ქართველმა ქალბატონმა მთელ სომხეთს ინტერნეტი გადაუჭრა
ხუთი საათის განმავლობაში მთელი ქვეყანა ინტერნეტის გარეშე დარჩა მას შემდეგ, რაც 75 წლის ქალბატონმა, რომელიც სპილენძის ძიებისას მიწას თხრიდა,  კაბელი დააზიანა.
საქართველოს ხანშიშესულმა მოქალაქემ, რომელიც სპილენძის ძიებისას მიწას თხრიდა იმ იმედით, რომ მას ჯართში ჩააბარებდა, შემთხვევით მიწაში გაყვანილი კაბელი დააზიანა, რის გამოც მეზობელ სომხეთს ინტერნეტის მიწოდება შეუწყდა.
ფაქტი 28 მარტს მოხდა: 75 წლის ქალბატონი ქვეყნის დედაქალაქის (თბილისი) შემოგარენში ლითონს ეძებდა, როდესაც მისმა ნიჩაბმა ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელი დააზიანა.
რადგან სომხეთის ინტერნეტთან ხელმისაწვდომობას 90%-ით საქართველო უზრუნველყოფს, უნებლიე საბოტაჟს, რომელიც მოხუცმა განახორციელა, კატასტროფული შედეგები მოჰყვა. იმ ქვეყნის ინტერნეტ მომხმარებლებს, რომლის მოსახლეობაც 3,2 მილიონს შეადგენს, ხუთი საათის განმავლობაში ქსელთან ხელი არ მიუწვდებოდათ, ვიდრე ძირითადი ნაციონალური პროვაიდერები ArmenTel, FiberNet Communication  და GNC-Alfa ჩვეულ რეჟიმში მუშაობას ვერ ახერხებდნენ. ტელევიზიით აჩვენებდნენ რეპორტიორებს ერევნის ახალი ამბების სააგენტოდან, რომლებიც დაღვრემილები უყურებდნენ მონიტორების ცარიელ ეკრანებს.
ინტერნეტკავშირი დაზიანდა ასევე საქართველოს ტერიტორიის დიდ ნაწილსა და აზერბაიჯანის ზოგიერთ რაიონში.
„ეს 75 წლის ხანშიშესული ქალბატონის გამო მოხდა, რომელიც მიწაში სპილენძს ეძებდა, რომელსაც შემდეგ ჯართის სახით გაყიდდა“, - განაცხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესმდივანმა.
ქალის ვინაობა არ სახელდება. ადგილობრივმა პრესამ მას „ნიჩბიანი ჰაკერი“ შეარქვა, და ახლა ქონებისთვის ზიანის განზრახ მიყენების ბრალდებით გამოძიება მიმდინარეობს. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში მას სამ წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სმინისტროს პრესმდივნის თქმით, ქალბატონი ჯერ-ჯერობით გაათავისუფლეს „მისი საპატიო ასაკის გათვალისწინებით“, მაგრამ დამატებით ჩვენების მისაცემად შეიძლება გამოიძახონ.
დაზიანება დააფიქსირა სისტემამ, რომელიც აკონტროლებს დასავლეთ ევროპიდან მომავალ ოპტიკურ-ბოჭკოვან არხს და უშიშროების სამსახურის ბრიგადა უმალ გავიდა შემთხვევის ადგილზე, სადაც ქალბატონი დააკავეს კიდეც. შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ მას თანამზრახველები არ ჰყავდა.
მიწიდან გამოუყენებელი საპილენძის კაბელების ამოღება და ჯართში ჩაბარება საბჭოთა კავშირში ფულის გაკეთების პოპულარული საშუალება იყო. ზოგიერთი მეწარმე ტრაქტორებსაც კი იყენებდა ასობით მეტრის სიღრმეში გამავალი კაბელის ამოსაღებად ბირთვულ პოლიგონზე ყაზახეთის სემიპალატინსკის რაიონში.

Georgian Woman Cuts off Web Access to Whole of Armenia
An elderly Georgian woman was scavenging for copper to sell as scrap when she accidentally sliced through an underground cable and cut off internet services to all of neighboring Armenia, it emerged on Wednesday.
The woman, 75, had been digging for the metal not far from the capital Tbilisi when her spade damaged the fibre-optic cable on 28 March.
As Georgia provides 90% of Armenia's internet, the woman's unwitting sabotage had catastrophic consequences. Web users in the nation of 3.2 million people were left twiddling their thumbs for up to five hours as the country's main internet providers - ArmenTel, FiberNet Communication and GNC-Alfa – were prevented from supplying their normal service. Television pictures showed reporters at a news agency in the capital Yerevan staring glumly at blank screens.
Large parts of Georgia and some areas of Azerbaijan were also affected.
"It was a 75-year-old woman who was digging for copper in the ground so that she could sell it for scrap," said a spokesman for Georgia's interior ministry said yesterday.
Dubbed "the spade-hacker" by local media, the woman – who has not been named – is being investigated on suspicion of damaging property. She faces up to three years in prison if charged and convicted.
A spokesman for Georgia's interior ministry said the woman was temporarily released "on account of her old age" but could face more questioning.
The damage was detected by a system monitoring the fibre-optic link from western Europe and a security team was immediately dispatched to the spot, where the woman was arrested. The interior ministry said she had no accomplices.
The cable is owned by the Georgian railway network. It is heavily protected, but landslides or heavy rain may have exposed it to scavengers.
Pulling up unused copper cables for scrap is a common means of making money in the former Soviet Union. Some entrepreneurs have even used tractors to wrench out hundreds of metres of cable from the former nuclear testing ground at Semipalatinsk in Kazakhstan.