საქართველოს ვალდებულებებს ევროსაბჭოშიც შეახსენებენ
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე საქართველოს მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების საკითხს განიხილავენ. ამის შესახებ ევროსაბჭოს ოფიციალური ვებგვერდი იუწყება.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა სტრასბურგში გუშინ - 11 აპრილს გაიხსნა. დღეს კი უნდა გაიმართოს დებატები რამდენიმე თემაზე, მათ შორის არის საქართველოს მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულება.
დღევანდელ სხდომაზე მოისმენენ მონიტორინგის კომიტეტის მომხსენებლების – კასტრიო ისლამისა და მიხაელ იენსენის მიერ მომზადებულ ანგარიშს. ანგარიში ხუთი ქვეთავისგან შედგება – წარდგენა, ძირითადი პოლიტიკური განვითარება, დემოკრატიული ინსტიტუტები, კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები.
40-გვერდიანი დოკუმენტის დასკვნაში წერია, რომ რუსეთთან 2008 წლის ომის შედეგებისა და პოლიტიკური ჩიხის მიუხედავად, რომელმაც საანგარიშო პერიოდში პოლიტიკური გარემო დააზარალა, საქართველოს ხელისუფლებამ დიდი ძალისხმევა გამოიჩინა და მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია ევროსაბჭოს წინაშე აღებული ვალდებულებების შესრულებაში. თუმცა, აქვე დაფიქსირებულია რამდენიმე შენიშვნაც.
„საქართველოს ამ დრომდე არ შეუსრულებია წევრობის ზოგი ფორმალური ვალდებულება. ასევე პრობლემები რჩება დამოუკიდებელ სასამართლოსა და სამართლიანი და ეფექტური მართლმსაჯულების საკითხებთან დაკავშირებით“, - ნათქვამია ანგარიშის დასკვნაში.
ავტორებს მიაჩნიათ, რომ საქართველოში დემოკრატიული ინსიტუტების გაძლიერების მიუხედავად, პოლიტიკური დაძაბულობის გადასაჭრელად აუცილებელია დემოკრატიული რეფორმების გაგრძელება.
„დემოკრატიული სისტემის სიმყარე საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნებმა უნდა დაამტკიცოს. ვურჩევთ საპარლამენტო ასამბლეას, კვლავ გააგრძელოს საქართველოში მონიტორინგის პროცედურა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ევროსაბჭოს ოფიციალური ვებგვერდი, ამავე დროს, სრულად აქვეყნებს კასტრიო ისლამისა და მიხაელ იენსენის მიერ მომზადებულ ანგარიშს: http://assembly.coe.int/Mainf.asp?link=/Documents/WorkingDocs/Doc11/eDOC12554.htm

Council of Europe to Remind Georgia Its Obligations
The Parliamentary Assembly of Council of Europe will discuss the issue of fulfillment of obligations undertaken by Georgia. The official website of EU informs on the corresponding.
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe held its opening session yesterday on April 11th. Today, the debates will be held on several topics, including the fulfillment of obligations undertaken by Georgia.
The report by the speakers of the Monitoring Committee Kastriot Islami and Michael Jensen will be discussed at today’s session. The report consists of five chapters – introduction, main political developments, democratic institutions, rule of law and human rights.
The conclusion of 40-page documents states that “despite the consequences of the August 2008 war with Russia, and the political standoff that has plagued the political environment during much of the reporting period, the Georgian authorities have made great efforts, and achieved considerable progress, in honouring their obligations and commitments to the Council of Europe.” However, there are several remarks.
“Georgia still has to implement some of its formal accession commitments. In addition, concerns remain with regard to the independence of the judiciary and the effective and fair administration of justice,” – states the conclusion of the report.
The authors think that despite considerable progress in the field of strengthening of democratic institutions, further democratic reforms to resolve the charged political climate are still necessary.
“The robustness of the democratic system will need to be confirmed in the upcoming parliamentary and presidential elections. We therefore recommend that the Assembly continue the monitoring procedure in respect of Georgia,” – states the report.
The official website of Council of Europe fully publishes the report prepared by Kastriot Islami and Michael Jensen: