მურმან დუმბაძე ახლობლებმა თელავის იზოლატორში აღმოაჩინეს
რესპუბლიკური პარტიის აჭარის ორგანიზაციის ყოფილი ხელმძღვანელი მურმან დუმბაძე თელავის იზოლატორშია მოთავსებული. დაკავებულის ადვოკატის მარეხ მგალობლიშვილის განცხადებით, დუმბაძე სასტიკად არის ნაცემი და მთელ სხეულზე დაზიანებები აღენიშნება. მას 2 დღის განმავლობაში არ მიეწოდებოდა საკვები და ხელმიუწვდომელი იყო ექიმი.
სამართალდამცავებმა მურმან დუმბაძე დაუმორჩილებლობის ბრალდებით 26 მაისს, თბილისში, საპროტესტო აქციის დაშლის დროს დააკავეს. დუმბაძე აქციებში მონაწილეობდა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაკავებულს 30 დღით პატიმრობა შეუფარდა. 27 მაისის საღამომდე დუმბაძის ადგილსამყოფელი უცნობი იყო. ახლობლები და ყოფილი თანაპარტიელები მას უშედეგოდ ეძებდნენ. მურმან დუმბაძე თელავის იზოლატორში 27 მაისს, საღამოს აღმოაჩინეს.
რესპუბლიკური პარტიის ლიდერის დავით უსუფაშვილის განცხადებით, მურმან დუმბაძე დაკავების და პოლიციის თბილისის სამმართველოში გადაყვანის შემდეგ ცემეს. მისი თქმით, ამას ადასტურებს ევრონიუსზე გასული ვიდეო კადრები, საიდანაც ნათლად ჩანს, რომ დაკავებისას მურმანი სრულიად თავისუფლად გადაადგილდება 2 პოლიციელის თანხლებით.
მარეხ მგალობლიშვილი, ადვოკატი: „ახლა შედარებით უკეთეს მდგომარეობაშია. ჭრილობები დაუმუშავდა. მარცხენა თვალის მხედველობას უჩივის და გულმკერდის არეში ტკივილებს. პირველად როცა ვნახეთ, ძალიან მძიმე შესახედავი იყო. მას აქვს დაზიანებები თავის, სახის, თვალის, ფეხის, ხელის, გულმკერდის არეში და აღნიშნავს, რომ ეს დაზიანებები ძირითადად თბილისის პოლიციის სამმართველოში გადაყვანის შემდეგ მიიღო. მისივე თქმით, იგი სასტიკად ცემეს რამდენჯერმე სხვადასხვა პირებმა. ისინი არიან სამართალდამცავები. დუმბაძის გარდა, თელავის იზოლატორში მყოფი კიდევ რამდენიმე პირია სასტიკად ნაცემი. დუმბაძის სიტუაცია იმით არის განსხვავებული, რომ დანარჩენებმა აქციის დაშლის დროს მიიღეს დაზიანებები სპეცრაზმელების მხრიდან. დუმბაძის მიმართ კი განსაკუთრებული სისასტიკით გამოირჩეოდნენ დაკავების შემდეგ. იმიტომ, რომ ის უფრო ცნობადია. იზოლატორში მოთავსების დროს იგი სხვადასხვა კაბინეტებში იქნა შეყვანილი და იქ რამდენჯერმე ცემეს“.
მარეხ მგალობლიშვილის თქმით, თელავის იზოლატორში ამ დროისთვის 22 პატიმარი იმყოფება. ყველა მათგანს  პატიმრობა აქვს შეფარდებული 173-ე მუხლით. უმრავლესობას 30 დღის ვადით. „სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ფორმულირება არის აბსოლუტურად მსგავსი. მხოლოდ გვარი - სახელებია შეცვლილი. ვისაც შევხდვით, ყველამ გვითხრა, რომ ისინი გაასამართლეს ღამის 3 საათის შემდეგ, გათენებისას“, - ამბობს მარეხ მგალობლიშვილი.

Murman Dumbadze Found in Telavi PDS
Former leader of the Adjara office of the Republic Party Murman Dumbadze is in Telavi Pretrial Detention Setting. His lawyer Marekh Mgaloblishvili said Dumbadze was ruthlessly beaten and has numerous injuries on the body. He had not received food for two days and had no access to medical assistance.
Law enforcement officers detained Murman Dumbadze for resistance when dispersing the protest demonstration in Tbilisi on May 26. Dumbadze participated in the demonstrations. Tbilisi City Court sentenced him to 30-day imprisonment. Whereabouts of Murman Dumbadze was not known until May 27. The relatives and former party-colleagues were looking for him in vain. Murman Dumbadze was found in the Telavi PDS in the evening of May 27.
Republic Party leader Davit Usupashvili said Murman Dumbadze was beaten during the detention and after delivery at the Tbilisi police department. Usupashvili said the physical assault of Dumbadze is confirmed by the video of the EuroNews which clearly shows that Murman Dumbadze could freely walk together with two police officers on the day of dispersal.
Marekh Mgaloblishvili, lawyer: “Now he is in better condition. His wounds were already cured. He complains about his left eye and pains in the chest. When we saw him for the first time, he looked terrible. He has injuries on the head, face, eye, leg, hand and chest. He said he had received injuries at the Tbilisi Police Department. According to him, he was ruthlessly beaten by various persons several times. They were not law enforcement officers. Some more ruthlessly beaten people are placed in Telavi PDS. The situation about Dumbadze is different because others were injured only during dispersal, while Dumbadze was severely beaten after detention. At the PDS he was taken into several rooms and people beat them in each room.”
Marekh Mgaloblishvili said there are 22 prisoners in the Telavi PDS at the moment. All of them were imprisoned under Article 173 mostly for 30 days. “Court judgments against them are equal. They changed only names in the documents. Everybody told us that they were judged after 3:00 am, early in the morning,” said Marekh Mgaloblishvili.