პატიმრის გარდაცვალების ფაქტზე დეპუტატი დროულ გამოძიებას ითხოვს
ოპოზიციონერი დეპუტატი დიმიტრი ლორთქიფანიძე პროკურატურას მსჯავრდებულ თედლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით დროულ გამოძიებას ითხოვს.
როგორც დეპუტატმა პარლამენტის დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე განაცხადა, 2011 წელს სასჯელაღსრულების სისტემაში უკვე 45 პატიმარი გარდაიცვალა და მათ შორის ბოლო, თედლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტი საეჭვო გარემოებაში დაფიქსირდა.
მისივე თქმით, მსჯავრდებული ადვოკატის მიერ პატიმრის გარდაცვალებამდე რამდენიმე დღით ადრე იყო ატეხილი განგაში, რომ მასზე ზეწოლა ხორციელდებოდა და მისი ლიკვიდაცია იგეგმებოდა.
დიმიტრი ლორთქიფანიძე იმედს იტოვებს, რომ საქართველოს მთავარი პროკურატურა ამჯერად მაინც გამოიჩენს ნებას და ამ ფაქტს დროულად გახსნის.
დიმიტრი ლორთქიფანიძემ ისიც აღნიშნა, რომ თედლიაშვილი სახვევი ბინტით არის დამხრჩვალი მაშინ, როდესაც ადვოკატი ამტკიცებს, რომ მას ბინტი არ სჭირდებოდა.
ლორთქიფანიძის განცხადებით, ესეც საკმაოდ საეჭვო გარემოებაა და ამას პროკურატურამ ყურადღება უნდა მიაქციოს.
დღესვე დიმიტრი ლორთქიფანიძემ სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვა მოითხოვა და აღნიშნა, რომ მასზე ადამიანის უფლებათა დაცვის და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა ერთობლივად უნდა იმსჯელოს.
მისი თქმით, სწორედ ამ კომიტეტების მიერ უნდა შედგეს დადგენილების პროექტი, რომელიც შემდეგ პლენარულ სხდომაზე გავა.

MP Requests To Immediately Investigate the Prisoner’s Death
MP from the opposition party Dimitry Lortkipanidze requests the prosecutor’s office to immediately investigate the death of the prisoner Tedliashvili.
The MP stated at the plenary session of the parliament that 45 prisoners have died in Georgian penitentiary institutions in 2011 and Tedliashvili is the last dead prisoner on the list so far; he died in a suspicious situation.
The MP added the lawyer of the prisoner had reported several days before that his client was under oppression and somebody planned to kill him.
Dimitry Lortkipanidze hopes the Chief Prosecutor’s Office of Georgia will finally have kind will to immediately investigate the death fact.
Dimitry Lortkipanidze noted that Tedliashvili was suffocated by a medical bandage; though the lawyer claims his client did not need the bandage in prison.
Lortkipanidze said the above-mentioned circumstance is very suspicious and the prosecutor’s office shall pay attention to it too.
Dimitry Lortkipanidze also requested to immediately discuss the Public Defender’s 2010 Report at the Parliament; he added that human rights and legal committees of the parliament should discuss the report together.
According to the MP, those committees shall prepare a draft-conclusion which will be later discussed at the plenary session of the parliament of Georgia.