ყვლეფა სარფის საბაჟოზე - სახელმწიფოს სახელით
სარფის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე უფრო და უფრო მეტ მოქალაქეს ექმნება პრობლემა. უმრავლესობას შეძენილ საქონელს ართმევენ და უცხადებენ, რომ მათ დაარღვიეს საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2011 წლის 1 თებერვლის ბრძანების თანახმად დადგენილი განბაჟების ახალი წესები. თუმცა, მოქალაქეთა მიერ მოთხრობილ ისტორიებში კანონდარღვევის ფაქტები არ იკვეთება.
მურად დიასამიძე: „თურქეთში ვმუშაობ და მიღებული ანაზღაურებით ოჯახისთვის ნივთები წამოვიღე. დაახლოებით 300 ლარის ღირებულებისა იქნებოდა. მე არ ვიცოდი განბაჟების წესევში შესული ცვლილების შესახებ, მაგრამ როგორც შემდეგ გავარკვიე, კანონი არც დამირღვევია. ჩემი ტვირთი 30 კილოგრამზე მეტი არ ყოფილა და არც 500 ლარზე მეტი ღირებულებისა იყო. ყველაფერი ჩამომართვეს, მხოლოდ ერთი ახალი პერანგი მეცვა და ის გადამირჩა. მებაჟამ მითხრა, რომ ეს სახელმწიფოსთვის საჩუქარი იქნება. განა ასე უჭირს ჩვენს სახელმწიფოს, რომ ჩვენი სამთვიანი ფიზიკური მუშაობით ნაშოვს გვართმევს?“
ირინა ასანიძე: „ერთი თეთრეული მქონდა. შემიყვანეს შიგნით და ჩამომართვეს. სად მიგაქვთ-მეთქი, რომ ვკითხე, სამტრედიაში ან სხვაგან ბავშთა სახლს უნდა გადავცეთო. თუ ბავშვთა სახლს უნდა გადასცენ, მე თვითონ წავიღებ, გამომყვეს თუნდაც წარმომადგენელი-მეთქი“.
„მებაჟემ მითხრა, რომ 30 კილოგრამდე ნივთის გადმოტანა შეგვეძლო. ჩვენც თითო-თითო ნივთი ჩავაწყვეთ და ახლა სხვა მებაჟეების ცვლამ ყველაფერი ჩამომართვა. არ ვიცი, როგორ დავბრუნდე შინ ერთი შამპუნით“, - ამბობს ნადია ბუჩუკური, რომელიც სარფის საბაჟოზე 9 აპრილს გადმოვიდა.
მოქალაქე ციური საყვარელიძე შედარებით რთულ მდგომარეობაშია. მას საზღვარზე გადასვლასთან დაკავშირებით ერთწლიანი შეზღუდვა დაუწესეს: „გადმოსვლისას ტანთ მეცვა სპორტული ტანსაცმელი, რომელიც რამდენჯერმე მანამდეც მცმია. მითხრეს - ათასლარიან ჯარიმას თუ არ გადავიხდიდი, ერთწლიან შეზღუდვას გამომიწერდნენ. შემდეგ დამიწერეს ოქმი, რომ ტანთ მეცვა და მალულად შემომქონდა საქონელი. ამის შემდეგ, ერთ კვირაში მომივიდა შეტყობინება, რომ მაქვს ერთწლიანი შეზღუდვა საბაჟოს გადაკვეთაზე“.
ზოგიერთ მოქალაქეს სარფის საბაჟოზე გადმოსვლისას პრობლემა არ ექმნება.
ელენე წერეთელი: „გუშინ ჩემი რძალი გამოატარეს ისე, რომ ჩანთაც კი არ გაუხსნეს. 300-350 ლარის საქონელი ჰქონდა შეძენილი. ხოლო მასთან ერთად მყოფ მოქალაქეებს 500 ლარამდეც კი. სამი თვეა, თურქეთში არ ვყოფილვარ და ვიფიქრე წავალ-მეთქი. თუმცა მერე საბაჟოზე ყველაფერი ჩამომართვეს”.
2011 წლის 1 თებერვლიდან „საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ ბრძანებაში შესულ 61-ე მუხლის დამატებაში აღნიშნულია: „საქართველოს ტერიტორიაზე ეკონომიკური საქმიანობისათვის განკუთვნილი ფართო მოხმარების ან/და საყოფაცხოვრებო დანიშნულების საქონლის შემოტანა საავტომობილო მიმოსვლისათვის გახსნილი პორტალების გავლით შესაძლებელია მხოლოდ სატვირთო ავტოსატრანსპორტო საშუალებით“.
მიუხედავად იმისა, რომ ზემოთაღნიშნული მოქალაქეების მიერ შემოტანილი საქონელი არ განეკუთვნება ეკონომიკური საქმიანობისათვის განკუთვნილ ფართო მოხმარების საქონელს, მათ მაინც ჩამოერთვათ საქონელი.
ჩვენს რესპონდენტებს თურქეთ-საქართველოს საზღვარი თვეზე მეტია არ ჰქონდათ გადაკვეთილი, მათი ტვირთის წონა 30 კგ-ს აღემატებოდა და საქონლის თვითღირებულებაც კანონის შესაბამისი იყო.
შევეცადეთ, საბაჟოს თანამშრომლებისგან გაგვერკვია, თუ რატომ ითვლება ფართო მოხმარების საქონლად თითო-თითო პირსახოცი, პერანგი, თეთრეული. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე ცდილობდა, კომენტარი მიეღო სარფის საბაჟო გამშვები პუნქტის ხელმძღვანელისგან, ვლადიმერ ლაზარიშვილისგან. ეს მოხელე ვერც სარფის საბაჟოზე და ვერც საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურში ვნახეთ. ჩვენი კოორდინატები გადავეცით აღნიშნული სამსახურის გაფორმების სერვის ცენტრის წარმომადგენელ თანდილა შელიას, რომელიც დაგვპირდა, რომ პირადად ლაზარიშვილს გადასცემდა და ეს უკანასკნელი, კომენტარზე უარს არ გვეტყოდა. თუმცა, ეს ნაბიჯიც უშედეგო აღმოჩნდა.

Extortion At Sarpi Custom House in the Name of State
“Is the state so poor that they seize the money, we have earned from our three-month hard physical work?!”
More and more people face problems at the Sarpi Custom House. Custom officers seize the purchased goods from most of them claiming they have breached the new rules of duty-payment according to the instruction of the Minister of Finances released on February 1, 2011. However, the stories of the citizens do not show any signs of violation.
Murad Diasamidze: “I work in Turkey and bought some presents for my family members. The total price of the presents was no more than 300 GEL. I did not know about the new duty payment rules but later I found out that I did not breach the law, anyway. My luggage did not weigh more than 30 kg and did not cost more than 500 GEL. They seized everything from me; I was wearing only one new T-shirt and managed to bring only it. The custom officer told me it would be my present to the state. Is the state so poor that state agents seize the money we have earned from three-month hard physical work?”
Irina Asanidze: “I had one package of linen. They took me inside and seized it from me. I asked them what they were going to do with it and they said –to give to the orphanage in Samtredia or in other orphanage. If they really want to give it to the orphanage, I will give it to them myself; if they do not trust, custom officer can accompany me there.”
“The custom officer told me we could bring no more than 30-kg luggage. So we obeyed the instruction but other custom-officer seized everything from us. I do not know how to return home only with one shampoo,” said Nadia Buchukuri, who crossed the Sarpi Custom on April 9.
Tsiuri Sakvarelidze has more complicated problems. She cannot cross the border for the next one year. “I was wearing sport-pajamas when crossing the border; I had worn them before too. They told me I had to pay 1000 GEL fine or they would ban me to cross the border for the next one year. Then they wrote a protocol that I was wearing cloths which I intended to bring through the custom illegally. A week later, I received a notice that I cannot cross the border for the next one year.”
Some people do not face any problems when crossing the custom.
Elene Tsereteli: “Yesterday, they allowed my relative through the custom without checking her luggage; though she had goods of about 300-350 GEL. Other people, who were together with her, had goods of 500 GEL. I have not travelled to Turkey for three months and decided to go there; but the custom officers seized everything from me.”
On February 1, 2011 the Minister of Finances of Georgia released instruction on “the Improvement of the Transportation and Registration of the Goods on Economic Territory of Georgia”; the annex of the Article 61 of the instruction states: “Goods for general usage and/or household items can be imported to Georgian territory only through open portals and only by van.”
Although the goods imported by the abovementioned citizens were not goods for general economic use, they were seized from the owners.
Our respondents had not crossed Georgian-Turkish border for more than one month and their luggage did not weigh more than 30 kg and the price did not exceed the limited amount.
We tried to find out with the custom officers why they consider that one towel, a t-shirt and linen are enough to start some economic activities. The Human Rights Center tried to get comments from the senior officer of the Sarpi Custom House Vladimer Lazarishvili but we found him neither in the Custom House nor at the Revenue Department of the Ministry of Finances. We left our contacts with the head of the service office at the Custom House Tandila Shelia who promised to give our phone number to Lazarishvili who would not refuse to make comments; however, it had no result.