ავთანდილ დემეტრაშვილი: „რატომ გგონიათ, რომ მიშა გახდება პრემიერ-მინისტრი?“
რვა ოთახი და კონსტიტუციონალიზმის ისტორიის დარბაზი. 25 თანამშრომლიდან მხოლოდ სამია ადგილობრივი. კონსტიტუციონალიზმის კვლევისა და ხელშეწყობის რეგიონული ცენტრი ბათუმში ფუნქციონირებს. ცენტრის ხელმძღვანელი ავთანდილ დემეტრაშვილია. მან საკონსტიტუციო რეფორმაზე მუშაობა უკვე დაასრულა და ერთ თვეზე მეტია, რაც ახალი სამსახური და სტატუსი აქვს.
კონსტიტუციონალიზმის კვლევისა და ხელშეწყობის რეგიონული ცენტრი 800 ათასი ლარით ბიუჯეტიდან ფინანსდება. ცენტრს სამი ძირითადი ფუნქცია აქვს: საგანმანათლებლო, კვლევისა და საჯარო.
დემეტრაშვილის ხელფასი 3000 ლარია, ცენტრის დეპარტამენტების ხელმძღვანელები 1685 ლარს იღებენ.
დემეტრაშვილი ბათუმში, სელიმ ხიმშიაშვილის #16-18-ში, 130 კვ.მ ფართობის ბინაში იცხოვრებს. ამბობს, რომ ბინა 25 ათას ლარად, პირდაპირი მიყიდვის წესით, შეიძინა აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროსგან, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის, ლევან ვარშალომიძის ბრძანების საფუძველზე (#261 ,29;12 2010). ბინასთან დაკავშირებულ დოკუმენტაციას კაბინეტის სეიფში ინახავს. ქვითარი, რომელსაც გვაჩვენებს, გვამცნობს, რომ ჯერჯერობით მხოლოდ 10 000 ლარი აქვს გადახდილი. ამბობს, რომ დანარჩენს შემდეგ გადაიხდის.
კონსტიტუციონალიზმის კვლევისა და ხელშეწყობის რეგიონული ცენტრის ხელმძღვანელის ბინაში ახლა სარემონტო სამუშაოები მიმდინარეობს. დემეტრაშვილის  მომავალმა მეზობლებმა იციან, რომ ბინაში, რომელიც  დავით ბაკურიძეს (შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე ასლან აბაშიძის დროს) ჩამოართვეს,  კონსტიტუციონალისტი გადმოდის. ამ სახლში ბაკურიძის კიდევ ერთი ბინა ბათუმის საპყრობილეს უფროსს გადასცეს.
15 მარტს ავთანდილ დემეტრაშვილი თავის გუნდთან ერთად „პრესკაფეში“ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა და ჟურნალისტებს შეხვდა. ჩვენი ინტერვიუს ნაწილი „პრესკაფეში“, ნაწილი კი მის კაბინეტში შედგა. ერთსაათიანი საუბრის დროს დემეტრაშვილმა პრეზიდენტი რამდენჯერმე ახსენა. იგი მას ფამილარულად, "მიშად" მოიხსენიებს.
-ბატონო ავთანდილ, საკონსტიტუციო კომისიაში მუშაობის დასრულების შემდეგ რამდენად კომფორტულია ბათუმში ცხოვრება?
ბათუმი მთავარი ქალაქი ხდება, მაგრამ მთავარი ეს არ არის. მთავარია, რომ მე უკვე ჩემი საქმე მაქვს, მომავალი წლიდან უნივერსიტეტში აღარ ვიქნები, ემერიტუსის სტატუსი  მექნება, ამიტომ რაღაც საქმე ხომ მინდოდა? ამ ცენტრის ხელმძღვანელობა დიდ საქმედ მიმაჩნია.
„-პრესკაფეში“ გამართულ შეხვედრაზე აღნიშნეთ, რომ საერთაშორისო დონორებისგან ვერ მოიპოვეთ ამ ცენტრისთვის დაფინანსება. თქვენ საკონსტიტუციო კომისიის მდივანი იყავით, როცა 1995 წელს საქართველოს პარლამენტმა კონსტიტუცია მიიღო. მას შემდეგ მალევე გახდით საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარე, ახლო წარსულში ხელმძღვანელობდით საკონსტიტუციო კომისიას და ახლა ხელისუფლება ბიუჯეტიდან აფინანსებს კვლევების ცენტრის მუშაობას. ანუ კონსტიტუციის რედაქციებზე მუშაობის შემდეგ ხელისუფლება ერთგვარ ვალდებულებას იღებს თქვენ წინაშე. ხომ არ ფიქრობთ, რომ სწორედ ამ ფაქტებმა თქვენი პიროვნების მიმართ დონორებს ეჭვი გაუჩინა?
- კი,  ევროკავშირმა და „სოროსმა“ უნდობლობა გამოგვიცხადეს, როგორც სახელმწიფო ორგანიზაციას. არ ვიცი, შეიძლება არ მაკადრეს და არ მითხრეს - იცი რა, ავთო, შენ  მიშას მოსყიდული და მიშას მსახური ხარო, შეიძლება ამასაც გულისხმობდნენ, მაგრამ მე მაინც მაქვს იმედი, რომ ჯერ გვიყურებენ, რისი გამკეთებლები ვართ, შემდეგ დაგვაფინანსებენ. სხვა ფონდები უარს არ გვეუბნებიან, სიამოვნებით თანამშრომლობენ. ჩვენთან ფონდები, ძირითადად,  ოპოზიციური პოლიტიკური სუბიექტების დაფინანსებით არიან დაკავებულნი. მესმის დონორების პოზიცია, პოლიტიკური ბალანსისთვის ეს აუცილებელია.
ოპოზიციას რომ აფინანსებენ, ეს კარგია, თუ –ცუდი?
– კარგია, ცუდი ისაა, რომ მე არ დამაფინანსეს, თორემ ძლიერი ოპოზიცია საჭიროა, რომელიც, სამწუხაროდ, ჩვენ ჯერ  არ გვყავს.
როგორ ჩამოყალიბდა ეს ცენტრი, რა მიზნები გაქვთ და იქნებ გვითხრათ, რატომ უნდა ფინანსდებოდეს ბიუჯეტიდან ეს ორგანიზაცია, ან დონორებმა რატომ უნდა მოგცეთ ფული?
– იდეა დაწესებულების არსებობისა, რომელიც კონსტიტუციონალიზმის პოპულარიზაციას  ხელს შეუწყობდა, ჯერ კიდევ 1999 წელს გაჩნდა. წინადადება მთავრობასაც გავუგზავნე, მიშასაც ვთხოვე, ის მაშინ პარლამენტის წევრი თუ იუსტიციის მინისტრი იყო, არ მახსოვს ზუსტად. მიშამ მაშინ მითხრა, რომ ეს არ იქნებოდა სამთავრობო სტრუქტურა, შეიძლება იყოს არასამთავრობო ორგანიზაციაო და მაშინ შეიქმნა კონსტიტუციური კვლევების  სტრატეგიული ცენტრი. USAID-მა დააფინანსა ორი სახელმძღვანელო და კონფერენციაც ჩავატარეთ. შემდეგ ძალიან დაკავებული ვიყავი და ეს ცენტრი გაუქმდა.
ბოლო ხანს ბათუმში გამართულ ერთ-ერთ საოპერო კონცერტზე მეც ვიყავი მოწვეული, კონცერტის შემდეგ მიშას ამ იდეის შესახებ ვესაუბრე, აზრი ვკითხე. მან მიპასუხა, რომ კარგი იქნება, თუ  ეს ცენტრი გახდება რეგიონალური მნიშვნელობის და იქნება ბათუმშიო, მეც დავთანხმდი.
როგორც თქვენ მოიხსენიებთ - მიშამ, სანამ პრეზიდენტი გახდებოდა, გირჩიათ, რომ ეს ყოფილიყო არასამთავრობო ორგანიზაცია, ახლა გითხრათ, კარგი იქნება, თუ ცენტრი კავკასიის რეგიონის მნიშვნელობის იქნება. რატომ? რა საერთო შეიძლება ჰქონდეს ამ ცენტრს პრეზიდენტის ინიციატივასთან ერთიანი კავკასიის შესახებ?
– საერთო აქვს, მაგრამ ჩვენ არ გაგვაჩნია ფუნქცია, რომ რაღაც სახელმწიფოებრივი გაერთიანების შექმნას შევუწყოთ ხელი, თუმცა დაახლოებას და იდეის დონეზე გახმოვანებას ხელს შევუწყობთ. ამ ეტაპზე აზერბაიჯანი არ  არის თანახმა, ამ ცენტრის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღოს, ანუ გაწევრიანდეს თურქეთთან და სომხეთთან ერთად და ეს ცენტრი გახდეს საერთაშორისო.
- ახლახანს დაასრულა მუშაობა საკონსტიტუციო სახელმწიფო კომისიამ. ახალი რედაქციის ცვლილებების ნაწილი უკვე ძალაში შევიდა. თქვენ, როგორც ამ კომისიის ხელმძღვანელი, იღებთ თუ არა პასუხისმგებლობას იმაზე, რომ ამ რედაქციის სრულად ძალაში შესვლის შემდეგ კონსტიტუციაში სერიოზული ცვლილებები აღარ შევა, თუნდაც ხელისუფლების შეცვლის შემთხვევაში?
- თქვენ არასასურველი პერსპექტივა დახატეთ. კონსტიტუციის ხშირი ცვლილება არ არის სასურველი, მაგრამ ზოგიერთ დემოკრატიულ ქვეყანაში, მაგალითად, საფრანგეთში, ხუთჯერ ჩატარდა კონსტიტუციური რეფორმა. სხვა ქვეყნების გამოცდილება შეიძლება მაგალითად გამოიყენო, მაგრამ არა _ გამართლებად. ვფიქრობ, რაღაც ცვლილებები მაინც შევა, რაც ვერ მოხერხდა 2004 და 2010 წლებში, უფლებების ნაწილსა და ტერიტორიული მოწყობის საკითხებთან დაკავშირებით.
- არსებობს მოსაზრება, რომ კონსტიტუციის ახალი რედაქცია მოქმედი ხელისუფლების ძალაუფლების შენარჩუნებაზეა მორგებული...
- მიხარია, რომ  საქართველოში არის პოლიტიკური სპექტრი, რომელსაც მიაჩნია, რომ კონსტიტუციის ახალი რედაქცია შეიძლება საფუძვლად დაედოს  ხელისუფლების არჩევნების გზით შეცვლას, ვინაიდან ახალი რედაქცია პირდაპირ ამომრჩეველზეა მორგებული, პრეზიდენტზე აღარაფერია დამოკიდებული. მოიპოვებ უმრავლესობას, მოიპოვებ უფლებას ვიღაცასთან იყო კოალიციაში _ უკვე მთავრობაში ხარ.
უნდა გასწორდეს კონსტიტუციის 81-ე მუხლი, რადგან გაწელილია უნდობლობის ვადა სამ თვეზე, ამ ხნის განმავლობაში კი მთავრობას დიდი დრო აქვს, მოლაპარაკებები აწარმოოს, თანამდებობები შესთავაზოს, შემდეგ კი შეუძლებელი გახდება რეალური უნდობლობის გამოცხადება.
ზოგიერთი პოლიტიკური პარტია მიიჩნევდა, რომ პრეზიდენტი ძლიერი დავტოვე, ზოგიერთს კი მიაჩნდა, რომ  პრეზიდენტის ინსტიტუტი სუსტია. ორი პარტიის წარმომადგენლები ითხოვდნენ, რომ პირს, რომელიც ორჯერ იყო არჩეული პრეზიდენტად, აეკრძალოს პრემიერობა. ეს ადამიანის უფლების შეზღუდვაა და  ყველა კონსტიტუციონალისტი იტყვის ამას,  ლევან იზორიას გარდა. სხვა საკითხია, რამდენად შესაძლებელი იქნება "ნაციონალური მოძრაობა"  ისევ კვალიფიციური უმრავლესობით გავიდეს პარლამენტში, თუ არ გავა, რატომ გგონიათ, რომ მიშა გახდება პრემიერ-მინისტრი?

Avtandil Demetrashvili: “Why do you think that Misha will become Prime-Minister?”
The Regional Center for Research and Promotion of Constitutionalism operates in Batumi. The head of the center Avtandil Demetrashvili has completed working on the constitutional reform and has been holding new post and status for more than a month now.
The Regional Center for Research and Promotion of Constitutionalism is financed by 800 thousand GEL from the budget. The Center has three main functions: educational, research and public.
Demetrashvili’s salary is 3000 GEL. The heads of the department receive 1685 GEL a month.
Demetrashvili will live in Batumi, at #16-18 Selim Khimshiashvili St, in 130 sq. m. apartment. According to him, he bought this apartment from the Ministry of Finances and Economics of Adjara according to the direct purchase rule on the basis of the decree of Levan Varshalomidze (#261,29; 12 2010). He keeps the corresponding documentations in the safe of his cabinet. The document that he showed us notifies that he has paid only 10 000 GEL so far. He states that he will pay the rest later.
The repair works are taking place right now in the apartment of the head of the Regional Center for Research and Promotion of Constitutionalism. The future neighbors of Demetrashvili know that in the apartment deprived from Davit Bakuridze (former Deputy Minister of Internal Affairs during the period of Aslan Abashidze’s leadership), Avtandil Demetrashvili is moving in. One more apartment of Bakuridze has been transferred to the head of Batumi prison in this house.
On March 15th Avtandil Demetrashvili met with the representatives of NGOs and journalists in the “press café”. The part of our interview took place in the “press café,” another part in his cabinet. After talking for an hour, Demetrashvili mentioned the President several times in a non-formal way “Misha.”
-Mr. Avtandil, after completing work in the Constitutional Commission, how comfortable is it to live in Batumi?
Batumi is becoming the main city, but this is not central. The main thing is that I have my work now. I will not be working in the university next year. I will have a status of Emeritus. So I needed to have some kind of job. I think heading this center is a big job.
-It was noted at the meeting held in “press café” that you could not gain finances from the international donors for funding this center. You were the secretary of Constitutional Commission when the Georgian Parliament adopted the Constitution in 1995. Then you became the head of the Constitutional Court. You headed the Constitutional court in the early past and now the government is funding the work of the Research Center from the budget. So the government is taking on some kind of obligation to you. Do not you think that these facts raised suspicions among donors towards your persona?
- EU and “Soros” expressed mistrust towards us as to the state organization. They have not said that I am bribed by Misha, maybe that is what they implied, but I still hope that first they see what we are capable of and then finance us. Other funds do not refuse to cooperate. Mainly, funds with us are busy with financing oppositional subjects. I understand their position. It is essential for political balance.
- Is it good that they finance opposition?
- Yes, it is. But it is bad that they did not finance me. We need strong opposition that we do not have unfortunately.
- How was this Center established, what aims do you have and could you tell us why this organization should be financed from the budget or why the donors should give you money?
- The idea about establishing the department that would promote popularization of constitutionalism was born in 1999. We shared it with the government. Misha was either a member of Parliament or Minister of Justice at that time. I do not remember exactly. Misha said back then that it was not going to be a governmental structure and that it could be an NGO. Thus the Strategic Center of Constitutional Research was established back then. USAID financed two books and we held a conference. Then we were very busy and this center was abolished.
I was invited to one of the Opera concerts not too long ago. After the concert I asked Misha about this idea. He said it would be good if this center has a regional significance and is established in Batumi. I agreed.
Before he became the President, Misha (as you refer) advised you that this Center should be NGO, now he told you that it would be good if it has a significance of Caucasian region. Why? How can this Center be related to the President’s initiative to promote unity in Caucasus?
- It is related. But we do not have function to promote some state union. However, we can promote friendship and voicing this idea. At this phase Azerbaijan has not expressed its consent to join the work of this Center with Turkey and Armenia. Thus it has not become international yet.
The State Constitutional Commission has just completed its work. The part of the constitutional amendments has already taken force. As the head of the Commission do you take responsibility to ensure that after this edition takes force, no serious changes will be made to the Constitution even in case government changes?
- This is undesired picture. Frequent changes to the Constitution are not desirable. But, sometimes, in some democratic countries, for example in France, the Constitutional Reform has been carried out five times. However, the experience of other countries can be used as an example, but not as a justification. I think some changes will still be made, namely those that regard the issues of rights and constitutional arrangement.
Some think that the government aims to maintain power by the new Constitution…
- I am glad that there is a political spectrum in Georgia which considers that new Constitution can give basis for changing government by the elections. Because, the new edition envisages interests of voters first of all. Nothing will depend on the President. If you have the support of majority and a right to be in coalition with someone – you are in government. The article 81 of the Constitution shall be amended as the vote of no confidence is protracted to three months. The government has a lot of time to conduct negotiations and offer jobs meanwhile that will make it impossible to declare no confidence in reality.
Some political party thought that the President remained to be strong. Some thought that it is weak. The representatives of two political parties requested that the person who has been selected as President two times, should be prohibited to become PM. This is restriction of human rights. Every constitutionalist will say so, except for Levan Izoria. It is another matter whether or not National Movement will be able to win by qualified majority in the Parliament. If not, why do you think that Misha will become the President?