Freedom House - საქართველოში მედია მხოლოდ "ნაწილობრივ" არის თავისუფალი
საერთაშორისო ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსმა“ მსოფლიოში მედიის თავისუფლების შეფასების 2010 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა. საქართველო 2009 წლის მონაცემთან შედარებით, 4 ქულით დაწინაურდა და 55 ქულით მალავისთან და მოლდავეთთან ერთად ერთნაირი შეფასება მიიღო.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოში მედია მხოლოდ „ნაწილობრივ“ არის თავისუფალი და ახლოს არის იმ ზღვართან, რომლის ქვემოთაც უკვე პრესის მდგომარეობის კუთხით „არათავისუფალი“ ქვეყნების ჩამონათვალი იწყება.
196 გამოკვლეული ქვეყიდან 2010 წლის განმავლობაში არათავისუფალი აღმოჩნდა 63 ქვეყანა - მათ შორის, რუსეთი, სომხეთი, ყაზახეთი, პაკისტანი, ტაჯიკეთი და ავღანეთი, 65 ქვეყანაში მედია ნახევრად თავისუფალია - მათ შორის არიან ბალკანეთის ქვეყნები, ასევე უკრაინა, ყირგიზეთი, მოლდოვეთი და საქართველო. ამ სამ ქვეყანაში, „ფრიდომ ჰაუსის“ 2010 წლის კვლევის თანახმად, „მოულოდნელი წინსვლა“ დაფიქსირდა. მოლდოვეთმა, მედიამკვლევართა აზრით, „მნიშვნელოვანი გახსნილობა“ აჩვენა, ყირგიზეთსა და საქართველოში კი მედია განვითარდა „პატარა პოზიტიური ნაბიჯების“ შედეგად.
მკვლევართა შეფასებით, 2010 წლის კვლევამ აჩვენა გლობალური მასშტაბით არსებული „დასანანი ტენდენცია“: პრესის თავისუფლების კუთხით უარყოფითი მიმართულებაა დემოკრატიულ ქვეყნებშიც კი. უნგრეთში, იტალიაში, ისრაელსა და ინდოეთში სულ უფრო მცირდება პრესის შესაძლებლობა, იმოქმედოს თავისუფლად და დამოუკიდებლად.
მედიისათვის ყველაზე საშიში ქვეყნების რიცხვში შედიან: ბელორუსი, თურქმენეთი, ირანი, ბირმა, კუბა, ეკვატორული გვინეა, ერითრეა, ლიბია და ჩრდილოეთ კორეა. ამ ქვეყნებში, „ფრიდომ ჰაუსის“ თანახმად, „თავისუფალი მედია ან არ არსებობს, ანდა რის ვაივაგლახით მუშაობს, ობიექტური ინფორმაციის მიღება იზღუდება, პრესის მკაცრი კანონის დამრღვევებს კი რეჟიმები აპატიმრებენ, აწამებენ და მათ მიმართ სხვადასხვა რეპრესიულ ქმედებებს ახორციელებენ“.
ზოგადად, პრესის თავისუფლების დონემ მსოფლიოს მასშტაბით მკვეთრად დაიკლო და უკანასკნელი 10 წლის განმავლობაში ყველაზე დაბალ ნიშნულზე იმყოფება.
საქართველოში მედიის თავისუფლებასთან დაკავშირებით „ფრიდომ ჰაუსის“ დასკვნა საპარლამენტო უმრავლესობამ და უმცირესობამ, განსხვებულად აღიქვა.
უმრავლესობის წევრმა აკაკი მინაშვილმა დასკვნა მედიის თავისუფლების დადასტურებად მიიჩნია. „ქრისტიან-დემოკრატმა“ ლევან ვეფხვაძემ კი, მინაშვილი დასკვნის შინაარსის უტრირებაში დაადანაშაულა.
„თქვენ უტრირებას ახდენთ იმ სიტყვებისა, რაც მოყვანილია საქართველოსთან მიმართებაში. ის ფრაზა, რაც თქვენ საქართველოსთან მიმართებაში ახსენეთ, მოლდოვასთან მიმართებაშია დაფიქისრებული“, – განაცხადა ლევან ვეფხვაძემ და განმარტა, რომ საქართველოსა და ყირგიზეთთან დაკავშირებით, მხოლოდ ფრაზა "უმნიშვნელო წინსვლაა" ნათქვამი.
აკაკი მინაშვილმა პარლამენტის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა, რომ ანგარიშში პირველი და მნიშვნელოვანი რაც წერია, არის ის, რომ საქართველომ მიაღწია მნიშვნელოვან წინსვლას და წარმატებას მედიის თავისუფლების სფეროში  პოლიტიკური და სამართლებრივი გარემოს გაუმჯობესებით და საზოგადოებრივი მაუწყებლის დაბალანსებულობით.

International organization Freedom House published a 2010 Report on Media Freedom throughout the world. In comparison with 2009, Georgia has promoted with 4 points and received 55 points in the rating together with Malawi and Moldova.
According to the report, media is only partly free in Georgia and it is very close to the limit beyond which media is not free in the countries.
In 2010, media was not free in 63 out of surveyed 196 countries – among them are Russia, Armenia, Kazakhstan, Pakistan, Tajikistan and Afghanistan. In 65 states the media is partly free; among them are Balkan states, Ukraine, Kirgizstan, Moldova and Georgia. According to the Freedom House Report, “unexpected progress” was observed in three of those countries. According to researchers, Moldova showed “important transparency” and in Georgia media developed as a result of “little positive steps.”
The researchers evaluate that 2010 survey showed “regrettable tendency” throughout the world. Negative trends emerged in democratic countries in regard with media freedom. Media has less opportunity to be free and independent in Hungary, Italy, Israel and India.
The most dangerous states for media are: Belarus, Turkmenistan, Iran, Burma, Cube, Equator Guinea, Eritrea, Libya and North Korea. According to the Freedom House, countries, In these states, independent media are either nonexistent or barely able to operate, the press acts as a mouthpiece for the regime, citizens’ access to unbiased information is severely limited, and dissent is crushed through imprisonment, torture, and other forms of repression.”
In general, the survey recorded a steady deterioration in media freedom for the last ten years, in every region of the world.
Parliamentary majority and minority have different opinions about the findings of the Freedom House Report about media freedom in Georgia.
Akaki Minashvili from the majority believes the Report proves that media is free in Georgia. Levan Vepkhvadze from the Christian-Democrat Movement blamed Minashvili in misunderstanding the report.
“You wrongly interpret the statement about Georgia in the report. The phrase, which you mentioned with regard to Georgia, is said about Moldova,” said Levan Vepkhvadze and clarified that according to the Report, “smaller positive steps in Georgia and Kyrgyzstan.”
Akaki Minashvili said at the parliamentary session today, the most important point is that according to the record, Georgia has achieved important progress and success in media freedom through the improvement of political and legal environment and balanced public broadcasting.