გამამართლებელი განაჩენების დაბალი მაჩვენებელი ქართულ სასამართლო სისტემას ამძიმებს
ამ თვის დასაწყისში ორი ისრაელელი ბიზნესმენის სადავო პატიმრობამ, მინისტრისთვის ქრთამის შეთავაზების მცდელობის ბრალდებით, ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკის სასამართლო სისტემა ყურადღების ცენტრში მოაქცია.
მართალია 2003 წლის შემდეგ (მას მერე რაც მიხეილ სააკაშვილი  ხელისუფლებაში მოვიდა) საქართველოს სასამართლო სისტემაში გამჭვირვალობა ნამდვილად გაუმჯობესდა, მაგრამ მონაცემები აჩვენებს, რომ ბრალდებულებს გამამართლებელი განაჩენის  უკიდურესად დაბალი შანსები აქვთ.
„თუ კრიმინალური საქმეების 2010 წლის იმ სტატისტიკას გადავხედავთ, რომელიც ამას წინათ უზენაესმა სასამართლომ გამოაქვეყნა, ვნახავთ, რომ ბრალდებულთა მიერ მოგებული საქმეების რაოდენობა სულ 0.04%-ს შეადგენს“, – გვითხრა მარიამ გაბედავამ, ლობისტური ჯგუფის  Transparency International-ის წამყვანმა ანალიტიკოსმა თბილისში ორგანიზაციის ოფისში.
„2009 წელს ეს მაჩვენებელი 0.1%-ის ტოლი იყო და მაშინ ვამბობდით, რომ ეს კატასტროფული პროცენტია, მაგრამ ერთი წლის შემდეგ, მაჩვენებელი კიდევ უფრო გაუარესდა“.
უზენაესი სასამართლოს 2010 წლის სტატისტიკა აჩვენებს, რომ გასულ წელს გასამართლებული 20 196  პირიდან გამამართლებელი განაჩენი სისხლის სამართლის სასამართლოებში რვა პირმა მიიღო, ხოლო  საქმეების 98.7% ბრალდებულების დამნაშავედ აღიარებით და სასჯელის გამოტანით დასრულდა.
ნანა ვასაძე, უზენაესი სასამართლოს სპიკერი  სასამართლოს სამართლიანობას იცავს. ის ამბობს, რომ საქართველო წინაა სხვა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებს შორის და ნებისმიერ შემთხევაში ეს სტატისტიკა არ ქმნის სრულ სურათს.
„საქმეების უმრავლესობა, რომელიც რეალურად იქნებოდა სასამართლოებში გამართლებული, მანამდე პროკურატურაში შეწყდა“, – განაცხადა მან.
„2010 წელს, 1394 პირის წინააღმდეგ აღძრული  საქმე პროკურატუში შეწყდა“.
მნიშვნელოვანი წინსვლა
საქართველომ შეაჩერა კორუფცია, რითაც ოდესღაც მოცული იყო მისი ბიზნესგარემო. დღეს Transparency International-ის რეიტინგებში ის 124-ე ადგილიდან, რომელიც მას 2003 წელს ეკავა, 68-ე ადგილზე გადავიდა.
გამჭვირვალობის გაუმჯობესებას ზურგი გაუმაგრა სასამართლო სისტემის სამართლიანობის განმტკიცებამ. იურისტების და აქტივისტების თქმით, ეს მოხდა უსისხლო „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ, რომელმაც ხელისუფლებაში მიხეილ სააკაშვილი მოიყვანა, იურისტი ამერიკული განათლებით.
„2003 წლის „ვარდების რევოლუციის” შემდეგ, სასამართლო სისტემის რეფორმა საქართველოს მთავრობის მთავარი პრიორიტეტი გახდა და მართლაც მნიშვნელოვანი წინსვლა განხორციელდა, განსაკუთრებით ანტი-კორუფციულ ძალისხმევასა და ძალაუფლების სეპარაციის მიმართულებით“ – ამბობს იოანა პოპიანევსკი, დირექტორის მოადგილე ცენტრალური აზიისა და კავკასიის ინსტიტუტის, ანალიტიკური ორგანიზაციისა, რომელიც ვაშინგტონსა და სტოკჰოლმში მდებარეობს.
მაგრამ ვითარება სრულყოფილი არ არის.
„პრობლემები რჩება“ – ამბობს პოპიანევსკი – „რაც ძირითადად ძველ ტრადიციას უკავშირდება, რომლის თანახმად სასამართლოს განაჩენი პროკურორისა და ელიტის სასარგებლოდ გამოაქვს. ასეთი მოდელი მთელს რეგიონს ახასიათებს და მის დაძლევას დრო სჭირდება“.
1 აპრილს ქართველმა მოსამართლემ რონ ფუქსს 7 წლით, ხოლო ზეევ ფრენკელს ექვსნახევარი წლით პატიმრობა მიუსაჯა. ორი ისრაელელი ბიზნესმენი დამნაშავედ სცნეს 2010 წელს ფინანსთა მინისტრის მოადგილისთვის, ავთანდილ ხარაიძისთვის  7 მილიონი დოლარის ოდენობის ქრთამის შეთავაზებისთვის. ქრთამის სანაცვლოდ საქართველოს არ უნდა გაესაჩივრებინა საერთაშორისო არბიტრაჟის გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც საქართველოს ორი ისრაელელი ბიზნესმენისთვის $90 მილიონი უნდა გადაეხადა.
ადვოკატები ამბობენ, რომ ეს საქმე საქართველოს ხელისუფლების ფაბრიკაციაა, რადგან მას უნდოდა თავიდან აეცილებინა  $90 მილიონის გადახდა.  ისინი მიუთითებენ პროკურატურის მიერ მოგებულ საქმეთა მაღალ მაჩვენებელზე და იმაზე, რომ საქართველოში შეუძლებელია სამართლიანი სასამართლო გადაწყვეტილების მიღება. ქართველი ჩინოვნიკები უარყოფენ ორივე ბრალდებას.
თბილისში, საქართველოს რელიეფურ, საშუალო საუკუნოვან დედაქალაქში, მოსახლეობას ქართული სასამართლო სისტემის ეფექტურობაზე შერეული წარმოდგენა აქვს.
პოლიტიკა და სამართალი
ავთანდილ ზაკაშვილი, 53 წლის იურისტი, თითქმის არ ეჭვობს, რომ ქართული სასამართლო სისტემა სამართლიანია.
„მე მიმაჩნია, რომ ის დამოუკიდებელია“, – ამბობს ის – „შესაძლოა, არსებობს ინციდენტები, როდესაც ისინი შეცდომას უშვებენ, მაგრამ მთლიანობაში, სისტემა კარგად მუშაობს, განსაკუთრებით წინა წლებთან შედარებით“.
ნინო ჩიმაკაძე, 27 წლის ხელოვნების კრიტიკოსი, უფრო სკეპტიკურდაა განწყობილი.
„ზუსტი დეტალები ისრაელელი ბიზნესმენების შესახებ არ ვიცი,  მაგრამ ფაქტია - თუ საქმე პოლიტიკას უკავშირდება, ეს  ნიშნავს, რომ სასამართლო არ არის მიუკერძოებელი“, – განაცხადა მან.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მონაცემები საქართველოს სასამართლო სისტემაზე უფრო მეტ დეტალებს იძლევა. ბრალდებულების მიერ დანაშაულის აღიარება და უფრო მსუბუქი განაჩენისთვის საპროცესო გარიგებით ჯარიმის გადახდა,  ქართული სასამართლო სისტემის მთავარ კომპონენტად იქცა.
უზენაესი სასამართლოს 2010 წლის მონაცემებით, ბრალდებულების 80% საპროცესო გარიგებაში შევიდა.
გაბედავა Transparency International-დან ამბობს, რომ გენერალური პროკურატურის მონაცემებით, 2009 წელს საპროცესო გარიგებით სახელმწიფომ 63 მილიონი ლარი მიიღო.
ის ამბობს, რომ ადვოკატების კვალიფიკაცია დაბალია იმ დროს, როცა სახელმწიფო პროკურორების წვრთნაში მილიონები იხარჯება.
„ხშირად პროფესიონალიზმის ნაკლებობის გამო, ადვოკატები უბრალოდ საპროცესო გარიგებაზე ხელის მოწერას არჩევენ, რაც ბევრად ადვილია, ვიდრე  საქმის შესწავლა და არგუმენტების მომზადება“.
ნანა ვასაძეს, უზენაესი სასამართლოს პრეს-სამსახურის ხელმძღვანელს, განსხვავებული აზრი აქვს: „როდესაც სასამართლოში სახელმწიფო წარმოადგენს ერთ მხარეს, ხოლო ინდივიდი მეორე მხარეს, იმარჯვებს ის ვინც სასამართლოში უკეთ მომზადებული მოდის და უკეთესად წარმოაჩენს თავის პოზიციას“.
სააკაშვილი საქართველოს ნატო-სა და ევროპის კავშირში გაწევრიანებას ცდილობდა, მაგრამ კახა კოჟორიძე, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი ამბობს, რომ საპროცესო გარიგების სისტემა და ბრალდებულთა გამამართლებელი განაჩენების დაბალი მაჩვენებელი, ამ მისწრაფებებს პოტენციურ ბარიერს უქმნის.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ლიბისტური ჯგუფია, რომელიც იურისტებს მხარდაჭერას უწევს.
კოჟორიძე ამბობს, რომ თუ კერძო პირი იმ საქმისთვის იბრძვის, რომელშიც ჩართულები არიან სახელმწიფო კომპანიები, ან ცნობილი ადამიანები, ან ისინი ვისაც კავშირები აქვს, საქმის მოგება ფაქტობრივად შეუძლებელია: „ის თუ რატომ აგებს ხალხი სასამართლოებში, სახელმწიფოსთვის მნიშვნელოვანი დაინტერესების საგანი უნდა იყოს“.
„ყველა, ნატო-ს, ევროკავშირის და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ თუ საქართველოს დასახული მიზნების მიღწევა სურს, მას დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი სასამართლო უნდა ჰქონდეს“.

Low acquittal rate in Georgian courts weighs on justice system
TBILISI (TrustLaw) – The controversial imprisonment earlier this month in Georgia of two Israeli businessmen for trying to bribe a minister has thrown a spotlight over the former Soviet state’s legal system.
Although transparency in Georgia’s legal system has undoubtedly improved since Mikheil Saakashvili came to power in 2003, data shows that the chance of a defendant being acquitted is extremely low.
“Looking at the statistics for criminal cases in 2010, recently published by the Supreme Court, the number of cases won by the defendants was just 0.04 percent,” Mariam Gabedava, senior analyst at the Tbilisi office of the lobby group Transparency International, said.
“In 2009 it was 0.1 percent and we said at the time that the number was catastrophic but a year later and it has gotten even worse.”
The Supreme Court 2010 statistics showed that eight out of 20,196 people tried last year in the criminal courts were acquitted.
But in 98.7 percent of the cases the defendants were found guilty and sentenced.
Nana Vasadze, a spokeswoman for the Supreme Court, defended the fairness of Georgia’s criminal courts. She said that Georgia was ahead of other post-Soviet countries and that in any case these statistics don’t show the full story.
“Most of the cases that would in fact have been acquitted in the courts were dropped earlier at the Prosecutor’s office,” she said.
“In 2010, 1,394 people had cases against them dropped at the Prosecutor’s office.”
SIGNIFICANT IMPROVEMENTS
Georgia has stemmed the corruption that once swamped its business environment and it now sits at 68th position in Transparency International’s rankings, up from 124th in 2003.
Underpinning this greater transparency has been an improvement in the fairness of the legal system, which lawyers and activists say has happened since the bloodless Rose Revolution swept Saakashvili, a New York-educated lawyer, to power.
“Since the Rose Revolution in 2003, reform of the judiciary has been one of the main priorities of the Georgian government and significant improvements have been made, especially in the spheres of anti-corruption and separation of powers,” said Johanna Popjanevski, deputy director at the Central Asia-Caucasus Institute, a think tank based in Washington and Stockholm.
But it is not perfect.
“Problems remain,” Popjanevski said. “Largely, these are linked to old traditions of ruling in favour of the prosecutor and the elite. Such patterns are present throughout the region, and take time to break.”
On April 1, a Georgian judge sentenced Ron Fuchs to seven years in prison and Zeev Frankiel to six and a half years in prison. The two Israelis were found guilty of offering deputy finance Minister Avtandil Kharaidze a $7 million bribe in October 2010 in return for dropping plans to contest a ruling by an international arbitration court. The international court had ordered Georgia to pay the two Israelis $90 million.
The defence said the Israelis had been framed by the Georgian authorities, who wanted to avoid paying them the $90 million. They also pointed out the high prosecution victory rate and said it was not possible to get a fair trial in Georgia. Georgian officials have denied both allegations.
On the streets of Tbilisi, Georgia’s hilly, medieval capital, people had mixed opinions on the effectiveness of the Georgian justice system.
POLITICS AND THE LAW
Avtandil Zakashvili, a 53-year-old lawyer, had little doubt that the Georgian justice system was fair.
“I think it’s independent,” he said. “There might be some incidences when they make mistakes but overall it functions well, especially compared to previous years.”
Nino Chimakazde, a 27-year art critic, was more skeptical.
“I don’t know the exact details about the Israeli businessmen but the fact is that if the case is related to politics it might mean that the court is not impartial,” she said.
The data from the Supreme Court, gives more detail on the Georgian justice system. Plea bargaining, where the defendant pleads guilty and pays a fine in return for a lighter sentence, has become a major part of the Georgian justice system.
Defendants entered pleas in nearly 80 percent of the cases in 2010, according to the Supreme Court data.
Gabedava from Transparency International said that the Prosecutor General’s office told them that in 2009 plea bargains earned the state about 63 million lari ($38 million).
She said that often the quality of the defense lawyers is low while the state prosecutors spend millions on training.
“Often because of a lack of professionalism, defenders prefer to simply sign the plea bargain which is far easier than studying the case and preparing an argument,” Gabedava said.
Vasadze, the Supreme Court press chief, had a different point of view.
“When the state represents one side in a court case and an individual is on the other side, the winner will be the one who arrives at the court better prepared and better presents the position,” she said.
Saakashvili has been pushing Georgia to join NATO and the European Union (EU) but Kakha Kozhoridze, the director of legal aid at the Georgian Young Lawyers Association (GYLA), said the plea bargain system and the tiny acquittal rate for defendants is a potential hindrance to these aspirations.
GYLA is an independent lobby group that provides support for lawyers.
Kozhoridze said that if an individual is fighting a case that involves a state company or a well-known and well-connected person, it is virtually impossible to win.
"There should be significant state interest in why people lose at court," he said.
"Everybody from NATO, the EU and other international organisations suggest that if Georgia wants to achieve its goals then it must have an independent, impartial court."