ირაკლი ბათიაშვილი მისი გაუჩინარების შესახებ საუბრობს
სახალხო კრების ერთ–ერთი ლიდერი ირაკლი ბათიაშვილი, რომელიც მისი ოჯახის განცხადებით საპროტესტო აქციის დაშლის შემდეგ დაკარგული იყო, 28 მაისს საკუთარ სახლში გამართულ პრესკონფერენციაზე გაუჩინარების დეტალებზე ჟურნალისტებს ესაუბრა.
ბათიაშვილმა, რომელსაც დაზიანების გარეგნული ნიშნები სახეზე არ აღენიშნება, განაცხადა, რომ 26 მაისს აქციის დაშლის დაწყებისას მას სპეცრაზმელებმა თავში დაზიანებები მიაყენეს; შემდეგ ის "მოვლენათა ეპიცენტრიდან“ თანხმლებ პირებთან ერთად რუსთაველის კინოთეატრის შენობაში და შემდეგ სახურავზე აღმოჩნდა. ამ პერიოდში, მისი თქმით, მას მიზნობრივად დევნიდნენ და „ცეცხლსასროლ იარაღს“ ესროდნენ, რადგან მისი „ლიკვიდაცია“ სურდათ. თუმცა როგორც ბათიაშვილი ყვება, ის დაუსხლტა სამართალდამცავებს ერთი შენობიდან მეორე შენობის სახურავზე გადასვლის გზით და 15 საათის განმავლობაში, მათ შორის სამხედრო აღლუმის მსვლელობის დროს, რუსთაველის გამზირზე „მძიმე დაზიანებებით“ ერთ–ერთ შენობას აფარებდა თავს თანხმლებ პირებთან ერთად. მისი თქმით, შემდეგ ვინმე „გიორგიმ“ თემქაზე თავისი ახლობლის სახლში წაიყვანა, სადაც დღემდე რჩებოდა.
მან ასევე განაცხადა, რომ ტელეფონის საშუალებით ვერ დაუკავშირდებოდა ოჯახს, რომლებიც მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში სხვადასხვა აქციებსა თუ პრესკონფერენციებზე აპროტესტებდნენ მის დაკარგვას. თუმცა ასევე აღნიშნა, რომ 27 მაისს ერთი პიროვნების მეშვეობით ჰქონდა მცდელობა ოჯახთან კავშირზე გასვლის, მაგრამ ამ ცნობას მისი მეუღლე არ ენდო.
“მე დავუბრუნდი ჩემს სახლს და პოლიტიკური ბრძოლა გრძელდება,“– განაცხადა მან და დასძინა, რომ ახლა მისი "დაპატიმრება“ სურთ.
ბათიაშვილი მას შემდეგ გამოჩნდა, რაც პოლიციამ განაცხადა, რომ მისი ძებნა ოჯახის საჯარო განცხადებების საფუძველზე დაიწყო. შსს–მ ასევე განაცხადა, რომ არ აპირებდა ბათიაშვილის დაკავებას.
ბათიაშვილმა ასევე კომენტარი გააკეთა იმ ფარულ ვიდეო–მასალაზე, რომელიც შსს–მ გამოაქვეყნა და აღნიშნა, რომ ამ მასალებში „საერთოდ არაფერი არ არის“, რაც ანტისახელმწიფოებრივ გეგმებზე მიანიშნებს. მან მოუწოდა ხელისუფლებას, რომ სრულად გამოაქვეყნოს ის ფარული ჩანაწერები, სადაც სხვებთან ერთად თავადაც ფიგურირებს. მისი თქმით, სახალხო კრების წარმომადგენლის, გადამდგარი გენერლის, გია უჩავას აღიარებითი ჩვენება, სადაც ის ძალადობრივ გეგმებზე საუბრობს, „სისულელეა“ და  „ზეწოლის“ და გარკვეული „პრეპარატების ზემოქმედების“ ქვეშ არის ჩაწერილი.

Irakli Batiashvili, one of the leaders of the recent street protests, who was believed to be missing since the riot police broke up the rally overnight on May 26, told journalists on Saturday that he was in hiding, claiming that the police was pursuing him.
The Interior Ministry said earlier on May 28, that it had launched searching for Batiashvili based on the public statements made by his family, saying that they were not aware of Batiashvili’s whereabouts.
On Saturday afternoon reports emerged that Batiashvili returned back to home and few hours later he convened a press conference in his home in downtown Tbilisi district of Vake.
He told journalists that after the start of the dispersal of the rally shortly after midnight on May 26, he found shelter in a nearby movie theater, Rustaveli, before moving to another nearby building, where he had spent about 15 hours hiding from the police, which, he claimed, were chasing him trying to apprehend.
The Interior Ministry said for several times that the police had no intention to arrest Batiashvili and that the police were not aware of his whereabouts.
Batiashvili also said he had spent rest of the time before returning back to home on May 28 in a home in the Tbilisi suburb. He also said that he tried to inform the family that he was alive not directly, but through a go-between man; his family members said they were receiving lots of various and conflicting information about Batiashvili’s whereabouts and it was difficult to identify which of them was true.
Batiashvili also made a comment regarding the secret video footage disseminated by the Ministry of Internal Affairs. He noted that this material “does not prove anything” and does not indicate on anti-state plant. He called on government to fully publish the secret recordings that shows him as well. According to him, the testimony of the resigned general Gia Uchava where he talks about the violent plans is “stupidity” and was a result of “pressure” and “impact of medicine.”