ბავშვთა პირველი კლინიკური საავადმყოფო უქმდება
პიმენ ყურაშვილის ბავშვთა პირველი კლინიკური საავადმყოფო სარემონტო სამუშაოებისთვის გამზადდა. სამედიცინო ტექნიკისგან პირველი სართული უკვე გათავისუფლებულია, ჩამოღებულია კარებიც.
როგორც საავადმყოფოს პერსონალი აცხადებს, 5 აპრილს მუშებმა საავადმყოფოს კარები შეამტვრიეს, სამედიცინო დანადგარები მეორე სართულზე აიტანეს, ნაწილი კი გაანადგურეს. ექიმების განცხადებით, დარბევის წინა დღეს მათ ჯანდაცვის მინისტრი შეხვდა, სადაც გადაწყდა, რომ საავადმყოფოს 1 კვირის განმავლობაში არავინ შეეხებოდა.
კულუარებიდან ექიმებმა იცოდნენ, რომ სამომავლოდ საავადმყოფოს ინვენტარისგან დაცლა იგეგმებოდა, მაგრამ მთავრობა მათ გადასაყვანად ფართს ეძებდა.
„მინისტრს შევხვდით და გვითხრა, რომ ჩვენს საკითხს მომდევნო ორშაბათამდე გადაწყვეტდნენ. ორშაბათის მოლაპარაკების შემდეგ კი ვნახავდით, როგორ გადაწყდებოდა ჩვენი ბედი. დღეს კი მოვიდნენ და უცებ დაიწყეს ნგრევა“, - აღნიშნა ბავშვთა ქირურგმა რობიზონ დონაძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას.
სამედიცინო პერსონალის განცხადებით, მომხდურები თავს მერიის თანამშრომლებად ასაღებდნენ, თუმცა არანაირი დოკუმენტი თან არ ჰქონდათ. მათივე ინფორმაციით, 500 მუშამ სავადმყოფოს დარბევა 16:00 საათისთვის დაიწყო.
როგორც რენტგენოლაბორანტი თინა ფერაძე აღნიშნავს, მათთან ჯერ მთავარი ბუღალტერი შევიდა და პერსონალი გააფრთხილა, რომ მიმღების სამედიცინო ინვენტარის დაცლასთან დაკავშირებით მერიიდან დარეკეს, რის შემდეგაც საავადმყოფოში მუშები შევიდნენ.
„ბოლო პერიოდში სასწრაფოები გაფრთხილებულები იყვნენ ავადმყოფები ბავშვთა პირველ საავადმყოფოში არ მიეყვანათ. თუმცა, გვეუბნებოდნენ - ორი სამი თვე არაფერი იქნება, მაგრამ მერეო დაგასაქმებთო. ცხადია, გვატყუებენ. ჩვენ ხო ვიცით, რომ ასე ხდება“, - ამბობს თინა ფერაძე.
საღამოს ჯანდაცვის მინისტრი ექიმებს ისევ შეხვდა. მისი ინფორმაციით, საავადმყოფოში მომუშავე არც ერთი ადამიანი უმუშევარი არ დარჩება: „შენობიდან, რომელიც შეუფერებელია სამედიცინო საქმიანობისთვის სამედიცინო სერვისები გადავა იმ შენობაში, სადაც არის სამედიცინო სერვისის განვითარების შესაბამისი შესაძლებლობები. გადასვლას შეიძლება რამდენიმე დღე მაინც დასჭირდეს. იქ სანიტარული ნორმები უნდა იყოს დაცული, ინვენტარი უნდა გადაიტანონ და სამედიცინო პერსონალი შეეჩვიოს ახალ გარემოს“.
მომხდარი არეულობის შემდეგ საავადმყოფო პაციენტებმა დატოვეს, მათ შორის იყვნენ ისეთებიც, რომელთა მდგომარეობა მძიმე იყო. ნაწილი კი მხოლოდ იმ მიზეზით დარჩა, რომ სხვა საავადმყოფოებთან შედარებით ამ საავადმყოფოში დაბალი ფასებია.
პიმენ ყურაშვილის სახელობის ბავშვთა პირველი კლინიკური საავადმყოფო  75 წლის წინ დაარსდა და თბილისში, ზუბალაშვილების ქ. #48-ში მდებარეობს.

Children Hospital #1 to be Abolished
Kurashvili Children Hospital # 1 is ready for the upcoming reconstruction activities. The first floor has been emptied from the medical equipment. The door has been removed.
According to the hospital personnel, on April 5th the workmen broke in the building, moved part the medical equipment to the second floor and destroyed another part. According to the doctors, the day before the raid the Health Minister met with them and it was decided that nobody would touch the hospital for a week.
But the doctors had heard that it was planned to empty the hospital from the medical equipment and the government was looking for a building to move them to.
“I met with the Minister and he said that our issue will be discussed before the next Monday. He said that after the discussion we would see what is decided. Today they came unexpectedly and started destroying things,” – noted the children surgeon Robizon Donadze while talking to Human Rights Center.
According to the medical personnel, the people who broke in claimed to be the employees of the City Hall. However, they had no documentations. According to them, 500 workmen started raiding the hospital at about 16:00 pm.
As the laboratory assistant Tina Peradze noted, the main accountant had warned the personnel that the City Hall called and notified about emptying the medical equipment. The workmen entered the building afterwards.
“Lately, the ambulances have been warned not to bring patients to the first floor of the hospital. However, they said that nothing would happen for 2-3 months and they would employ us later. Apparently, they are lying to us. We know that it does not happen this way,” – states Tina Peradze.
In the evening the Minister of Health met with the doctors again. According to her, all the employees of the hospital will have jobs: “The medical equipment will be moved to the building where there is an adequate environment for the development of medical service. The transfer might take several days. The sanitary requirements need to be relevant there, the equipment needs to be moved and the medical personnel need to adjust to new environment.”
The patients, including those whose state was severe, left the hospital after the incident. Some stayed due to the low price of treatment in comparison with other hospitals.
Pimen Kurashvili Children Hospital #1 was founded 75 years ago and is located at #48 Br. Zubalashvili St.