სამოქალაქო საზოგადოება საერთაშორისო ორგანიზაციებს მიმართავს
ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები საერთაშორისო თანამეგობრობას მიმართავენ, დიპლომატიაში მიღებული ყველა მეთოდითა და საშუალებით , დაარწმუნონ საქართველოს ხელისუფლება საარჩევნო რეფორმაზე მუშაობისას ოპოზიციასთან შეთანხების აუცილებლობაში.
ამასთან დაკავშირებით, დღეს, "შერატონ მეტეხი პალასში", "ქართული აკადემიის" ორგანიზებით, კონფერენცია "სამოქალაქო საზოგადოება დემოკრატიული არჩევნებისთვის" გაიმართა.
ღონისძიებას, არასამთავრობო სექტორთან ერთად, საქართველოში აკრედიტირებული დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო  ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
სპეციალური მიმართვა სტუმრებს "ქართული აკადემიის" წარმომადგენელმა თემურ ნანეიშვილმა გააცნო.
მიმართვის ტექსტში არასამთავრობო სექტორი საუბრობს საქართველოში ერთპიროვნული მმართველობის სავალალო შედეგებზე - ადამიანის უფლებების, სიტყვის თავისუფლების, საკუთრების ხელყოფის, ელიტარული კორუფციისა და სხვა ფაქტორების გათვალისწინებით, აცნობიერებს რევოლუციის გზით ხელისუფლების შეცვლის შემთხვევაში ხიფათის შემცველ პერსპექტივას სახელმწიფოს განვითარებისთვის და თანხმდება ხელისუფლების არჩევნების გზით შეცვლის აუცილებლობაზე, რის შესაძლებლობასაც მხოლოდ ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის კონსენსუსში ხედავს.
მიმართვის თანახმად, მხარეებს შორის შეთანხმება უნდა მოხდეს ამომრჩევლის აღრიცხვის ობიექტური მექანიზმის შექმნაზე, პოლიციის დეპოლიტიზაციაზე, სასამართლო სისტემისა და მედიის თავისუფლებაზე, ასევე, ადმინისტრაციული რესურსის უკანონოდ გამოყენების გამორიცხვაზე.
ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ ხელისუფლების სურვილი, გაწელოს დრო იმ მომენტამდე, როდესაც თანხმობის შემთხვევაშიც კი ძირეული ცვლილებების გატარება შეუძლებელი იქნება, სხვა არაფერია, თუ არა ძალაუფლების უზურპაციის მცდელობა და სამოქალაქო დაპირისპირების სტიმულირება.
სწორედ ძალაუფლების უზურპაციის უპერსპექტივობაში ხელისუფლების დარწმუნებას სთხოვს სამოქალაქო საზოგადოება საერთაშორისო თანამეგობრობას.
როგორც მიმართვის ტექსტშია აღნიშნული, ქართული არასამთავრობო სექტორი მათ მოუწოდებს, გასაგებად და საჯაროდ გამოთქვან თავიანთი პოზიცია საქართველოში დემოკრატიის, ადამიანის უფლებათა დაცვის, სიტყვის თავისუფლების, ელიტარული კორუფციის, შერჩევითი სამართლის და საარჩევნო გარემოსთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ, როგორც ეს გაკეთდა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშსა და აშშ-ს ელჩის, ჯონ ბასის კომენტარში.

Civil Society Addresses International Organizations
Georgian NGOs address the international society to convince government of Georgia in the necessity of reaching agreement with the opposition on electoral reform.
The Conference entitled Civil Society for Democratic Elections was held at the Sheraton Metekhi Palace organized by the Georgian Academy.
The diplomatic corpus accredited in Georgia and the representatives of international organizations attended the event.
The representative of Georgian Academy Temur Naneishvili introduced the appeal.
The NGOs refer to the fatal results of the totalitarian governance taking into account violations of human rights and freedom of speech, elite corruption and other factors. Realizing the dangerous perspectives in case of changing government by revolution, they agree on the necessity of changing government by means of elections which is possible only after the consensus between the government and opposition is reached.
According to the appeal, the sides have to agree on creation of objective mechanism of registering voters, de-politicization of police, freedom of judiciary and media, exclusion of illegally using administrative resources.
The representatives of Georgian NGOs consider that the desire of government to protract the time till the moment when it is impossible to make essential changes even in case of agreement is an attempt of usurpation of power and simulation of public conflict.
Georgian NGOs call on international organizations to publicly and clearly express their position on problems of Georgia’s democracy, human rights protection, freedom of speech, elite corruption and electoral environment as it was made in the report of the U.S. Department of State and by the U.S. Ambassador John Bass.