ენერგოჰესების გასხვისება – საფრთხე თუ ახალი პოლიტიკის ნაწილი?!
2011 წლის 1 აპრილს გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, ჰესები „ხრამჰესი 1” და „ხრამჰესი 2“ რუსულ კომპანიას მფლობელობაში გადაეცა. გაფორმებული მემორანდურმის თანახმად, ენერგოსადგურების საფასურად ქართული მხარე 2011 წლის ნოემბრამდე 104 მლნ აშშ დოლარს მიიღებს, „ინტერ რაოს“ კი ჰესები საკუთრებაში 2025 წლამდე ექნება.
უფრო ადრე (2000 წელს) გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, რუსულ კომპანიას 2025 წლამდე მხოლოდ ამ ჰესების მართვის უფლება ჰქონდა.
ქართული ჰესების რუსული კომპანიისთვის გადაცემას ექსპერტთა წრეებში გამოხმაურება უკვე მოჰყვა. ამ საკითხთან დაკავშირებით, ქართველ ექსპერტებს განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ.
როგორც ეკონომიკის ექსპერტი, რესპუბლიკური პარტიის წევრი გია ხუხაშვილი  „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას აღნიშნავს, ეს გარიგება ქართული მხარისთვის საფრთხის შემცველია: „შენ ხდები შენს მიერ გამოცხადებულ მტერზე დამოკიდებული. ენერგეტიკა ეს არ არის წმინდა ეკონომიკა და წმინდა ბიზნესი. ამავე დროს ეს არის პოლიტიკა. ჩვენ კი სულ უფრო და უფრო ინტეგრირებული ვხდებით რუსულ სივრცეში. ასეთი ხელშეკრულებით ფართო სოციალურ ბერკეტს აბარებენ მტერს ხელში, რომელიც ნებისმიერ საჭირო მომენტში ამ ბერკეტს გამოიყენებს. ყველასთვის ცნობილია, რომ „ინტერ რაოს“ ბიზნესმენები  არ მართავენ. იგი კრემლიდან იმართება და ამ ენერგეტიკულ ბერკეტს როდის და როგორ გამოიყენებს, არაერთი ვარიანტი არსებობს“.
რაც შეეხება მფლობელობის საკითხს, ექსპერტი განმარტავს, რომ  ენერგეტიკაში მფლობელობას დიდი მნიშნელობა არა აქვს. აქ მნიშვნელოვანია, ვინ აკოტროლებს, ვინ მართავს მას და არა ის, ვინ არის მესაკუთრე: „ენერგოჰესების მმართველს ისეთივე მნიშვნელობა აქვს, როგორც ქართულ სახელმწიფოში, მოცემულ მომენტში, აქვს პრეზიდენტს, მასაც 4 წლითა აქვს გადაცემული მმართველობა, მაგრამ ამ 4 წელიწადშიც შეიძლება ბევრი რამის გაკეთება, ისევე როგორც გაფუჭება“.
განსხვავებული მოსაზრება აქვს ექსპერტ სოსოს ცისკარიშვილს. ცისკარიშვილი ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ ზოგადად ქართული ჰესების რუსული კომპანიისათვის  საკუთრებაში გადაცემა ნეგატიური მოვლენა არაა. თუმცა, მისსივე თქმით, არ შეიძლება, სპორტსმენს და მომღერალს აუკრძალო ურთიერთობა იმ ქვეყანასთან, რომელთანაც შედიხარ გაუმჭვირვალ გარიგებებეში: „ჩვენს ქვეყანას არა აქვს საკმარისი შესაძლებლობები და უნარი, დამოუკიდებლად აწარმოოს საქართველოში გამომუშავებული ელექტროენერგიის ექსპორტი. ამ უნარების მოძიებას იგი ენერგოდიქტატის ქვეშ მყოფ რუსულ კომპანიებთან აბალანსებს. თუ ეს ახალი პოლიტიკაა, მას აქვს პერსპექტივა, მაგრამ სამწუხაროდ, ეს გახლავთ იგივე პოლიტიკის გაგრძელება, რისი მომსწრეებიც ჩვენ 2004 წლიდან ვართ - როცა ყველგვარი განსჯის გარეშე მხოლოდ ერთეულთა ახირებით ხდება ასეთი გასხვისებები“.
გარდა მფლობელობაში გადაცემის ხელშეკრულებისა, კომპანია „ინტერ რაოსთან“  მდ. ხრამზე სამი ახალი ჰიდროელექტროსადგურის  მშენებლობის შესახებაც გაფორმდა ხელშეკრულება. ამ დოკუმენტის თანახმად, რუსულმა კომპანიამ 90-100 მეგავატი სიმძლავრის ჰესები 2015 წლამდე უნდა ააშენოს.
ამ ნაწილში ექსპერტები გარიგებას პესიმისტურად აფასებენ. ხუხაშვილის აზრით, „ამ ინვესტიციის ჩადება წყალზე თითით ნაწერი. მსგავსი დაპირება ბევრი მინახავს, მაგრამ ინვესტიცია არა მხოლოდ რუსებისგან, არამედ სხვებისგანაც არ ჩანს“.
იგივე აზრზეა სოსო ცისკარიშვილიც: „გაუმჭვირვალი გარიგებები ხელისუფლების ჩვეული პრაქტიკაა საქართველოში. ამიტომ დაველოდოთ შედეგს - ვინ როდის და რამდენს განახორციელებს“.

Selling of Hydro Electro Stations – Threat or Part of New Policy?!
In accordance to the agreement signed on April 1, 2011 hydro-electro stations KhramHES 1 and KhramHES 2 were assigned to the Russian Company under ownership. According to the memorandum, Georgian side will receive 104 million USD before November 2011. Russian Company Inter Rao will be owner of the hydro-electro stations before 2025.
According to the earlier agreement (2000), Russian Company had right to be only the manager of the stations before 2025.
Experts have already responded to the assignation of the Georgian hydro-electro stations to the Russian Company. Georgian experts have controversial opinions about the issue.
Power Expert from the Republic Party Gia Khukhashvili told the Human Rights Center that the agreement creates some threats for Georgian side. “We get depended on the country which we have declared to be our enemy. Energetics is neither pure economics nor pure business; it is part of policy too. We are getting more and more integrated into Russian space. With similar agreement Georgian authority gave bigger social tool to our enemy who will get use of this tool at any moment. Everybody knows that businessmen do not run the InterRao; it is run from the Kremlin and there are no guarantees when and how the Russian Government will use this tool against us.”
As for the ownership of the hydro-electro stations, the expert clarified that ownership does not have much importance in the energetics. Here the more important issue is who controls and runs the station: “The manager of the hydro-electro station has similar authority as the president in the Georgian state who can occupy the position only for four years. However, he can do much good and bad within those four years.”
Expert Soso Tsiskarishvili has different opinion about it. He said assignment of Georgian hydro-electro stations to Russian company is not a bad fact at all. However, he added that in parallel of it, the government should not ban Georgian sportsmen and singers to cooperate with the country with which they have signed non-transparent agreement. “Our country is not capable to independently export the produced Georgian energy abroad and tries to balance this shortcoming by cooperating with the Russian Companies who are dictators of the world energetics. If it is a new policy, it has perspective but unfortunately it is continuation of the policy which started in 2004 – when entities are assigned to the Russian companies based on the decisions of concrete people without any preliminary consideration.”
Except ownership agreement, the agreement on the construction of three new hydro-electro stations on the Khrami River was signed with the Company InterRao. According to this document, Russian Company has to put the hydro-electro stations of 90-100 megawatts into motion before 2015.
Experts are pessimistic about this part of agreement. Khukhashvili thinks, “This investment is absurd. I have seen many similar promises but I have seen the real investment neither from Russians nor from other investors.”
Soso Tsiskarishvili shares his opinion about it: “Non-transparent deals are usually made by our government. So, let us wait for the real result – who, when and how much will invest in our country?”
He said, in most cases, the promised amount of investment are either cut in half or extremely reduced.