ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა მომართვიანობა გაიზარდა
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თელავის ოფისის ხელმძღვანელის მარეხ მგალობლიშვილის განცხადებით, ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა მომართვიანობა გაიზარდა. მისი თქმით, ქალებზე ძალადობის ფაქტები, ქმრების გარდა დედამთილ - მამამთილის მხრიდანაც ხშირია.
„ქალებზე არა მარტო ქმრები, არამედ დედამთილ - მამამთილიც ძალადობენ. ძალადობის მსხვერპლ ქალებს ხშირად სხეულზეც აღენიშნებათ ხოლმე დალურჯებები და ძალადობის სხვა ნიშნები. ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით მოიმატა ჩვენთან ძალადობის მსხვერპლთა მომართვიანობამ, მათ შორის, რა თქმა უნდა, ქალები ჭარბობენ. ყოველდღიურად დაახლოებით 4-5 ადამიანი გვაკითხავს. არის ხოლმე მკვლელობის მცდელობის, სხეულის დაზიანების და სხვა შემთხვევები“, - აღნიშნა მარეხ მგალობლიშვილმა.
„ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელის“ კვლევის მიხედვით, ქვეყნის მასშტაბით ოჯახური ძალადობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი კახეთში გამოვლინდა. რეგიონში გამოკითხული ადამიანების 92% ოჯახში ძალადობას, 86% კი ფიზიკურ ძალადობას განიცდის; 67% ოჯახის წევრისგან მუდმივად ელის თავდასხმას, მათი 63% ქმარმა გააუპატიურა; 29% კი ფეხმძიმობის პერიოდში ქმრის მხრიდან ფიზიკურ და სექსუალურ ძალადობას განიცდიდა.

More Victims of Domestic Violence Apply for Help
Head of Telavi office of the Georgian Young Lawyers Association Marekh Mgaloblishvili said more victims of domestic violence apply to their office for help. She said the women become victims of violence not only from husbands but from their parents-in-law.
“Not only husbands but parents-in-law also abuse the women. Mostly, the women have injuries – bruises on their bodies. Recently, more victims apply to us; they are mostly women. About 4-5 people visit our office every day; there are cases of the attempted murder, physical damage and others,” said Marekh Mgaloblishvili.
According to the study of the National Network to End Domestic Violence, the highest level of domestic violence was observed in Kakheti region throughout Georgia. 92% of the interviewed people complained about violence in their families; 86% complained about physical harassment against them; 67% permanently expects attack from family members and 63% of them were raped by husbands; husbands harassed and sexually abused 29% of women during pregnancy.