„სახალხო კრება“ 26 მაისს დაკავებული პირების შესახებ სპეციალურ განცხადებას ავრცელებს
„სახალხო კრება“ 26 მაისს დაკავებული პირების შესახებ სპეციალურ განცხადებას ავრცელებს. „ინტერპრესნიუსი“ განცხადების ტექსტს უცვლელად გთავაზობთ:
„მოგახსენებთ, რომ 2011 წლის 26 მაისის საპროტესტო აქციის ღამეს დაკავებული პირების უმეტესობას ისე მიესაჯათ სასამართლოს მხრიდან ადმინისტრაციული პატიმრობა, რომ ამის თაობაზე არც ოჯახის წევრებმა და არც მესამე პირებმა იცოდნენ. მართალია საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 281 პრიმა მუხლის თანახმად, ადმინისტრაციული პატიმრობის შესახებ სასამართლოს დადგენილება გამოტანიდან 48 საათში შეიძლება გასაჩივრდეს, თუმცა ეს მუხლი თავისთავად მოიცავს გასაჩივრების შესაძლებლობის ვარაუდს.
ცხადია, რომ წინამდებარე შემთხვევაში ხსენებულ ვადაში გასაჩივრების შესაძლებლობა აბსოლუტურად არ არსებობდა. არ არსებობდა ინფორმაცია დაკავებულების ადგილსამყოფელის ან და სასამართლო სხდომის ჩატარების თარიღის თაობაზე. არ არსებობდა სასამართლოს მოტივაცია, თუ რა გარემოებებზე დაყრდნობით მიიღო მან ეს გადაწყვეტილება, თუკი არ არსებობს კონკრეტული მოტივაცია, მის მართებულობა-არამართებულობაზე მსჯელობაც შეუძლებელია. ოჯახის წევრებმა არ იცოდნენ ასევე, კონკრეტულად თუ რა სამართალდარღვევის გამო იყვნენ პირები დაკავებულნი. სწორედ ამიტომ მიგვაჩნია, რომ გასაჩივრების ვადის გაშვება გამოწვეული იქნა დაკავებული მხარისაგან დამოუკიდებელი მიზეზებით, რის გამოც ხსენებულ ვადაში დადგენილების გაუსაჩივრებლობა უნდა ჩაითვალოს საპატიოდ და გაუგრძელდეთ ხსენებული ვადა.
ათობით ადამიანი იმყოფება საპატიმროებში უმძიმესი ფსიქოლოგიური და ფიზიკური ზეწოლის ქვეშ.
მივმართავთ უფლებადამცველ ორგანიზაციებს და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ადვოკატებს, გამოიჩინონ ძალისხმევა აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით.
მივმართავთ საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, განახორციელოს მონიტორინგი ამ კანონიერი უფლების აღდგენაზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ყველა სხვა ნორმებთან ერთად დარღვეული იქნება სტრასბურგის - ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული სასამართლოს ქარტიის მიერ დადგენილი უმნიშვნელოვანესი ნორმა“.

“We remind you that on May 26th protest night, most of the detainees were sentenced to administrative imprisonment and family members didn’t know anything about it. According to Georgian administrative code 281 Prima article, court’s decision about administrative imprisonment can be appealed in 48 hours after the court’s decision considering the assumption of availability of filing a complaint.
It’s obvious that there was no possibility to appeal in terms of the aforesaid time. There was no information about the whereabouts of detainees or the date of holding the trial. There was no court motivation regarding the causes of the decision. If there is no concrete motivation it’s impossible to speak about reasonability of the decision. The family members didn’t know what they were accused of. We consider that the fact of missing the term of appeal didn’t depend on the detainees. Thus missing the term should be considered pardonable and must be extended.
Tens of people are in critical conditions in prison, under psychological and physical pressure.
We address the human rights organizations, other NGOs and lawyers to show their effort regarding this fact.
We address diplomatic corps accredited in Georgia to monitor restoring this lawful right. Otherwise, along with the other norms, the most important norm of charter of European court of Human Rights will be violated.