„ჰილარი კლინტონის განცხადება უპრეცედენტო მხარდაჭერაა“
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს, განსაკუთრებით საარჩევნო კანონმდებლობის სფეროში რეფორმების განხორციელებაში, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს ხელისუფლების სრულყოფილად დემოკრატიული გადაცემა მომდევნო 2012 და 2013 წლების არჩევნებში“, – განაცხადა  აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ბერლინში საქართველოს და ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე.
ქართულმა ოპოზიციამ აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის განცხადება საარჩევნო რეფორმასთან დაკავშირებით, „ოპოზიციური რვიანის“ მიერ წამოწყებული პროცესის უპრეცედენტო მხარდაჭერად შეაფასა.
კლინტონის განცხადებას „ეროვნული საბჭოს“ ლიდერები კობა დავითაშვილი და ზვიად ძიძიგური გამოეხმაურნენ. დავითაშვილმა მოუწოდა ხელისუფლებას, კვლავ მიუჯდეს მოლაპარაკების მაგიდას. მისი თქმით, ოპოზიციამ გადადგა მნიშვნელოვანი ნაბიჯი კომპრომისისკენ, როცა მაჟორიტარული სისტემა დათმო და ახლა ჯერი ხელისუფლებაზეა - ბიომეტრიული სიების საკითხში.
„ამ პროცესს აქვს ძალიან დიდი საერთაშორისო მხარდაჭერა და ეს ქმნის ნაყოფიერ ნიადაგს წარმატებული მოლაპარაკებებისთვის“, - აღნიშნა მან. ძიძიგურის თქმით, კლინტონის განცხადებაში აღნიშნულია 2012-2013 წლებში ხელისუფლების მშვიდობიანი და დემოკრატიული გზით გადაბარების შესახებ, რაც მისი შეფასებით, „არ არის იოლად ნათქვამი“.
ძიძიგურმა, დიპლომატიური მხარდაჭერის პარალელურად, პოლიტიკურ ძალებსა და სამოქალაქო საზოგადოებას საარჩევნო რეფორმის პროცესში აქტიური ჩართულობისკენ მოუწოდა.

Hillary Clinton’s Statement Is Unprecedented Support
“We support Georgia, particularly in the implementation of the election reforms which should ensure democratic transfer of the authority to a new government for the next 2012 and 2013 elections,” said the US State Secretary during the NATO-Georgia Commission Meeting in Berlin.
Georgian opposition parties evaluated the abovementioned statement of the US State Secretary Hillary Clinton as an unprecedented support for the process which was launched by the Opposition Eight.
Leaders of the National Council Koba Davitashvili and Zviad Dzidziguri responded to Clinton’s statement. Davitashvili called upon the government of Georgia to continue negotiations on the issue. He said the opposition has already taken serious steps to compromise when they gave up their initiative about single mandate system and now it is time for the government to yield about biometric lists.
“This process has huge international support and it creates fertile ground for successful negotiations,” he said. Dzidziguri added that Clinton spoke about peaceful and democratic transfer of the authority in 2012-2013 that is not “simple statement” at all.
In parallel to the diplomatic support, Dzidziguri called upon political parties and civil society to take active part in the election reform process.