პროვოკაციები და შეტაკებები ოპოზიციის საპროტესტო აქციაზე
22 მაისს დილით საზოგადოებრივი მაუწყებლის წინ, „სახალხო კრების“ მიერ ორგანიზებულ საპროტესტო აქციაზე ვითარება დაიძაბა. მომიტინგეები ძალოვანი უწყების თანამშრომლების მანქანას მიცვივდნენ და ჯოხები ურტყეს.
ამ ინციდენტის შემდეგ საპროტესტო აქციაზე სპეცრაზმი და საპატრულო პოლიცია გამოჩნდა, რომლებმაც აქცია ხელკეტების, ცრემლსადენი გაზისა და რეზინის ტყვიების გამოყენებით დაარბიეს.
დარბევის შემდეგ საპროტესტო აქცია მალევე განახლდა. დღის მეორე ნახევარში კი, მეორე ინციდენტი მოხდა. აქციაზე გამოჩნდნენ სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული ადამიანები, რომლებსაც ზუსტად ისეთივე პლასტმასის ჯოხებით იყვნენ შეიარაღებული, რაც აქციის მონაწილეებს ჰქონდათ. ისინი მომიტინგეთა რიგებში შეიჭრნენ. გაიმართა სასტიკი ორმხრივი „ხმალაობა“. მხარეები ერთმანეთს გამეტებით ურტყამდნენ პლასტმასის ჯოხებს.
დღემდე დაუდგენელია, ვინ იყვნენ ჯოხებით შეიარაღებული ადამიანები. „სახალხო კრების“ ლიდერების განმარტებით, ისინი ძალოვანი უწყებების წარმომადგენლები იყვნენ, რომლებსაც აქციის მონაწილეების პროვოკაციაზე წამოგება სურდათ.
რადიო თავისუფლებისთვის მიცემულ ინტერვიუში 22 მაისის დილას, „საზოგადოებრივი დამცველის“ წარმომადგენელი ირინა ფუტკარაძე ასე იხსენეს: „მე ნამდვილად ვიმყოფებოდი შემთხვევის ადგილას. აქცია იყო მართლაც მშვიდობიანი. მშვიდად მიდიოდა მთელი ღამე, მაგრამ დილით, სადაც მე ვიდექი, მოშორებით ატყდა ჩოჩქოლი, როცა მათი თანაგუნდელი მიჰყავდათ სამართალდამცველებს. ამდენად, გარკვეული რაოდენობა [აქციის მონაწილეებისა] დაიძრა იქით. იქ რა მოხდა და ვინ რომელი მანქანა დაამტვრია, არ ვიცი. თუმცა, მათი თანაგუნდელი წაიყვანა პოლიციამ. მე შევესწარი ფაქტს, როცა ხელისუფლებამ კიდევ ერთხელ მშვიდობიანი მომიტინგეების მიმართ გამოიყენა „იესის“ ტიპის ხელყუმბარები, რომელიც ახლა მეც მაქვს დ თქვენს კოლეგასაც ვაჩვენე. ეს ხელყუმბარა რამდენიმე გამოიყენეს და ასევე გამოყენებული იქნა მომწამვლელი აირი“, - იხსენებს.
აქციის მონაწილეები და სახალხო კრების ლიდერები ამბობენ, რომ ძალოვანი უწყების წარმომადგენლები აქციის ერთ-ერთი მონაწილის, გადამგარი გენერლის, უჩაძის დაკავებასა და მანქანაში ძალით „ჩატენვას“ ცდილობდნენ. სწორედ ამის აღსაკვეთად ურტყამდნენ აქციის მონაწილეები - ე.წ. „შეფიცულთა რაზმის“ წარმომადგენლები  მანქანას ხელკეტებს.
მათივე თქმით, აქციის მონაწილეებს სხვადასხვა ადგილებში ხვდებიან ძალოვანი უწყების წარმომადგენლენი და „იტაცებენ“.  ერთ-ერთ ამგვარ „მოტაცებას“  შეფიცულთა რაზმმა აქციის მონაწილე ყოფილი რაგბისტი, ბიძინა გეგიძეც გადაარჩინეს.
მიუხედავად იმისა, რომ მრავალი ტელევიზიის ვიდეოკადრებში დაფიქსირებულია პოლიციისა და სპეცრაზმის გამოჩენა აქციაზე და მათ მიერ აქციის მონაწილეების დარბევა ცრემსალდენი გაზითა თუ რეზინის ტყვებით, შსს-ს წარმომადგენელმა შოთა უტიაშვილმა რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში კატეგორიულად უარყო დარბევის ფაქტი.
გთავაზობთ ამ საუბრის ჩანაწერს:
შოთა უტიაშვილი: არა, არა, დაშლით არ დაუშლიათ, გზა ჰქონდათ გადაკეტილი ტროსებით და ის ტროსები ახსნეს, თორემ აქცია არავის დაუშლია.
რადიო „თავისუფლება“: ანუ, ცრემლმდენი გაზი და რეზინის ტყვიები არ გამოყენებულა, როგორც აქ წერია?
შოთა უტიაშვილი: არა, არა! რა ცრემლსადენი გაზები?!
რადიო თავისუფლება: და არც შეტაკებას ჰქონია ადგილი სამართალდამცველებსა და მომიტინგეებს შორის?
შოთა უტიაშვილი: არა, არა.
მოგვიანებით კი გავრცელდა შსს-ს ოფიციალური განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ მომიტინგეები ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ და პოლიციის ავტომანქანაზე თავდასხმის შედეგად რამდენიმე პოლიციელი დაშავდა:  „22 მაისს, დაახლოებით დილის 7 საათზე, საზოგადოებრივი მაუწყებელობის შენობის წინ მიმდინარე აქციის მონაწილეები, რომლებიც იმყოფებოდნენ ნასვამ მდგომარეობაში, ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის  სამმართველოს შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე თავს დაესხნენ პოლიციის ავტომანქანას და მასში მყოფ პოლიციის თანამშრომლებს: ირაკლი სახოკიას,  ვახტანგ ბოჭორიშვილს და კახაბერ კუდუხაშვილს. თავდასხმმის შედეგად მათ დააზიანეს პოლიციის ავტომანქანა და ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს პოლიციის თანამშრომლებს, ინციდენტის შედეგად სამართალდამცავების მიერ დაკავებული იქნა აქციის რამოდენიმე მონაწილე. დაშავებულ პოლიციის თანამშრომლებს ამ დროისთვის უტარდებათ სამედიცინო დახმარება“.
კიდევ ერთი ინციდენტი მოხდა 22 მაისს დღის პირველ ნახევარში, დაახლოებით 11 სთ-ზე  მოხდა. „ინტერპესნიუსის“ ინფორმაციით „სახალხო კრების“ მხარდამჭერებს რამდენიმე მანქანა მიუახლოვდა, საიდანაც მათ  ქვები ესროლეს. ამას ხელჩართული ჩხუბი მოჰყვა. დაპირისპირებული მხარეები ერთმანეთს ე. წ. დროშის ტარებს ურტყამდნენ.

Provocations and Clashes during Protest Demonstration
On May 22, in the morning, the situation about the protest demonstration organized by the Public Assembly escalated in front of the Public Broadcasting building. The demonstrators attacked the car of the law enforcement officers and started to drub it.
After this incident, riot police and patrol police arrived at the place and dispersed the rally-participants with truncheons, tear-gas and rubber bullets.
After dispersal, the protest demonstration soon renewed. In the second half of the day, another incident happened. People in civil clothes, armed with the same plastic flag-handles as demonstrators, joined the rally. They rushed into the crowd and a ruthless clash between the parties started. The opponents were ruthlessly beating each other.
The unknown attackers are still unidentified. The leaders of the Public Assembly allege the strangers were law enforcement officers who wanted to provoke the demonstrators.
In his interview with the Radio Liberty, representative of the Civil Defender Irina Putkaradze recalled the morning of May 22 and said: “I was near the scene of incident. The demonstration was really peaceful; the situation was very calm throughout the night but in the morning, an incident started near me and demonstrators said their team-member was detained by police officers. Several demonstrators went towards the car. I do not know what exactly happened there and who broke the car. But, their team-member was really detained by the police. I witnessed the fact when the government used ES type shells against peaceful demonstrators; I have it and showed to your colleague too. They used several hells and tear gas too,” she recalled.
Demonstrators and leaders of the Public Assembly said the law enforcement officers tried to arrest retired general Uchadze and pushed him into the car under force. The demonstrators drubbed the car to protect their team-member.
They added that police officers meet them in different places and “kidnap” them. They rescued another demonstrator, former rugby player Bidzina Gegidze too.
Although many TV-Companies recorded police officers and riot police when dispersing the demonstrators with tear-gas and rubber bullets, the MIA official Shota Utiashvili categorically denied the information with the Radio “Liberty.”
Shota Utiashvili: “No, they did not disperse the demonstrators. They had blocked the road with iron wires and the police officers removed those wires. Nobody dispersed the demonstrators.”
Radio Liberty: “So, you say that nobody used tear gas and rubber bullets there?”
Shota Utiashvili: “No, no! No tear gas at all.”
Radio Liberty: And was not there a clash between the law enforcement officers and demonstrators?
Shota Utiashvili: No.
Later, MIA spread special statement as if the demonstrators were drunk and they attacked the police car; as a result several police officers were injured. “On May 22, at about 7:00 am, the demonstrators in front of the Public Broadcasting Company, who supposedly were drunk, attacked a police car and the police officers – Irakli Sakhokia, Vakhtang Bochorishvili and Kakha Kudukhashvili - sitting in it near the Vake-Saburtalo district police station; the demonstrators insulted the police officers. As a result of the incident, the police officers detained several demonstrators. The injured police officers are taking medical treatment at the moment.”
Another incident occurred in the second half of May 22 at about 11:00 pm. According to the Interpresnews, several cars approached the supporters of the Public Assembly, and threw stones at them. It resulted into a serious quarrel. The opponents were drubbing each other with the so-called flag-handles.