საპროტესტო აქციის დაშლისას 17 ჟურნალისტი დაზარალდა
26 მაისს თბილისში პარლამენტის შენობის წინ სპეციალური დანიშნულების რაზმის მიერ „სახალხო კრების“ საპროტესტო აქციის დარბევისას ჟურნალისტებიც დაზარალდნენ.
სპეცრაზმელებმა კორესპონდენტები ალყაში მოაქციეს და ხელკეტებით ცემეს, ზოგიერთმა მათგანმა რეზინის ტყვიებით სხეულის მრავლობითი დაზიანებები მიიღო. რამდენიმე ჟურნალისტი დააკავეს. ამ დროისთვის არსებული მონაცემებით, აქციის დაშლის შედეგად 17 ქართველი ჟურნალისტი დაზარალდა.
სპეცრაზმის წევრებმა საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტს დარეჯან პაატაშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ჟურნალისტმა სპეცრაზმელებს პრესის წარმომადგენლის დამადასტურებელი მოწმობა აჩვენა, რის შემდეგაც ერთ-ერთმა სპეცრაზმელმა მას მოწმობა ყელიდან ჩამოგლიჯა, მეორემ კი ყელში ხელი წაუჭირა.
ვიდეოკამერა დაუმტვრიეს „პალიტრა TV“-ის ოპერატორს ავთანდილ სურმავას.
სპეცრაზმელებმა სააგენტო „ინტერპრესნიუსის“ კიდევ ერთი კორესპონდენტი მალხაზ ჭკადუა ცემეს, საბუთები წაართვეს, რის შემდეგაც დააკავეს და დიღმის პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანეს. ჟურნალისტი საათნახევრის განმავლობაში დაკავებული იყო და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. „მე და კიდევ ერთი ჟურნალისტი სპეცრაზმელების ალყაში მოვხვდით. თავში ხელკეტებს გვირტყამდნენ. ვყვიროდი, რომ ჟურნალისტი ვიყავი, მაგრამ მაინც მირტყამდნენ. მერე წაგვიყვანეს დიღმის პოლიციის განყოფილებაში, საიდანაც საათნახევრის შემდეგ გამათავისუფლეს“, - აღნიშნავს მალხაზ ჭკადუა.
დააკავეს საინფორმაციო სააგენტო „ექსპრესნიუსის“ ორი კორესპონდენტი: ჟურნალისტი ანა გაბუნია და თენგო ოკუჯავა. ოკუჯავა მალევე, ანა გაბუნია კი მხოლოდ დილით გაათავისუფლეს.
ცემეს საინფორმაციო სააგენტო „პირველის“ ჟურნალისტები - თელარა გელანდია და ხათუნა გაგნიძე, - წერს გაზეთი „რეზონანსი“ 27 მაისის ნომერში.
სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს გაზეთ „რეზონანსის“ ჟურნალისტს ზაირა მიქატაძეს.
აქციის დაშლის შედეგად დაშავდნენ გაზეთ „ასავალ-დასავალის“ ჟურნალისტები ბექა სივსივაძე და გიორგი მამაცაშვილი. ბექა სივსივაძეს რეზინის ტყვიებით სხეულის მრავლობითი დაზიანებები აქვს მიყენებული. „არაერთხელ ვუთხარით, რომ ჟურნალისტები ვიყავით, მაგრამ ამ განცხადების შემდეგ უფრო მეტად გვცემეს. ძირს ვიყავით დაყრილები და ხელკეტებს ისე გვირტყამდნენ. თავი სულ დამილურჯეს, სხეულზე კი 30-მდე რეზინის ტყვია მომხვდა“, - ამბობს ბექა სივსივაძე.
სპეცდანიშნულების რაზმის წევრებმა ცემეს „ნეტგაზეთის“ ჟურნალისტი თამაზ კუპრეიშვილიც, რომელსაც ვიდეოკამერაც წაართვეს.
ცრემლსადენი გაზით მოიწამლა „ნეტგაზეთის“ ჟურნალისტი ნინო კახიშვილი, რომელსაც სამედიცინო დახმარება სასწრაფო დახმარების მანქანაში გაუწიეს, რის შემდეგაც პოლიციაში გადაიყვანეს, სადაც დაახლოებით ერთი საათის განმავლობაში ამყოფეს.
„ნეტგაზეთის“ კიდევ ერთ ჟურნალისტს ნესტან ცეცხლაძეს ვიდეოკამერა წაართვეს, ჟურნალისტმა კოტე სტალინსკიმ კი აქციის დაშლისას სხეულის დაზიანებები მიიღო.
სპეცრაზმელებმა წიხლებით ცემეს და ფოტოკამერა წაართვეს გაზეთ „გურია ნიუსის" ჟურნალისტს ნატო გოგელიას. ფაქტის თვითმხილველი Media.Ge-ს თანამშრომელი გახდა.
პოლიციის თანამშრომელი ჯორჯაძის ქუჩაზე ფიზიკურად გაუსწორდა და პროფესიული მოვალეობის შესრულების საშუალება არ მისცა Media.Ge-ს რედაქტორს დავით მჭედლიძეს.
სპეცრაზმელებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს მედია კავშირ „ობიექტივის“ ჟურნალისტს დიანა ხოფერიას, რომელსაც თავზე რამდენიმე ნაკერის დადება დასჭირდა.

17 Journalists Injured at the Disperse of Protest Rally
On May 26th the journalists were also injured as a result of the Public Assembly  protest rally disperse by the Special Forces unit.
The members of Special Forces made a siege around the correspondents and beat them by clubs. Some were inflicted with numerous bodily injuries. Some journalists were detained. As of today, 17 Georgian journalists were damaged as a result of disperse of protest rally.
The members of Special Forces physically assaulted the correspondent of interpressnews Darejan Paatashvili. She showed an identification card to one of the members of Special Forces who snatched it from her at first and then pulled her by the throat.
The video camera of Palitra TV operator Avtandil Surmava was broken.
Special Forces beat one more correspondent of the news agency interpressnews Malkhaz Chkadua. He was first deprived of his documents, then detained and transferred to Dighomi police department. The journalist had been detained for an hour and a half and was assaulted verbally. “Another journalist and I fell inside the siege of the Special Forces. They beat us with clubs. I cried out that I was a journalist but they still beat me. Then I was taken to Dighomi police department. I was released after hour and a half,” – stated Malkhaz Chkadua.
Two correspondents of the information agency expressnews were detained: the journalist Ana Gabunia and Tengo Okujava. Okujava was released soon. Ana Gabunia was released in the morning.
The journalists of the information agency Pirveli – Telara Gelandia and Khatuna Gagnidze were beaten, - states the newspaper Rezonansi (Resonance) in its May 27th edition.
The journalist of the newspaper Rezonansi Zaira Mikatadze was verbally and physically assaulted.
The journalists of the newspaper Asaval-Dasavali Beka Sivsivadze and Giorgi Mamatsashvili were injured as a result of the protest rally. Beka Sivsivadze was inflicted with numerous injuries by the rubber bullets. “I told them that we were the journalists but they beat us harder when they heard it. I was made to lie down and was beaten by the clubs. My head was all bruised. I was shot by approximately 30 rubber bullets,” – states Beka Sivsivadze.
The members of the Special Forces unit beat the journalist of Netgazeti Tamaz Kupreishvili who was first deprived of the video camera.
The journalist of Netgazeti Nino Kakhishvili was poisoned by the tear gas. She was transferred to the hospital and was dismissed after receiving initial medical treatment.
One more journalist of Netgazeti Nestan Tsetskhladze was deprived of the video camera.
The journalist Kote Stalinski was inflicted with bodily injuries during the disperse of the protest rally.
Special Forces beat the journalist of the newspaper Guria news Nato Gogelia and deprived her of photo camera. The member of staff of Media.ge witnessed the fact.
The police official physically assaulted the editor of Media.Ge Davit Mchedlidze and hindered him to perform his professional duties.
Special Forces physically assaulted the journalist of Media Union Obiektivi (Objective) Diana Khoperia who was given several stitches on the head.