საქართველოს გარდა, თითქმის არც ერთ ქვეყანაში დიზელი ბენზინზე ძვირი არ ღირს
ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაციის მონაცემებით, საქართველოს გარდა, თითქმის არცერთ ქვეყანაში დიზელი ბენზინზე ძვირი არ ღირს: აზერბაიჯანში დიზელი 0.74 ლარი ღირს, ბენზინის ფასი კი 0.98 ლარია. ბელორუსში დიზელი 1.48 ლარი ღირს, ბენზინი - 1.70 ლარი, ფინეთში დიზელის ფასი 2.85 ლარით არის განსაზღვრული, ხოლო ბენზინის - 3.55 ლარით.
საბერძნეთში ერთი ლიტრა დიზელის ფასი 3.12 ლარით არის განსაზღვრული, ხოლო ბენზინის - 3.55 ლარით, იტალიაში დიზელი 3.26 ლარი ღირს, ბენზინი - 3.64 ლარი.
ლიტვაში 1 ლიტრა დიზელის ფასი 2.76 ლარია, ბენზინის – 2.92 ლარი. მოლდოვაში დიზელი 1.70 ლარი ღირს, ბენზინი - 1.84 ლარი. პოლონეთში დიზელისა და ბენზინის ფასები, შესაბამისად, 2.85 და 3.02 ლარია. რუმინეთში დიზელის ფასი 2.52 ლარს შეადგენს, ბენზინის კი – 2.80 ლარს. რაც შეეხება რუსეთს, დიზელის ფასი 1.24 ლარია, ხოლო ბენზინის - 1.41 ლარი. უკრაინაში დიზელი - 2.06 ლარი, ხოლო ბენზინი 2.35 ლარი ღირს.
საქართველოში საწვავი 10 აპრილს ისევ გაძვირდა. საცალო ქსელში ყველა ტიპის საწვავის ფასმა 5 თეთრით მოიმატა.
„ვისოლის“ ბენზინგასამართ სადგურებში აპი დიზელი ფასმა უკვე 2.40 ლარს მიაღწია, 2.35 ლარი ღირს ერთი ლიტრა აპი სუპერი. აპი პრემიუმის ფასი 2.30 ლარს შეადგენს, ევრო რეგულარის – 2.20 ლარს, დიზელ ენერჯი 2.25 ლარს, ხოლო რეგულარ ენერჯი – 2.15.
5 თეთრით გაძვირდა საწვავი „რომპელტროლის“ ქსელშიც. კომპანიის ბენზინგასამართ სადგურებში Efix ევრო დიზელი" უკვე 2.40 ლარი ღირს, Efix ევრო პრემიუმი – 2.30 ლარი, ევრო სუპერი - 2.35 ლარი, ევრო რეგულარი 93 – 2.17 ლარი, ევრო დიზელი - 2.25 ლარი.

Diesel Is More Expensive than Petrol Only in Georgia
According to the Association of Young Financers and Businessmen, diesel is more expensive than petrol only in Georgia; in Azerbaijan diesel costs 0, 74 GEL and petrol – 0, 98 GEL. In Belarus diesel costs 1, 48 GEL and petrol – 1, 70 GEL; in Finland – diesel costs – 2, 85 GEL and petrol 3, 55 GEL.
In Greece, one liter of diesel costs 3, 12 GEL and petrol – 3, 55 GEL; in Italy diesel – 3, 26 GEL, diesel – 3.64 GEL. In Lithuania price of one liter diesel is 2.76 GEL, petrol – 2.92 GEL. In Moldova diesel costs 1.70 GEL, petrol – 1.84 GEL. The prices of diesel and petrol in Poland are 2.85 and 3.02 GEL. Diesel costs 2.52 GEL in Romania and petrol – 2.80 GEL. As for Russia, the price of diesel is 1.24 GEL and petrol – 1.41 GEL. In Ukraine, diesel costs 2.06 GEl, petrol – 2.35 GEL.
Price of petroleum has increased again in Georgia since April 10th. The price of every type of petroleum has increased by 5 tetri.
In the Wissol Petrol Stations, api diesel price has reached 2.40 GEL. One liter api super costs 2.35 GEL. The price of api premium is 2.30 GEL, euro regular – 2.20 GEL. Diesel energy costs 2.25 GEL and regular energy – 2.15.
The price of petroleum has increased by 5 tetri in the company of Rompetrol. In the petrol stations of the company Efix euro diesel costs 2.40 GEL, Efix euro premium – 2.30 GEL, euro super – 2.35 GEL, euro regular 93 – 2.17 GEL, euro diesel – 2.25 GEL.