საერთაშორისო ორგანიზაციები საქართველოში შრომის უფლებების მდგომარეობას აკრიტიკებენ
საერთაშორისო პროფკავშირების კონფედერაციის (ICTU) უმაღლესმა თანამდებობის პირებმა საქართველოში შრომის უფლებების მდგომარეობა გააკრიტიკეს.
ICTU 175 მილიონ დასაქმებულს წარმოადგენს მსოფლიოს 151 ქვეყანაში. სწორედ მან უმასპინძლა კონფერენციას ბრიუსელში. კონფერენციაზე ხაზი გაესვა საქართველოში შრომის უფლებების შეზღუდვასა და პროფესიული კავშირების თანამდებობის პირებზე ზეწოლის ფაქტებს.
ICTU-ს აღმასრულებელმა წევრმა ანდრეი ადამჩიკმა განაცხადა, რომ კოლექტიური ვაჭრობის უფლება საქართველოში უგულებელყოფილია.
მისი თქმით, საქართველოში შრომის კოდექსში შესულმა ცვლილებებმა შეზღუდა შრომის უფლებები. ასევე მან მიუთითა სოციალური დიალოგის არარსებობაზე.
„საქართველოში მთავრობა სისტემატიურად არღვევს შრომის ყველა უფლებას და საერთაშორისო შრომის სტანდარტებს“, - განაცხადა ადამჩიკმა.
ICTU და გაეროს საერთაშორისო შრომის ორგანიზაცია (ILO) აცხადებს, რომ ისინი ზეწოლას განახორციელებენ საქართველოს მთავრობაზე, რათა უფრო სერიოზული დამოკიდებულება გაუჩნდეს საქართველოში შრომის უფლებების დარღვევების გამოსწორებისადმი.
ევროკავშირის ზეწოლა
თბილისის მთავრობა ამჟამად მოლაპარაკებას აწარმოებს ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების დადების მიზნით. უკვე დაიდო შეღავათების გენერალიზებული სისტემის (GPS) შესახებ ხელშეკრულება ბრიუსელთან, რომელიც უზრუნველყოფს ქართული პროდუქტების უპირატეს ხელმისაწვდომობას ევროკავშირის ბაზარზე.
ადამჩიკის თქმით, იმის გათვალისწინებით, რომ ILO-ს მიერ განხორციელებულმა ზეწოლამ ევროკავშირსა და ბელორუსს შორის მსგავსი სავაჭრო შეთანხმების დადება შეაჩერა, ევროპულ სავაჭრო ორგანიზაციებს აქვთ ძალა, ზეწოლა განახორციელონ საქართველოს მთავრობაზე: „საქართველოსთვის ეს განსაკუთრებით დელიკატური საკითხია, რადგანაც რუსეთთან ვაჭრობა პრაქტიკულად არ ხორციელდება. ასე რომ, თუ ვაჭრობა ევროკავშირთანაც შეწყდა, სიტუაცია გაუარესდება“.
კონფერენციას ესწრებოდა მაია კობახიძე, პედაგოგთა და მეცნიერთა პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე საქართველოდან. მან იმედი გამოთქვა, რომ ევროკავშირი პოლიტიკურ ბერკეტებს გამოიყენებს საქართველოს მთავრობაზე, რათა აიძულოს იგი, პატივი სცეს საერთაშორისო სტანდარტებს.
მაია კობახიძის განცხადებით, განათლების სამინისტროს თანამდებობის პირებმა მასზე და მის რამდენიმე კოლეგაზე ზეწოლა განახორციელეს ბოლო ხანებში: „პროფკავშირის აქტივისტები განუწყვეტელი ზეწოლის ქვეშ არიან განათლების სამინისტროდან. მათ აშინებენ და აშანტაჟებენ. ემუქრებიან არა მხოლოდ პროფესიული კავშირის წევრებს, არამედ მათი ოჯახის წევრებსაც, რომლებიც სხვადასხვა სახელმწიფო ორგანოებში მუშაობენ. რთულია ასეთ ვითარებაში საქმიანობა, მაგრამ საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით ჩვენ ვცდილობთ სირთულეების დაძლევას და ნებას არ ვაძლევთ მთავრობას დაშალოს ისეთი ინსტიტუტები, როგორიც პროფესიული კავშირებია“.
დაპირისპირება მთავრობასთან
ვახტანგ ლეჟავამ, პრემიერ-მინისტრ ნიკა გილაურის მთავარმა მრჩეველმა, რადიო „თავისუფლებას“ განუცხადა, რომ მთავრობა ღიაა პროფკავშირებთან მოლაპარაკებების მიმართ, თუმცა, მან არ გაიზიარა პროფკავშირების წარმომადგენლების კრიტიკა.
„საქართველოს საკანონმდებლო სისტემა შეესაბამება საერთაშორისო სამართლებრივ სისტემას, მათ შორის - საერთაშორისო შრომის ორგანიზაციის კონვენციებს. ცხადია, არაფერია იდეალური და შესაძლებელია, დისკუსიები გაიმართოს კონკრეტულ გაუმჯობესებებთან დაკავშირებით. მაგრამ, ეს უნდა იყოს დისკუსიის შედეგი“, - განაცხადა ლეჟავამ.
„ჩვენ არ გვინდა, შეიქმნას ისეთი მდგომარეობა, როცა პროფკავშირების მდგომარეობის გაუმჯობესება დასაქმებულთა ხარჯზე ხდება“, - აცხადებს ვახტანგ ლეჟავა.
ირაკლი პეტრიაშვილმა, საქართველოს პროფკავშირების კონფედერაციის პრეზიდენტმა რადიო „თავისუფლებას“ განუცხადა, რომ, საქართველოს მთავრობის ძალისხმევას, მოახდინოს შრომის ბაზრის დერეგულაცია, დაბრკოლებებს უქმნის პროფკავშირები. პეტრიაშვილის განცხადებით, საჭიროა, მთავრობამ ითანამშრომლოს მათთან დასავლური სტანდარტების დასამკვიდრებლად: „საქართველოს მთავრობამ უნდა გააცნობიეროს, რომ საქართველოში დაცული უნდა იყოს დასავლური ღირებულებები. როცა დასავლური ღირებულებების დაცვაზეა საუბარი, იგულისხმება არა მათი ნაწილობრივი, არამედ სრული დაცვა. საერთაშორისო პარტნიორების სოლიდარობა აიძულებს მთავრობას, შეცვალოს თავისი დამოკიდებულა პროფკავშირების მიმართ, იყოს უფრო გამჭვირვალე და მიიღოს დემოკრატიული საზოაგდოების დასავლური ღირებულებები“.

BRUSSELS --Top officials from the International Trade Union Confederation (ICTU) have slammed the government of Georgia, saying the country's labor policies made it "the black sheep of workers' rights in Europe."
The ICTU, which represents 175 million workers in 151 countries, hosted a conference in Brussels to highlight what it said was the lack of labor rights in Georgia and the harassment of labor-union officials.
Andrzej Adamczyk, the executive member of the ICTU bureau who came up with the "black sheep" moniker, told RFE/RL that the right to collective bargaining was not respected in Georgia.
He added that the Labor Code had been amended in favor of business to the detriment of labor rights and that social dialogue was nonexistent.
"All labor rights and international labor standards are being violated in Georgia," Adamczyk said. "They are violated systematically and internationally by the government."
Both the ICTU and the UN's International Labor Organization (ILO) say they will now put pressure on the Georgian government to show that it is serious about rectifying the violations of labor rights in the country.
EU Pressure
The government in Tbilisi is currently negotiating a comprehensive free-trade agreement with the EU but it already enjoys a Generalized System of Preferences (GPS) agreement with Brussels, which ensures Georgian products preferential access to the EU market.
Noting that ILO pressure led to the suspension of a similar EU trade agreement with Belarus in 2007, Adamczyk said European labor organizations had the power to put pressure on the Georgian government, and that for Georgia "this is especially delicate because trade with Russia is practically nonexistent. So if trade with the EU collapses, the situation becomes even worse."
Maia Khobakidze, head of the Educators' and Scientists' Free Trade Union in Georgia, was present at today's conference. She said she hoped that the EU will exercise political leverage on the Georgian government to force it to respect international standards.
She said that both she and several of her union colleagues had been subjected to harassment and intimidation by government officials connected to the country's Education Ministry on several occasions in recent months.
Khobakidze said union activists are "subjected to continuing pressure from the Education Ministry, such as intimidation and blackmailing. It is not only union activists that receive threats but also their families who work for different state bodies. It is difficult to work and maintain unions but we try with the help of international organizations to overcome the difficulties and not let the Georgian government close such institutions such as labor unions."
Government Confrontation
Vakhtang Lezhava, senior adviser to Prime Minister Nika Gilauri, told RFE/RL's Georgian Service in Tbilisi that the government was open to talks with unions, but he rejected the public criticism leveled by their representatives.
"The Georgian legal system is in harmony with the international legal system, including with conventions of the International Labor Organization. Obviously, nothing is ideal and there can be some discussions about certain improvements. But this has to result from a discussion," Lezhava said.
"What we do not want to see -- something that often is a driving force behind the arguments of trade unions, both national and international -- is that changes are aimed at improving the situation of trade unions at the expense of workers."
Irakli Petriashvili, president of the Georgian labor-union confederation, told RFE/RL he believed the Georgian government, in its effort to deregulate the labor market, had come to see unions as obstacles. But rather than working against the labor unions, Petriashvili said the government should cooperate with them, to uphold Western standards.
"The Georgian government must understand that Western values must be preserved in Georgia. To follow those Western values, you need to follow them fully not only partially. It is not like having a croissant with chocolate inside it and you love chocolate, and only eat the chocolate, but throw the rest of the croissant in the garbage. You need to eat all of it together," Petriashvili said.
"Together with the solidarity of our international partners, the government will be forced to change its attitude toward the unions, to be more transparent and to accept the Western values of a democratic society."