რეხვიაშვილების ხუთშვილიან ოჯახს სოციალური დახმარება დაენიშნა
სოციალური მომსახურების სააგენტომ ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ქალქვაში მცხოვრებ რეხვიაშვილების ხუთშვილიან ოჯახს სოციალური დახმარება დაუნიშნა. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს სააგენტოს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა ეკა ალავიძემ განუცხადა, რეხვიაშვილების ოჯახი ფულად დახმარებას ივლისიდან მიიღებს.
მისი თქმით, დახმარება 8 წევრზე დაინიშნა. ამასთან, ყველაზე პატარა ბავშვი, რომელიც რამდენიმე თვის არის, ბავშვზე ზრუნვის პროგრამაში ჩართეს. პროგრამის ფარგლებში, მოზარდზე, სანამ ის 3 წლის გახდება, ყოველთვიურად 80 ლარი გაიცემა მისი კვებით უზრუნველსაყოფად.
რეხვიაშვილების ოჯახს უკიდურესად უჭირს. მიუხედავად ამისა, 2010 წელს 8 სულიან ოჯახს სოციალური დახმარება მოუხსნეს. დახმარების შეწყვეტის მიზეზად სააგენტოს მითითებული აქვს, რომ შორენა ოთიაშვილი „ლაგოდეხავტოგზაშია“ დასაქმებული, სადაც მას არასდროს უმუშავია.
შორენა რეხვიაშვილმა 2011 წლის მარტში დახმარებისთვის „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრს“ მიმართა. შორენა რეხვიაშვილი აღნიშნავდა, რომ რამდენიმე წლის წინ, გაჭირვების გამო 7 თვის შვილი დაეღუპა და ახლაც ისე უჭირთ, რომ ხშირად 5 შვილს ქატოს აჭმევს. რეხვიაშვილების შემოსავალი ბავშვების ბებიის პენსია - 80 ლარია.
„სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ აღმოსავლეთ - დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) მხარდაჭერით რეგიონში ახორციელებს პროექტს „სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანების ადვოკატირება კახეთში“. პროექტის ფარგლებში ცენტრის იურისტებმა შორენა რეხვიაშვილს იურიდიული დახმარება გაუწიეს, რის შემდეგაც რეხვიაშვილების ოჯახი სოციალური მომსახურების სააგენტომ განმეორებით გადაამოწმა. ამასთან, კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ ფოტორეპორტაჟის მომზადების შემდეგ, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგეობა სოფელ ქალქვაში მცხოვრებ რეხვიაშვილების ხუთშვილიან ოჯახს 200 ლარით დაეხმარა, „თბილისის ფორუმის“ მომხმარებლებმა კი ოჯახს პროდუქტი გადასცეს.
ასევე, კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ რეხვიაშვილების ოჯახთან დაკავშირებით ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, საქმით ერთ-ერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია დაინტერესდა, რომელიც სწავლობს, რატომ შეუწყდათ რეხვიაშვილებს დახმარება და რამდენად სწორი იყო სააგენტოს ქმედება.

Social Allowance Granted to Five-Member Family of Rekhviashvilis
Social Agency granted social allowance to the five-member family of Rekhviashvilis residing in Kalkva village in Lagodekhi district. The spokesperson of the Social Agency Eka Alavidze told the Information Center of Kakheti that the family will receive the allowance from July.
She added the family will receive allowance for eight members. The youngest child, less than year, was involved in the Program for Child’s Care. In the framework of the program the infant will get 80 GEL for food monthly till he gets 3 years old.
The Rekhviashvilis are extremely impoverished people. Despite that, the family lost allowance in 2010 and the Agency clarified that Shorena Otiashvili, the mother, worked at the LagodekhAutoGas Company; though she has never worked there.
In March of 2011 Shorena Rekhviashvili applied to the Center of Civil Activities for help. Shorena Rekhviashvili said her 7-month-old infant died several years ago because of extreme poverty; they are very poor now and very often she feeds her 5 children with bran. The only income for the family is 80 GEL – a pension of the grandmother.
Center for Civil Activities is implementing project “Advocacy of People below Poverty Level in Kakheti Region” with the support of the EWMI. In the framework of the project, lawyers provided Shorena Rekhviashvili with legal aid and as a result the Social Agency repeatedly examined their family. Besides that, after the Information Center of Kakheti published a photo-reportage about the family, Lagodekhi district administration assisted the family with 200 GEL. Users of the Tbilisi Forum assisted the family with food products.
After the ICK spread information about the Rekhviashvilis, an international organization got interested in their fate and studies the real reasons for stopping the allowance for the family and lawfulness of the agency’s activities with regard to the family.