თვითმკვლელობის შემთხვევები გასამმაგდა
კახეთში თვითმკვლელობის ფაქტები გახშირდა. სტატისტიკური მონაცემებით, ბოლო 6 თვის განმავლობაში რეგიონში სუიციდის 12 ფაქტია დაფიქსირებული. სიცოცხლე თვითმკვლელობით ძირითადად ახალგაზრდებმა დაასრულეს. ფსიქოლოგები თვითმკვლელობის ფაქტების მატებას მძიმე სოციალურ ფონს უკავშირებენ.
4 აპრილს, თელავის რაიონის სოფელ კონდოლში თავი 21 წლის ბიჭმა მოიკლა. თვითმკვლელობის მიზეზად ოჯახური კონფლიქტი სახელდება.
31 მარტს ახმეტის რაიონის სოფელ აწყურში 23 წლის ახალგაზრდამ თავი სანადირო თოფით მოიკლა. ცხედარი საცხოვრებელი სახლის ახლოს მინდორში იპოვეს. ერთ-ერთი ვერსიით გარდაცვლილს ბანკის ვალი ჰქონდა, რომელსაც ვერ იხდიდა. მეზობლები კი ამბობენ, რომ ახალგაზრდამ თვითმკვლელობა ორი კვირის წინაც სცადა. მათი თქმით, გიორგი გასულ წლებში ჯარში მსახურობდა, რა დროსაც რუსეთ - საქართველოს ომში წაიყვანეს, საიდანაც დაბრუნების შემდეგ, ის სტრესულ მდგომარეობაში ხშირად იმყოფებოდა.
20 მარტს, საკუთარ საცხოვრებელ სახლში ცეცხლსასროლი იარაღით თვითმკვლელობა სცადა ყვარლის პოლიციის თანამშრომელმა გ. ი-შვილმა. მან ჭრილობა თავის არეში მიიყენა. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა. გავრცელებული ინფორმაციით, პოლიციის თანამშრომელმა თვითმკვლელობა ოჯახში არსებული კონფლიქტის გამო სცადა. დაჭრილს მეუღლე და 2 მცირეწლოვანი შვილი ჰყავს.
22 თებერვალს გურჯაანის რაიონის სოფელ არაშენდაში 28 წლის ნათია გ-შვილმა, რომელიც მეორე ბავშვზე იყო ფეხმძიმედ, თავი ჩამოიხრჩო. გოგონას ცხედარი ოჯახის წევრებმა საკუთარ საცხოვრებელ სახლში გამთენიისას იპოვეს.
ამავე დღეს თავი მოიკლა გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში 23 წლის დავით ჩ-შვილმაც. ბიჭი ჩამომხრჩვალი გურჯაანში, კურორტ „ახტალის“ ტყეში იპოვეს. გარდაცვლილის მეზობლების თქმით, ახალგაზრდა ტოტალიზატორში თამაშობდა და ვალი ჰქონდა.
თავი მოიკლა თელავის მე-4 საჯარო სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლემ ელენე ყ-შვილმაც. ბავშვს დიდი რაოდენობით წამლები ჰქონდა დალეული.
სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა დედოფლისწყაროში, ნიკორციხის ქუჩაზე მცხოვრებმა 15 წლის შ. ოდერიძემაც. მოზარდმა საკუთარ საცხოვრებელ სახლში თავი მავთულით ჩამოიხრჩო. მეზობლები თვითმკვლელობას ოჯახის მძიმე სოციალურ - ეკონომიკურ პირობებს უკავშირებენ.
ეს ბოლო 6 თვის განმავლობაში კახეთში მომხდარი თვითმკვლელობის შემთხვევების არასრული ჩამონათვალია. ყველა ფაქტზე პოლიციამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. ზოგიერთ საქმეზე გამოძიება დანაშაულის ნიშნების არარსებობის მიზეზით შეწყდა, რამდენიმე საქმე ჯერ კიდევ გამოძიებაშია.
ფსიქოლოგი ია ახვლედიანი ამბობს, რომ თვითმკვლელობები ყოველთვის გარდამავალ პერიოდში ხდება, რაც პირდაპირ არის დაკავშირებული მძიმე სოაციალურ ფონთან. მისი თქმით, თვითმკვლელობის ძირითადი მიზეზებია სულიერი აშლილობა, სტრესი და დეპრესიული მდგომარეობა.
ფსიქოლოგებს მიაჩნიათ, რომ თუ ქვეყანაში მდგომარეობა არ შეიცვალა და განვითარების პოზიტიური ნიშნები არ გამოჩნდა, საკუთარი თავისკენ მიმართული აგრესია სხვანაირად გამოვლინდება და სხვათა წინააღმდეგ მიმართულ ანგარიშსწორებად გადაიქცევა.
ბოლო 18 წლის სტატისტიკური მონაცემებით, 1990 წლიდან 2008 წლის ჩათვლით, საქართველოში თავი 5300 კაცმა მოიკლა. 90-იანი წლების შემდეგ თვითმკვლელობების რიცხვი ყველაზე მეტად 2004 წელს გაიზარდა. მოგვიანებით ამ მაჩვენებელმა დაიკლო, მაგრამ 2007 წლიდან კვლავ დაიწყო მატება.
2008 წელს თვითმკვლელობის 67 შემთხვევა დაფიქსირდა, ხოლო 2009 წლის სტატისტიკური მონაცემებით, სიცოცხლე თვითმკვლელობით 183-მა ადამიანმა დაასრულა, აქედან 149 - მამაკაცია, ხოლო 39 - ქალი. სუიციდის შემთხვევები ძირითადად 20 წლის ზემოთ დაფიქსირდა.

Suicide Number Increases by Three Times
The suicide number has increased in Kakheti. According to the statistics, for the last 6 months, 12 facts of suicide have been observed in the region. Mostly young people committed suicide. According to the psychologists, the increase of suicides is related to the severe social situation.
On April 4th, in the village Kondoli of the Telavi Region, 21-year-old boy committed suicide. The motive was named to be the family conflict.
On March 31st, 23-year-old male committed suicide by shotgun in the village Atskuri of Akhmeta Region. His body was found in the field near the house. According to one of the versions, he committed suicide due to owing a debt to the bank. According to the neighbors, he tried to commit suicide two weeks earlier as well. According to them, Giorgi served in the army and went to the Russian-Georgian war. After coming back, he often had stress.
On March 20th, Kvareli Police officer G. I-shvili attempted to commit suicide at his home by gun. He was wounded in the area of head. His health state is severe. According to the disseminated information, he attempted to commit suicide as a result of the conflict in the family. He has a wife and two little children.
On February 22nd, in the village Arashenda of Gurjaani Region 28-year-old Natia G-shvili expecting her second child committed suicide by hanging. Her body was found by the family members in the morning.
On the same day, 23-year-old Davit Ch-shvili committed suicide in the village Bakurtsikhe of Gurjaani Region. He was found hung in the forest of the resort “Akhtala.” According to the neighbors of the deceased, he gambled and had a debt.
Elene K-shvili, 11th grader from Telavi #4 Public School also committed suicide. She had taken large amounts of medications.
15-year-old Sh. Oderidze from Dedoplistskharo also committed suicide. She hung herself at home. According to the neighbors, her suicide is related to hard social-economic conditions of her family.
This is incomplete list of suicides committed in Kakheti for the last 6 months. Police filed criminal case on each abovementioned fact. On several cases, the investigation stopped because of the absence of the crime elements. Investigation on several cases is still underway.
Psychologist Ia Akhvlediani states that the suicides always occur in the transitional period that is directly related to the social situation. According to her, main causes of suicide are the mental disorder, stress and depression.
Psychologists think that if the situation does not change in the country and no positive signs of development are revealed, the aggression directed to one’s self will turn into the vengeance directed against others.
According to the statistics of the last 18 years, throughout 1990-2008, 53 000 people committed suicide in Georgia. The number of suicides increased the most in 2004. Later, this number decreased but started increasing again in 2007.
67 cases of suicide have been observed in 2008. As for the statistics of 2009, 183 people committed suicide, 149 out of which were men and 39 – women. The cases of suicide were more frequent among people above 20.