კობა სუბელიანის უწყება „თავისუფალი დემოკრატების“ ბრალდებას გამოეხმაურა
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ „თავისუფალი დემოკრატების“ ბრალდებებთან დაკავშირებით განმარტება გააკეთა. როგორც სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა, ეკა გულუამ ჟურნალისტებს განუცხადა, თინათინ ქებურია და როენა კვარაცხელია თბილისში, მაჩაბლის ქუჩაზე თვითნებურად ცხოვრობდნენ. მათ სახელმწიფომ ალტერნატიული ფართი შესთავაზა, თუმცა მათ უარი განაცხადეს.
„ეს ადამიანები აღნიშნულ მისამართზე სხვის საკუთრებაში თვითნებურად ცხოვრობდნენ, შეჭრილები იყვნენ. ჩვენ კი მათ რეაბილიტირებული ფართები საკუთრებაში, რეგიონებში შევთვაზეთ, თუმცა, უარი განაცხადეს. ბატონ დოლიძეს შეუძლია მათ ურჩიოს, აღნიშნული შეთავაზება მიიღონ. რეგიონებში ფართის შეთავაზება მათ საპატრიარქოდანაც ჰქონდათ, თუმცა, ასევე უარი განაცხადეს“, - განაცხადა გულუამ.
„თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, ვიქტორ დოლიძემ დღეს დევნილებთან თინათინ ქებურიასა და როენა კვარაცხელიასთან ერთად დევნილთა სამინისტროსთან პრესკონფერენცია გამართა და განაცხადა, რომ ქებურია და კვარაცხელია მაჩაბლის ქუჩიდან ათეულობით დევნილ ოჯახთან ერთად გამოასახლეს, რომლებიც საპატრიარქომ შეიფარა.
ვიქტორ დოლიძის განცხადებით, ამ ადამიანებისთვის ალტერნატიული ფართი არავის შეუთავაზებია და მათი ბედით არავინ დაინტერესებულა და ასევე მოუხსნეს სოციალური შემწეობა.

Koba Subeliani’s Department Responding to Accusation of Free Democrats
The Ministry of Refugees and Accommodation of Georgia responded to the accusations of Free Democrats. As the head of the press service of the Ministry Eka Gulua stated to the journalists, Tinatin Keburia and Roena Kvaratskhelia lived in Tbilisi at Machabeli St. illegally. The state had offered them an alternative place, but they refused to accept it.
“These people lived in someone else’s property illegally. We offered to transfer rehabilitated place to their ownership in the regions. However, they refused to move. Mr. Dolidze can advice them to accept our offer. They were offered place in the regions by the Patriarchate as well. They refused to accept it,” – stated Gulua.
One of the leaders of Free Democrats Victor Dolidze held a press conference at the Ministry of Refugees and Accommodation with the IDPs Tinatin Keburia and Roena Kvaratskhelia. He stated that Keburia and Kvaratskhelia were evicted from the Machabeli St. along with tens of families of IDPs. The Patriarchate gave shelter to them.
According to Victor Dolidze, nobody offered alternative place to these people. They have also been deprived of social assistance.