„მაყურებელი“ მაჟორიტარები
პრეზიდენტი სააკაშვილი მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევის მოქმედი სისტემის შეცვლის კატეგორიული წინააღმდეგია. სააკაშვილის თქმით, რაიონებს მაჟორიტარი დეპუტატები იმიტომ უნდა ჰყავდეთ, რომ ისინი ანგარიშვალდებულები არიან საკუთარი ამომრჩევლის და არა პარტიული ლიდერების წინაშე. ვინ არიან კახეთიდან მაჟორიტარი დეპუტატები და რეალურად რას აკეთებენ ისინი რაიონებში? ამჯერად სიღნაღის მაჟორიტარი დეპუტატის საქმიანობის შესახებ გიამბობთ.
პრეზიდენტის არგუმენტები
„რამდენიმე რადიკალურ პარტიას“ სურს, რომ რაიონებს არ ჰყავდეთ თავიანთი წარმომადგენლები პარლამენტში და თავად გადაწყვიტონ, ვინ აირჩევს პრემიერ - მინისტრს და მინისტრებს „ბევრად უფრო მეტი გავლენის მქონე“ მომდევნო პარლამენტში“, - განაცხადა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 2 აპრილს. მან საჩხერის რაიონის სოფელ არგვეთში, პოეტ მუხრან მაჭავარიანის სახლის ეზოში, მოსახლეობასთან სატელევიზიო შეხვედრის დროს, სხვა საკითხებთან ერთად საარჩევნო სისტემაზეც ისაუბრა და დაიცვა მმართველი პარტიის პოზიცია არსებული მაჟორიტარული სისტემის შენარჩუნების თაობაზე.
„საქმე არის ძალიან კონკრეტული - მე ვიყავი მაჟორიტარი დეპუტატი თბილისის ცენტრალური რაიონიდან. მე ზუსტად ვიცოდი, რომ ანგარიშვალდებული ვიყავი არა ჩემი პარტიული ლიდერების წინაშე, არა ვიღაც ჩემი მეგობრების წინაშე. ამ ხალხმა ამირჩია.. და ეს ხალხი გამაგდებდა შემდეგ არჩევნებზე, თუ მათ დავალებას არ შევასრულებდი“, - განაცხადა მან.
ამ თემაზე შეუთანხმებლობა, ჯერ კიდევ გასული წლის ნოემბერში, საარჩევნო რეფორმაზე მოლაპარაკებების დაწყებამდე წარმოიშვა. პროცესის დაწყებიდან ხუთი თვის თავზე მხარეებს შორის მოლაპარაკებების შეფერხების ერთ - ერთ მთავარ მიზეზად ისევ მაჟორიტარული სისტემა დასახელდა. მმართველმა პარტიამ განაცხადა, რომ ის არ აპირებს მოქმედ მაჟორიტარულ სისტემაზე უარი თქვას და დაეთანხმოს რვა ოპოზიციური პარტიის ერთობლივ წინადადებას, რომ 150 წევრიანი პარლამენტის 75 წევრი კვლავაც პროპორციული სისტემით აირჩეს, ხოლო დანარჩენი 75 დეპუტატი რეგიონულ - პროპორციული წესით, ნაცვლად არსებული ერთმანდატიანი მაჟორიტარული სისტემისა. მმართველი პარტია მაჟორიტარი დეპუტატების რაოდენობის გაზრდის ინიციატივითაც გამოვიდა, თუმცა ოპოზიციისთვის ეს მიუღებელი აღმოჩნდა.
ვინ არიან კახეთიდან მაჟორიტარი დეპუტატები და რეალურად რას აკეთებენ ისინი რაიონებში? ამჯერად სიღნაღის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატის საქმიანობის შესახებ გიამბობთ.
ზეწოლა სოფლების გამგებლებზე
ნუგზარ რობერტის ძე აბულაშვილი დაიბადა 1973 წლის 13 სექტემბერს სიღნაღის რაიონის სოფელ ჯუგაანში. 1991 – 1996 წლებში მუშაობდა სიღნაღის მელიორაციისა და წყალთა მეურნეობის სამმართველოს მძღოლად. 1996 – 1999 წლებში სიღნაღის მონადირეთა და მეთევზეთა ასოციაციის ინსპექტორად. 2002 – 2003 წლებში ადვოკატთა ეროვნული ასოციაციის სიღნაღის ბიუროში იურისტად. 2004 წელს ჯუგაანის თემის საკრებულოს თავმჯდომარედ აგრძელებს მუშაობას. ვარდების რევოლუციის შემდეგ, „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატების“ პარტიული სიით საქართველოს პარლამენტის წევრი გახდა.
გადეპუტატების შემდეგ ნუგზარ აბულაშვილმა ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს შეუტია. სოფელ ანაგის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე გოგი ჩირინაშვილი ერთ-ერთი მათგანია, ვინც პარლამენტის წევრის უკანონო მოთხოვნებს წინააღმდეგობა გაუწია. ჩირინაშვილის თქმით, დეპუტატი მისგან თანამდებობიდან გადადგომას მოითხოვდა, რაზედაც უარი მიიღო. „ამის შემდეგ მემუქრებოდა, რომ ჩემს თავს დააჭერინებდა. მომიგზავნა ფინანსური პოლიცია, პროკურატურა. რამდენიმე საქმე აღძრეს. ვერაფერი რომ ვერ მომიხერხა, საქართველოს პრეზიდენტის სახელით, რაიონიდან გასახლებით დამემუქრა. მანამდე სიღნაღის გამგეობის საფინანსო განყოფილება აიძულა, რომ სოფლისთვის კუთვნილი თანხები არ ჩაერიცხათ, რითაც ფინანსურ იზოლაციაში მოგვაქცია“, - აღნიშნავს გოგი ჩირინაშვილი.
ნუგზარ აბულაშვილმა თანამდებობების დატოვება სხვა საკრებულოების თავმჯდომარეებსაც მოსთხოვა. სოფელ ძველი ანაგის საკრებულოს ყოფილი ხელმძღვანელი ამირან ღვედაშვილი აღნიშნავს, რომ მან სამსახური აბულაშვილის მოთხოვნით, პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვა. აბულაშვილის მოთხოვნით, თანამდებობებიდან გადადგნენ სოფლების ერისიმედის, ვაქირის და ჯუგაანის ხელმძღვანელებიც. პარლამენტის წევრის მოთხოვნას სოფელ ულიანოვკის საკრებულოს თავმჯდომარე, 69 წლის მატვეი რემიზოვი არ დაემორჩილა. დეპუტატმა სოფლის ხელმძღვანელი რაიონის გამგეობაში დაიბარა და სამსახურიდან წასვლა კიდევ ერთხელ, კატეგორიულად მოსთხოვა. მატვეი რემიზოვმა აბულაშვილს საბოლოო პასუხი არ გასცა და მოსაფიქრებლად დრო სთხოვა. რამდენიმე დღეში სამართალდამცავებმა მატვეი რემიზოვი ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს. კახეთის საოლქო პროკურატურამ 69 წლის მოხუცს ბრალი სამსაურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში დასდო. თელავის რაიონულმა სასამართლომ კი რემიზოვს პატიმრობა შეუფარდა. მატვეი რემიზოვმა ციხეში 6 თვე გაატარა. საპყრობილეში ყოფნისას მას მარცხენა ფეხის თითზე განგრენა განუვითარდა. სათანადო სამედიცინო დახმარება ვერ აღმოუჩინეს და დაავადება კიდევ უფრო გართულდა. საბოლოოდ რემიზოვს მარცხენა ფეხის ამპუტაცია დასჭირდა. I ჯგუფის ინვალიდს, სიღნაღის პროკურატურამ საპროცესო შეთანხმება გაუფორმა. რემიზოვმა სახლიდან ყველაფერი გაყიდა, თანხის ნაწილი ნაცნობებმა შეუგროვეს და 10 ათასი ლარი ბიუჯეტში გადაიხადა. სასამართლომ მას 5 წელი პირობითი სასჯელიც მისცა. ციხიდან გამოსვლის შემდეგ რემიზოვს დაავადება გაურთულდა და გარდაიცვალა.
ჟურნალისტების დარბევა
ნუგზარ აბულაშვილის მიერ ადგილობრივ თვითმმართველობაზე განხორციელებული და მიმდინარე ზეწოლის გაპროტესტების მიზნით, 2006 წლის 15 ივნისს, კახეთში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, სიღნაღში თეატრალიზებული საპროტესტო აქცია ჰქონდათ დაგეგმილი. აქციის გასაშუქებლად მიმავალ ჟურნალისტებს, თავს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სიღნაღის რაიონული ორგანიზაციის წევრები დაესხნენ. სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენების შემდეგ, კორესპონდენტები დაარბიეს, დაუმტვრიეს მიკროფონები, დიქტოფონები, წაართვეს ვიდეოკასეტები და ფოტოაპარატები. ჟურნალისტებმა რომან ქევხიშვილმა, ზვიად რუაძემ და გელა ჯალიაშვილმა სხეულის სხვადასხვა დაზიანებები მიიღეს.
ნაციონალების მიერ ჟურნალისტების ცემა-ტყეპა დაახლოებით 40 წუთს გაგრძელდა. ამ ხნის მანძილზე პოლიციის იქ მყოფი თანამშრომლები, მოვლენებს შორიდან აკვირდებოდნენ. ჟურნალისტებმა მათ დახმარება რამდენჯერმე სთხოვეს, რეაგირებისათვის სიღნაღის პოლიციის უფროსს, ალექსანდრე ონანაშვილსაც არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ. პოლიციელებმა, ბესიკ ფხოველიშვილმა, გია სიფრაშვილმა და იაგო კოჭლამაზაშვილმა, რომელიც დარბევაშიც მონაწილეობდა, მოძალადეები, სოფელ ვაქირის საკრებულოს ახლადდანიშნული გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი იოსებ ნანობაშვილი, ამავე სოფლის მკვიდრი ჯემალ დემეტრაშვილი პოლიციის მანქანაში მოათავსეს და „ნაციონალური მოძრაობის“ ადგილობრივ ოფისში გადაიყვანეს. მომხდართან დაკავშირებით მაშინ განცხადება პარლამენტის თავმჯდომარემაც გააკეთა. ნინო ბურჯანაძემ დარბევას ვანდალიზმი უწოდა და ჟურნალისტების ცემის ფაქტის სასწრაფოდ გამოძიება და დამნაშავეთა დასჯა მოითხოვა. „თუ დადასტურდა ინციდენტში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების ან პოლიციის წარმომადგენლების მონაწილეობა, ეს ადამიანები კანონის შესაბამისად მკაცრად დაისჯებიან“, -  განაცხადა ბურჯანაძემ. ხულიგნობის ბრალდებით დარბევის სამი მონაწილე იოსებ ნანობაშვილი, ვასიკო მუნჯიშვილი და ჯემალ დემეტრაშვილი დააკავეს, თუმცა გირაოს სანაცვლოდ ისინი მალევე გაათავისუფლეს. ორი წლის შემდეგ პროკურატურამ ბრალდებულებს საპროცესო შეთანხმება გაუფორმა, სასამართლო პროცესი კი ისე ჩატარდა, რომ დაზარალებულებს არ აცნობეს. აი, რა მოგვითხრო ერთ-ერთმა ბრალდებულმა ვასიკო მუნჯიშვილმა: „ნუგზარ აბულაშვილს არ უნდოდა, რომ ნაციონალური მოძრაობის ოფისის წინ თეატრალიზებული აქცია გამართულიყო. შეგვკრიბა პარტიის აქტივისტები და დაგვავალა, რომ სიღნაღის ცენტრში აქციის მონაწილეთა შესვლა არ უნდა დაგვეშვა. თვითონვე უზრუნველყო ტრანსპორტის მოყვანა, რომლითაც სიღნაღიდან ანაგაში გადავაადგილდით, სადაც აქციის მონაწილეები იკრიბებოდნენ. აბულაშვილისგან სრული თავისუფლება და დაუსჯელობის გარანტია გვქონდა მოცემული. გვითხრა, რომ აქციის დარბევის შესახებ შს მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა იცოდა, რომელთანაც მეგობრობს და არავის დაგვაკავებდნენ“.
მიწის და ქვეშეთის დეპუტატი
საქმე სიღნაღის რაიონის გამგეობის ძველ ბეჭედს ეხება, რომელიც ახლის დამზადებისთანავე, 2005 წელს უნდა გაუქმებულიყო. როგორც აღმოჩნდა, სიღნაღის რაიონის გამგეობამ ბეჭედი არ გააუქმა და მისი გამოყენებით, ძველი რიცხვებით, მთელ რიგ საიჯარო დოკუმენტებს ამოწმებდნენ. პროკურატურის ინფორმაციით, ამ გზით, ასობით ჰექტარი მიწის იჯარით გაცემას სიღნაღის რაიონის გამგებელი ბერდო ასანიშვილი, მისი მრჩეველი მამუკა მანგოშვილი და კიდევ რამდენიმე თანამდებობის პირი, მოიჯარეებთან კორუფციული გარიგებების სანაცვლოდ ახდენდნენ. ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ თანამდებობის პირების მიერ, ორი წლის განმავლობაში, ასობით ჰექტარი მიწის იჯარით გაცემასა და გაყიდვას, საქართველოს პარლამენტის წევრი ნუგზარ აბულაშვილი კურირებდა, ბერდო ასანიშვილმა დაკავებისთანავე დაადასტურა. „ნუგზარ აბულაშვილმა ჯერ გვამუშავა, შემდეგ კი, როცა აღარ ვჭირდებოდით,  პროკურატურას ინფორმაცია მიაწოდა და ჩვენი თავი დააჭერინა“, - განაცხადა ასანიშვილმა. ასანიშვილს და მანგოშვილს სასამართლომ რამდენიმეწლიანი პატიმრობა შეუფარდა. 2009 წელს ისინი პრეზიდენტმა შეიწყალა.
ნუგზარ აბულაშვილი სიღნაღში ჯართის ბიზნესშიც ერეოდა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტს აჩვენეს ვიდეო, სადაც აბულაშვილი ჯართის ბიზნესში ჩართულ მცირე მეწარმეებს წილს სთხოვს: „აბულაშვილი 10-მდე ადამიანს ხვდება. მისი დავალება ასეთია: ვინც სიღნაღის რაიონში ჯართის ყიდვა - გაყიდვას აწარმოებს, ყოველი თვის ბოლო რიცხვამდე მის ძმას თანხა უნდა გადაუხადონ, მოგებული თანხის 30%“. ნუგზარ აბულაშვილის ძმა სიღნაღის პოლიციის თანამშრომელი იყო.
დავით მარტაშვილი, სიღნაღის რაიონის ყოფილი პროკურორი: „2004 წელს, სიღნაღის რაიონის სოფელ საქობოს წყალსადენის ქსელის ლითონის მილების უკანონო რეალიზაციის ფაქტი გამოვლინდა, რაც საჭიროებდა მოკვლევას. მისი ჩატარება სიღნაღის რაიონულ პოლიციას დავავალე. მოკვლევის დროს ჩემთან პოლიციის მაღალჩინოსანი მოვიდა და მითხრა, რომ რეალიზებული ლითონის მილები ფაქტობრივად შეძენილი ჰქონდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სიღნაღის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელს, საქართველოს პარლამენტის წევრს, ნუგზარ აბულაშვილს და მთხოვა, უხერხულობის თავიდან ასაცილებლად თავი შეგვეკავებინა ამ ფაქტის რეაგირებაზე. მე ვუპასუხე, რომ თუ ნუგზარ აბულაშვილი იყო კეთილსინდისიერი შემძენი, მას არ დაეკისრებოდა სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა. ზემოაღნიშნულ ფაქტზე კანონის შესაბამისად აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე, რაც სასწრაფოდ აცნობეს ნუგზარ აბულაშვილს. განაწყენებულმა დეპუტატმა ფაქტების დამახინჯებით შეატყობინა კახეთის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობას, თითქოს მე უკანონოდ ვახორციელებდი ნაციონალური მოძრაობის წევრების დევნას. ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობამ თავის მხრივ სათანადო ინფორმაცია მიაწოდა გენერალური პროკურატურის ხელმძღვანელობას, რომელმაც მხედველობაში მიიღო აღნიშნული გარემოება და რის გამოც არ დამამტკიცეს გურჯაანის რაიონული პროკურორის მოადგილედ, სადაც საოლქო პროკურორის მიერ ვიყავი წარდგენილი“.
ძმა ძმისთვისაო
1999 წლის 11 დეკემბერს სიღნაღის რაიგანყოფილების ინსპექტორმა ნოდარ აბულაშვილმა (ნუგზარ აბულაშვილის ძმა) 19 წლის ზვიად ბაღაშვილს ესროლა. საქმეს ჯერ სიღნაღის, შემდეგ კი თელავის რაიონული პროკურატურა იძიებდა. გამოძიების მასალების მიხედვით, ზვიად ბაღაშვილი დაბა წნორში მცხოვრებ ნანა თანდილაშვილს, მეგობარ დავით ნასყიდაშვილთან ერთად ესტუმრა. ნანას ოჯახი სტუმრებს არაკეთილგანწყობით შეხვდა. ბებიამ სიღნაღის პოლიციის წნორის ქვეგანყოფილებიდან ნოდარ აბულაშვილი დაიბარა, რომელიც მეზობლების თქმით, თანდილაშვილების ხშირი სტუმარი იყო. თვითმხილველების ჩვენებებიდან ირკვევა, რომ ადგილზე პოლიციელების მისვლისას, ბაღაშვილის მანქანა თანდილაშვილების სახლიდან უკვე გამოდიოდა, თუმცა ნოდარ აბულაშვილმა ზვიად ბაღაშვილს მანქანიდან გადმოსვლა მოსთხოვა. ბაღაშვილი პილიციელის მოთხოვნას არ დაემორჩილა. აბულაშვილმა ტაბელური იარაღი ამოიღო, ბაღაშვილს დაუმიზნა და ესროლა.
პროკურატურამ 1999 წლის 11 დეკემბრიდან 2000 წლის 7 აპრილამდე ნოდარ აბულაშვილი დამნაშავედ არ სცნო და შესაბამისად არც დაუკავებიათ. მას ბრალი მხოლოდ 7 აპრილს წაუყენეს განზრახ მკვლელობის მუხლით დამამძიმებელი გარემოებების გარეშე და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებისათვის. აბულაშვილისთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდების მოთხოვნით, პროკურატურამ შუამდგომლობით თელავის რაიონის სასამართლოს მიმართა. 8 აპრილს სასამართლომ დაპატიმრების ბრძანება გასცა, თუმცა საპროცესო ნორმების უხეში დარღვევებით, რის გამოც თბილისის საოლქო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიის მოსამართლე იური გაბისონიამ, თელავის სასამართლოს ბრძანება დაპატიმრების შესახებ გააუქმა, ხოლო ნოდარ აბულაშვილი სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა. ბაღაშვილის მკვლელობის საქმის გამოძიების შეწყვეტის თაობაზე დადგენილება რამდენჯერმე იქნა გამოტანილი. მოკლულის მამა ვაჟა ბაღაშვილი აღნიშნავს, რომ საოლქო და უზენაესი სასამართლოების მიერ საქმე ხუთჯერ იქნა დაბრუნებული ხელახალ ძიებაში, მაგრამ გამოძიებამ სასამართლოს ყველა მითითება უგულებელყო. 2008 წლიდან ნოდარ აბულაშვილი შსს-ს გენერალურ ინსპექციაში მუშაობს.
2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ნუგზარ აბულაშვილი პარლამენტის წევრი მეორე ვადით გახდა.

“Spectator” Single Mandate MPs
President Saakashvili categorically opposes amendment of the current election system of single mandate MPs. He said the districts should have their single mandate candidates in the parliament of Georgia because they are accountable to their electors rather than to their party leaders. Who are single mandate MPs from Kakheti region and what they in fact do for their districts? We will describe the activities of the Sighnaghi district single mandate MP.
President’s Arguments
“Several radical opposition parties wish the districts of Georgia not to have their representatives in the Parliament of Georgia; they want to decide unilaterally who will elect prime-minister and ministers in the next parliament which will have more power,” said the President Saakashvili during his TV-meeting with the population of Argveti village in Sachkhere district in the yard of the late poet Mukhran Machavariani on April 2. He discussed the election system together with several other issues during the meeting and tried to protect the position of the ruling party about the election system of the single mandate MPs.
“It is very clear – when I was a single mandate candidate from the central district of Tbilisi, I definitely knew that I was not accountable to my party leaders or my friends; the people had elected me and those people would have not elected me for the next elections if I deceived them,” he said.
The disagreement on this topic started before the election reform was being discussed in November, 2010. Five months later, one of the main obstacles for the negotiations was the election system of single mandate MPs. The ruling party declared that they are not going to decline the system and agree with the joint proposal of the eight opposition parties who requested to elect 75 out of total 150 MPs according to proportional system and the other 75 from regional-proportional system instead single-mandate one. Nevertheless, the ruling party requested to increase number of single mandate MPs in the parliament though the opposition declined their initiative.
Who are the single mandate MPs from Kakheti region and what do they in fact do for their districts? We will describe the activities of the Sighnaghi district single mandate MP.
Oppression on Village Councilors
Nugzar Abulashvili was born in Jugaani village, Sighnaghi district on September 13, 1973. In 1991-96 he was a driver of the Sighnaghi district melioration and water department. In 1996-99 he was inspector of the Sighnaghi district association of hungers and fishers. In 2002-2003 he was a lawyer at the Sighnaghi district office of the National Bar Association. In 2004, he occupied the position of the chairman of the Jugaani Community. After the Rose Revolution (2003) he became the member of the parliament from the political party National Movement –Democrats.
Being an MP, Nugzar Abulashvili started oppression of the local self-governmental officials. The former chairman of the Anaga village council Gogi Chirinashvili is one of those who opposed illegal demands of the MP. Chirinashvili said the MP demanded him to resign but he refused. “After that he started to threaten me with imprisonment; he sent financial police, officers from the prosecutor’s office; several investigations were launched but could not do anything; finally; he threatened to exile me from the district in the name of the President of Georgia. Before that, he compelled the financial department of the Sighnaghi district administration not to transfer allocated fund to our village in order to put us in financial isolation,” said Gogi Chirinashvili.
Nugzar Abulashvili requested chairmen of other councils to resign. The former councilor of Dzveli Anaga village Amiran Gvedashvili said he resigned because Abulashvili demanded him. The councilors of Erisimedi, Vakiri and Jugaani villages also resigned because of the MP’s demands. 69-year-old Matvei Remizov, chair of the council of Ulianovka village, did not obey the demands of the MP and the latter invited him to the district administration and categorically demanded him to resign. Matvei Remizov did not give his final reply to Abulashvili and requested time for consideration. Several days later, law enforcement officers detained him for bribery. Kakheti regional prosecutor’s office blamed the old man for abusing his power. Telavi District Court sent Remizov to imprisonment where he spent 6 months. In the custody, gangrene started on Remizov’s left toe. The disease aggravate because of lack of proper medical treatment. Finally, his left leg was amputated. Sighnaghi district prosecutor’s office signed plea-agreement with the disabled man. Remizov sold everything to pay the imposed 10 000 GEL to the budget; his relatives also assisted him financially. The court sentenced him to 5-year conditional sentence. After the release Remizov’s health conditions worsened and he died.
Dispersal of Journalists
Just to protest oppression on the local self-government by Nugzar Abulashvili, on June 15, 2006 the members of the Kakheti based non-governmental organizations planned a theatre protest rally in Sighnaghi. The journalists, who wanted to cover the rally, were attacked by the activists of the Sighnaghi office of the National Movement, the ruling party. They insulted and physically assaulted journalists, dispersed correspondents, broke their microphones, Dictaphones, seized video-cassettes and photo-cameras. Journalists Roman Kevkhishvili, Zviad Ruadze and Gela Jaliashvili were injured.
The incident lasted about 40 minutes but the police officers were watching the harassment of journalists calmly though they asked the Sighnaghi district chief police officer Aleksandre Onanashvili to help them. The police officers, Besik Pkhovelishvili, Gia Siprashvili and Iago Kochlamazashvili, who also participated in the dispersal, put the harassers – interim councilor of Vakiri village Ioseb Nanobashvili and local resident Jemal Demetrashvili – in the police cars and took them to the local office of the National Movement. The former chairwoman of the Parliament of Georgia Nino Burjanadze made a statement about the incident and said it was vandalism. She requested immediate investigation of the incident and punishment of the harassers. “If it is proved that the members of the National Movement or police officers participated in the dispersal, they should be punished in accordance to the law,” said Burjanadze. Three harassers Ioseb Nanobashvili, Vasiko Munjishvili and Jemal Demetrashvili were detained though soon released under bail. Two years later, the prosecutor’s office signed plea-agreement with them and held trial without informing the victims about it. Vasiko Munjishvili said: “Nugzar Abulashvili did not want a protest rally in front of the office of the National Movement; he called party activists and ordered us to prohibit the rally participants to approach the office. He sent car to us which took us to Anaga where rally participants were gathering. Abulashvili gave us complete freedom of action and guaranteed that nobody would punish us for it. He said the Minister of Internal Affairs Vano Merabishvili had information about the planned dispersal of the rally who was his friend and nobody would be arrested.”
Omnipresent Deputy
The case concerns the old stamp of Sighnaghi Region Local Government which should have been revoked in 2005. As it turned out, Sighnaghi Region Local Government has not revoked the stamp and uses it for certifying the lease agreements. According to the Office of Prosecutor, in this way, hundreds of hectares of land were alienated according to the corrupted lease agreements by the Governor of Sighnaghi region Berdo Asanishvili, his advisor Mamuka Mangoshvili and several other officials. The information that the member of the Parliament Nugzar Abulashvili has been supervising this process for two years has been confirmed by Berdo Asanishvili during his detainment. “At first Nugzar Abulashvili made us work. Then, when he did not need us, he gave information to the Office of Prosecutor and got us detained,” – stated Asanishvili. The sentence of imprisonment for several years had been passed against them. In 2009, the President pardoned them.
Nugzar Abulashvili was involved in the scrap business. The video has been shown to the correspondent of Kakheti Information Center where Abulashvili requests shares from the people involved in the scrap business: “Abulashvili meets with approximately 10 people. His order is the following: people involved in the business of scarp sale and purchase, must transfer the 30% of the profit to his brother till the end of the month.” Nugzar Abulashvili’s brother was an official of Sighnaghi police.
Davit Martashvili, the former prosecutor of the Sighnaghi Region: “In 2004, in the village Sakobo of Sighnaghi region the fact of the illegal alienation of metal pipes of Sakobo plumbing system has been revealed. I requested the investigation from Sighnaghi regional police. During the investigation the police official came up to me and told me that the pipes had been purchased by the head of Sighnaghi Regional Organization of United Regional Movement, the member of the Parliament Nugzar Abulashvili. He asked me to restrain from investigating to avoid uneasiness. I told him that if Nugzar Abulashvili was conscientious buyer, he would not be imposed with criminal responsibility. The criminal case has been filed on this fact according to the law. Nugzar Abulashvili was informed about it by his allies. He distorted the facts and told the leadership of Kakheti Administration that I was illegally persecuting the members of National Movement. The leadership of the administration gave information to the leadership of the Office of General Prosecutor which considered this circumstance. That is why I was not appointed to the post of the assistant of Gurjaani region prosecutor to which I had been nominated by the regional prosecutor.”
Brother to Brother
On December 11 of 1999, the inspector of Sighnaghi regional department Nodar Abulashvili (Nugzar Abulashvili’s brother) shot 19-year-old Zviad Baghashvili. This case had been under investigation of the Sighnaghi Office of Prosecutor. The case transferred to Telavi regional Office of Prosecutor later. According to the investigation material, Zviad Baghashvili visited Nana Tandilashvili in the town of Tsnori with his friend Davit Naskidashvili. The family members of Nana were displeased with the visit. Grandmother of the family called Nodar Abulashvili from the Tsnori Department of Sighnaghi Police who was a frequent guest of Tandilashvilis, according to the neighbors. According to the testimonies of the witnesses, when the policemen came to the spot, Baghashvili’s car was leaving Tandilashvilis’ house. However, Nodar Abulashvili asked Zviad Baghashvili to come out of the car. Baghashvili did not obey his request. Abulashvili got his gun and shot and killed Baghashvili.
From December 11 of 1999 till April 7 of 2000, the Office of Prosecutor was not considering Nodar Abulashvili guilty. He was charged on April 7 with the offence of remeditated murder without aggravating circumstances and exceeding official powers. The Office of Prosecutor addressed Telavi regional court with the request of preliminary arrest of Abulashvili. On April 8, the court issued the arrest order. However, the judge of investigation department of Tbilisi regional court Iuri Gabisonia, abolished the order of Telavi Court thus gravely violated the procedural norms of the criminal law. Nodar Abulashvili was released from the courtroom. The resolutions on stopping the investigation on Baghashvili murder case had been passed several times. The father of the murdered, Vazha Baghashvili notes that the case had been returned to the renewed investigation by regional and supreme courts five times. But the investigation neglected all the orders of the court. Nodar Abulashvili has been working in the general inspection of the Ministry of Internal Affairs since the year of 2008.
As a result of parliamentary elections of May 21st of 2008, Nugzar Abulashvili became the PM for the second term.