ზურაბ ნოღაიდელი ზვიად ხარებავას პატიმრობიდან გათავისუფლებას ითხოვს
ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ზურაბ ნოღაიდელი მისი ყოფილი მრჩევლის, ზვიად ხარებავას პატიმრობიდან გათავისუფლებას  ითხოვს.
როგორც „სამართლიანი საქართველოს“ ლიდერმა განაცხადა, ზვიად ხარებავა პოლიტიკური პატიმარია, რომელიც 17-წლიან სასჯელს არაფრისთვის იხდის.
„ეს არის კიდევ ერთი ამაზრზენი ფაქტი ჩემს წინააღმდეგ, რათა პოლიტიკას ჩამომაშორონ. ხარებავა პატიმრობაში მხოლოდ იმიტომ იმყოფება, რომ უარი თქვა, ჩემზე შეთითხნილ ბრალდებებზე ჩვენება მიეცა“, - აღნიშნა მან.
ნოღაიდელის განცხადებით, ის ყველაფერს გააკეთებს ზვიად ხარებავას უფლებების დასაცავად.
„მივმართავ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საელჩოებს; დავეხმარები ყველაფრით, რითაც შევძლებ. რაც შეეხება მოქმედებებს, მოქმედებების მექანიზმები შეიძლება იყოს სხვადასხვა, თუ საჭირო გახდება, იქნება აქციებიც... ძალიან მძიმეა მოსასმენად, რომ ადამიანი შეთითხნილი ბრალდებით იხდის 17-წლიან სასჯელს, როცა მკვლელებს 7-8 წელში ათავისუფლებენ“, - თქვა მან.
ნოღაიდელმა ასევე განმარტა, რომ ამ ფაქტის შესახებ მისთვის კარგა ხანია ცნობილია, მაგრამ ზვიად ხარებავამ ვიდრე არ გადაწყვიტა ამ საქმის გახმაურება და მედიის საშუალებითაც არ გავრცელდა ინფორმაცია, თავს იკავებდა ღია განცხადებებისგან.
„როცა დაიჭირეს, მის ოჯახს შევთავაზე დახმარება, მაგრამ მათ მიიჩნიეს, რომ ქართული სასამართლოების მეშვეობით სიმართლეს იპოვიდნენ, რაც საბოლოოოდ შეუძლებელი აღმოჩნდა“, - აღნიშნა ექსპრემიერმა.
ნოღაიდელის ყოფილი მრჩეველი ეკონომიკის საკითხებში ზვიად ხარებავა თაღლითობისა და გაფლანგვის ბრალდებით 2009 წლის 11 დეკემბერს დააკავეს და 17 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. მსჯავრდებული თავს დამნაშავედ არ ცნობს და დაკავებას პოლიტიკურ დევნას და ანგარისწორებას უწოდებს. ხარებავა აცხადებს, რომ მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსის მოადგილე ზაზა ქაჩიბაია და გამომძიებელი მანუჩარ ქაჯაია მისგან ზურაბ ნოღაიდელის წინააღმდეგ კომპრომატების მიწოდებას ითხოვდნენ.
ზვიად ხარებავა პრემიერის მრჩევლობამდე ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროებში მუშაობდა. მთავრობაში ის 2007 წლამდე საქმიანობდა, ხოლო შემდეგ კერძო ბიზნესკომპანიებში - „გრინრაიტს ჯორჯია“, „კალა კაპიტალი“ და „საქჰიდროენერგომშენი“, ხელმძღვანელ თანამდებობებზე.

Former prime-minister of Georgia Zurab Noghaideli requests freedom for his former advisor Zviad Khareba who is in prison now.
Leader of the political party “Just Georgia” said that Zviad Kharebava is a political prisoner and he serves 17-year-long imprisonment for no crime.
“It is another astonishing fact against me in order to make me quit political activities. Kharebava is in prison only because he refused to make wrong testimonies against me,” said Noghaideli.
The former prime-minister promised to do his best to protect the rights of Zviad Kharebava.
“I will petition to the international organizations and embassies. I will do my best to assist him. I might take various measures to help him; if it is necessary we will hold demonstrations too… It is very difficult to agree with the idea that a person is imprisoned for 17 years for fabricated charge while murderers are released in 7-8 years,” he said.
Noghaideli clarified that he has had information about this fact for a long time but he refrained from making loud statements about it before Zviad Kharebava decided to make the fact public.
“When they detained him, I offered my assistance to his family but they hoped they could find justice in Georgian judiciary but it turned up impossible,” said the former primer.
Zurab Kharebava was detained on December 11, 2009 for swindler and unreasonable expenditure of funds and was sentenced to 17-year-imprisonment. The convicted does not plead guilty and states that his detention is political persecution and revenge. Kharebava said that deputy head of the investigation department at the Chief Prosecutor’s Office Zaza Kachibaia and investigator Manuchar Kajaia requested him to testimony against Zurab Noghaideli.
Zviad Kharebava worked in the ministries of finances and economic development before occupying the position of the prime-minister’s advisor. He moved to private business in 2007 and occupied leading positions in the companies “Green Rights Georgia,” “Kala Capital” and “SakHidroEnergoMsheni.”