საქართველოს ტერიტორიის 293 ჰექტარი აზერბაიჯანის მხარეს აღმოჩნდა
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელმა (CENN) საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის ტრანსფორმაციის შესახებ დასკვნა გამოაქვეყნა. დასკვნის მიხედვით, სასაზღვრო ზოლის ალაზნის მონაკვეთზე გამოვლენილია ტერიტორიული ცვლილების 69 ადგილი. აქედან, 42 შემთხვევაში ფაქტიური საზღვარი გადმონაცვლებულია საქართველოს მხარეს და მხოლოდ 27 აზერბაიჯანის საზიანოდ. საქართველოს ტერიტორიულმა დანაკარგებმა დაახლოებით 293 ჰექტარი შეადგინა.
CENN-ის ცნობით, აზერბაიჯანის მხარეზე ეს მონაცემი 224 ჰექტარს არ აღემატება. (აღსანიშნავია, რომ აზერბაიჯანის მთავრობა საქართველოს მთავრობისგან განსხვავებით, ალაზანს აქეთ დარჩენილი ტერიტორიების დიდ ნაწილს აკონტროლებს). ამასთან, ადგილზე მდინარის სწორი უბნების ვიზუალური დათვალიერების შედეგად, სპეციალისტები ფიქრობენ, რომ საფუძვლიანი საველე კვლევების ჩატარების შემდეგ, ეს სხვაობა შეიძლება კიდევ უფრო გაიზარდოს.
საზღვრების სადელიმიტაციო ორმხრივი სამთავრობოთაშორისო კომისია 17 წელია მუშაობ, თუმცა ორ ქვეყანას შორის საზღვარი დადგენილი არ არის. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ნინო კალანდაძის განცხადებით, სადაო ტერიტორიებად რჩება დავით გარეჯი და სოფელი ერისიმედი.

293 Hectares of Georgian Territory on Azerbaijan Side
Caucasian Environmental NGO Network (CENN) published a report about the transformation of Georgian-Azerbaijan border. According to the conclusion, 69 spots of amended territories were detected on the border line near Alazani River. In 42 cases, the factual border line has moved inside Georgian territory and only 27 of them moved inside Azerbaijan. The total loss of Georgian territory amounted to 293 hectares.
According to the CENN, on the Azerbaijan side the lost territories do not exceed 224 hectares (it is noteworthy that unlike Georgian government Azerbaijan government controls most part of the territories left on our side of the Alazani River). In addition, as a result of visual exploration of the straight fields of the river embankment, specialists think the difference might further increase after the thorough field exploration.
Inter-governmental Border Delimitation Commission was established 17 years ago; however, the border-line has not been estimated between the two countries yet. Deputy foreign minister of Georgia Nino Kalandadze said Davit Gareji Monastery and Erisimedi village are still on the disputable territories of the two countries.