საქართველოს დამოუკიდებლობის 20 წლისთავი სისხლით, ცხედრებით და ბუტაფორიული სამხედრო აღლუმით აღვნიშნეთ.
ასე ინება პრეზიდენტმა, რომელიც დღითიდღე ემიჯნება საკუთარ მოქალაქეებს და იკეტება სპეცრაზმით, ჯარით, ტანკებით და ავტომატებით შემოსაზღვრულ წრეში. ეს მისი ვიწრო სამყაროა, საიდანაც ხან იარაღის ჟღარუნი და კბილების ღრჭიალი გვესმის, ხან - კარის ხელოვანთა ცეკვა-თამაში და ყალბი მუსიკა.
სააკაშვილი ტყვედ ჰყავს აყვანილი საკუთარ პარანოიას, რომელსაც დამახასიათებელი სიმპტომის - რეფორმატორობის ბოდვის გარდა, თან დაერთო გაუნელებელი აგრესია ხალხისადმი.
ასე ნელ-ნელა იჩეკება ავტოკრატი მმართველისგან პირწავარდნილი დიქტატორი.
შსს-ს სპეცრაზმის მიერ „სახალხო კრების“ საპროტესტო აქციის დაუნდობელი დარბევის შეფასება ვერ თავსდება ტერმინში - „ძალის გადამეტებული გამოყენება“, როგორც შეაფასეს იურისტებმა 26 მაისის ღამის მოვლენები. უფრო ზუსტი იქნება, თუ ვიტყვით, რომ ეს იყო განსხვავებული პოლიტიკური პოზიციის მქონე ადამიანების სამაგალითო დასჯა, შურისძიება მათზე, რათა არც მათ და არც სხვებს შემდგომში აღარ ჰქონდეთ პროტესტის საჯაროდ გამოხატვის სურვილი.
ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტელეარხებით ვრცელდება ინფორმაცია ორი დაღუპულის შესახებ, რასაც შინაგან საქმეთა სამინისტროც ადასტურებს. საზოგადოებაში კი არსებობს ეჭვი, რომ სპეცრაზმის სისხლიანმა შტურმმა რუსთაველის გამზირზე ათზე მეტი მოქალაქე შეიწირა. ამ ინფორმაციის ვერც უარყოფა ხერხდება და ვერც დადასტურება. პარალელურად, დამოუკიდებელ მედიაში ჩნდება ინფორმაციები უგზო-უკვლოდ დაკარგულებზე, რომელთა შესახებ კონტროლირებადი ტელეარხები არაფერს ამბობენ.
ობიექტური ინფორმაციის დეფიციტის პირობებში ასეთი ურთიერთსაწინააღმდეგო საინფორმაციო ნაკადი დამაბნეველია და ობიექტური განსჯისთვის გამოუსადეგარი. თუმცა, როგორ უნდა დაიკარგოს ამდენი ადამიანი რუსთაველის გამზირიდან? ორი ვარიანტია: ისინი მოკლეს და ეს ინფორმაცია საგულდაგულოდ იმალება, რათა ხალხის გულისწყრომა არ გამოიწვიოს, ან კიდევ - დაკავებულები არიან და ახლობლებს არ ატყობინებენ მათ ადგილსამყოფელს.
მოქალაქეები დაკარგულებს ეძებენ პოლიციის განყოფილებებში, საავადმყოფოებში, პროზექტურებში. ასეთ დღეშია „სახალხო კრების“ ერთ-ერთი ლიდერის, ირაკლი ბათიაშვილის ოჯახიც. „ან მკვდარია, ან ისეა ნაცემი, რომ არ გვაჩვენებენ“, - გვითხრა მისმა მეუღლემ.
ადამიანების გაქრობა საქართველოს შსს-ს მუშაობის სტილია, ვანოს ხელწერაა.
მაინცდამაინც არ ვამართლებ ხოლმე „სახალხო კრების“ საპროტესტო აქციის დარბევის შედარებას 1989 წლის 9 აპრილის ტრაგიკულ მოვლენებთან, მაგრამ შეუძლებელია, ზოგიერთ დეტალთან დაკავშირებით არ დავეთანხმო მათ, ვინც ამ პარალელს ავლებს.
იგორ როდიონოვმა მომიტინგეებს ერთი მიმართულებით შეუტია, დანარჩენ სამ მხარეს კი გზა გახსნა, რათა მსხვერპლს გაქცევა შეძლებოდა. ვანო მერაბიშვილმა მომიტინგეებს ალყა შემოარტყა, ყველას გზა მოუჭრა, რათა მათ სათითაოდ გასწორებოდა და არავინ დაეტოვებინა დაუსჯელი.
იგორ მერაბიშვილის (უკაცრავად - როდიონოვის) ჯარისკაცებმა ხალხი ნიჩბებით აჩეხეს, ვანო როდიონოვის (უკაცრავად - მერაბიშვილის) სპეცრაზმელებმა კი ხელებშეკრული მოქალაქეები მიწაზე დააწვინეს და უმოწყალოდ, სადისტურად სცემეს.
ვიდეოკადრებში ჩანს, რომ „სახალხო კრების“ აქციის მონაწილეები ჯოხებით და ქვებით არიან შეიარაღებული. ზოგიერთი პოლიციის მიმართულებით ისვრის კიდეც რაღაც საგნებს. მსგავსი ქმედებები სულაც არ არის მოულოდნელი ადამიანებისგან, რომლებიც სახელმწიფოს წინააღმდეგ პროტესტს გამოხატავენ. თუმცა, ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ამ ადამიანებს სპეცრაზმმა ალყა შემოარტყას და გაქცევის, თავის გადარჩენის საშუალება არ მისცეს. პოლიციის მიზანი ამ დროს უნდა იყოს არასანქცირებული შეკრების დაშლა და არა განსხვავებული აზრის მქონე მოქალაქეთა დასჯა.
ამ ტექსტით მინდოდა, ჩემი პროტესტი გამომეხატა, თანაც - აგრესიული ფორმით. მინდოდა, უგზო-უკვლოდ გამქრალი ადამიანების სათქმელი მეთქვა.

We celebrated the 20th Anniversary of the Georgian Independence with blood, dead people and fake military parade.
It was the decision of the Georgian President who is parting with his citizens day-by-day and hides behind riot police, army, tanks and automatic firearms. It is his narrow world where we hear only gun-blazing and teeth-chattering, sometimes dances and singing of his court dancers and singers.
Saakashvili is a hostage of his own paranoia with its characteristic symptom – reformer’s mumbling; in addition to that, he has increasing aggression towards people.
Thus, eventually, the autocrat governor is turning into a dictator.
The ruthless dispersal of the protest demonstration of the Public Assembly by the MIA Riot Police goes beyond the term – “excessive use of power,” – the lawyers used this term when assessing the dispersal of the night to May 26. We should rather say that it was exemplary punishment of people with different political opinion, to revenge against them in order to prevent others to express their protest in public.
The government-controlled TV-Channels reported about the death of only two persons and the MIA also confirmed it. The society doubts that the bloody storm of the riot police killed more than 10 people. We can neither prove nor deny the information. In parallel to it, the independent media reports about disappeared people who are not mentioned by the pro-governmental TV-Companies at all.
In the situation of insufficient unbiased information, controversial news make us more confused and disables people to impartially evaluate the situation. However, how could so many people get lost from the Rustaveli Avenue? There are two versions: they were killed and the information is kept in secret in order not to anger the society, or – they are detained and the family members are not informed about their whereabouts.
People are looking for the missing people in police stations, hospitals, and mortuaries. The family is looking for a leader of the Public Assembly Irakli Batiashvili too. “He is either dead, or so ruthlessly beaten that they do not want us to see him,” said his wife.
Disappearance of people is a working style of the Georgian MIA; the trait of Vano Merabishvili (the minister of interior).
I do not agree with comparing the dispersal of May 26, 2011 with the tragic events of April 9, 1989 but I cannot help sharing the opinion of several people who draw parallels between these two tragedies.
Igor Rodionov (Russian general) attacked the demonstrators from one side but gave free way in other three directions to run away. Vano Merabishvili sieged the demonstrators so that they could not leave the area and riot police had chance to punish everybody who was in the area.
Igor Merabishvili’s (sorry - Rodionov’s) soldiers drubbed people with spades, Vano Rodionov’s (sorry Merabishvili’s) riot police officers pushed citizens down the ground and ruthlessly, sadistically beat them.
Video-recordings show that members of the Public Assembly were armed with sticks and stones. It is not strange from people who express their protest against the government. However, it does not mean that riot police shall siege them and not allow them to run away. The purpose of the police shall not be dispersal of illegal manifestation and punishment of people with different opinion.
With this letter, I wanted to express my protest in an aggressive form. I wanted to speak out of the position of the missing people.