ხანძარმა 8 წლის ბავშვი იმსხვერპლა
25 მარტს ღამით ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ სალიბაურში უბედური შემთხვევა მოხდა. ორსართულიან საცხოვრებელ სახლს ცეცხლი წაეკიდა. ამ დროს სახლში მხოლოდ ბავშვები იმყოფებოდა. ოჯახის დიასახლისი, პურის გამოსაცხობად მეზობელთან იყო გადასული. დავალიანების გამო ოჯახს „ენერგო-პრო ჯორჯიამ“ ელექტროენერგიის მიწოდება იმ დილით შეუწვიტა, რის გამოც დიასახლისი და ოჯახის უფროსი მეზობელთან პურის გამოსაცხობად გადავიდნენ, ოთხი შვილი კი შინ დატოვეს.
„მეზობელთან ვიყავით გადასული და სახლში ბავშვები იყვნენ. ეს უბედურება მოხდა. უფროსმა გოგომ ერთი შვილი კი გამოიყვანა სახლიდან, მაგრამ მეორის გამოყვანა ვეღარ მოახერხა“, - ამბობს ბავშვების მამა.
დაღუპული გოგონა 8 წლის იყო. უბედური შემთხვევის გამომწვევ მიზეზად ცეცხლის სანთლიდან ან შეშის ღუმელიდან აალება სახელდება.  უბედური შემთხვევა 23:10 წუთზე მოხდა. სახლის პირველი სართულის ჭერი ხისა იყო, რაც ხანძარს ხელს უწყობდა. მეზობლების განცხადებით, სახანძრო სამსახურის დროულად მისვლისა და ელექტროენერგიის არსებობის შემთხვევაში, უბედურების თავიდან აცილება შესაძლებელი იყო.
ხანძრის შედეგად სხეულის დაზიანება 19 და 10 წლის გოგონებმაც მიიღეს.  დაშავებული ბავშვები 03-ის თანამშრომლებმა სამედიცინო დაწესებულებში მოათავსეს. ერთ-ერთი მათგანი ბათუმის ბავშვთა საავადმყოფოს რეანიმაციულ განყოფილებაშია. გოგონას სასუნთქი გზების დამწვრობა აღენიშნება. უფროსი კი ბათუმის რესპუბლიკური საავადმყოფოში მე-2 ხარისხის დამწვრობითაა მოთავსებული.
ხანძრის შედეგად საცხოვრებელი სახლი და საყოფაცხოვრებო ნივთები სრულად განადგურდა. ხელისუფლების წარმომადგენლები ოჯახის დახმარების საკითხს სპეციალური სამთავრობო კომისიაზე განიხილავს. მანამდე კი დაზარალებულები ჯერჯერობით მეზობლებთან აფარებენ თავს.

8-year-old Dies in House Fire
On March 25th, the fire erupted in the two-storied house in the village Salibauri of Khelvachauri Municipality. There were four children at home. The mother of family was baking bread at the neighbors. Energo Pro Georgia had turned off electricity as the family owed them debt. The mother had to go to neighbors to bake the bread. Four children were left at home.
“I was at my neighbors and my children were at home. My older daughter managed to take out one child, but could not manage to take out another,” – states the father of children.
The victim of the fire is 8-year-old girl. The cause of the fire is named to be the ignition coming from the candle or furnace. The catastrophe occurred at 23:10. The first floor of the house was made of wood and that contributed to the fire. According to the neighbors, they could have avoided the tragedy if the fire brigade came on time and the electricity was on.
19-year-old and 10-year-old girls received some body injuries. They were taken to the medical department by the 03 brigade. One of them is in the resuscitation medical department of Batumi Children Hospital with scorches of breathing organs. The older is located in Batumi hospital with the 2nd degree burnings.
The house and the everyday items were entirely burned. The government representatives are discussing the issue of assistance at the special government commission. The family is sheltering at their neighbors till then.