რუსთაველის გამზირის მეკობრეები
დიდი ხანია, მივეჩვიე, რომ ჩემს ქვეყანაში სულ რაღაცის მოლოდინია და ეს რაღაც ძალიან ჰგავს „რევოლუციას“. თუმცა, სამწუხარო (და ტრაგიკული) ისაა, რომ ამ მოლოდინს, არც მეტი არც ნაკლები, ადამიანები ეწირებიან.
25 მაისს, უკვე მერამდენედ საქართველოს ისტორიაში, „ყველანი რუსთაველის გამზირისაკენ“ დავიძარით და ყველაფრის მიუხედავად, მაინც ვერ მივხვდით  (შინაგანი ინტუიციით მაინც), რომ მორიგი მსხვერპლშეწირვა გველოდა. სამწუხაროდ (მართლაც რომ), ისევ დაგვავიწყდა, რომ სამყაროში ყველაზე ფასეული სწორედ ადამიანია.
ყველაზე უცნარი კი ის არის, რომ სწორედ მაშინ, როცა რუსთაველის გამზირზე აქციის დაშლა (სინამდვილეში კი - დარბევა) დაიწყეს, მე (ვინც ახლა ჭეშმარიტ ფასეულობებზე გელაპარაკებით) რუსთაველის კინოთეატრში პრემიერაზე „კარიბის ზღვის მეკობრეებს“ ვუყურებდი.
ფილმის დასრულებისთანავე, დარბაზში კინოთეატრის აღელვებული თანამშრომლები შემოვიდნენ და გვითხრეს, რომ სპეცრაზმი მომიტინგეებს შლიდა, რის გამოც ცოტა ხნით დარბაზში მოცდა მოგვიწევდა. მალე, გარედან რეზინის ტყვიების სროლისა და საშინელი აურზაურის ხმა გავიგონეთ. არ შემშინებია (შიში რას მიქვია), უბრალოდ, მესმოდა, რომ ხმაური სულ უფრო გვიახლოვდებოდა და მალე დარბაზში შემოაღწევდა.
- დარბაზში უსაფრთხოდ იქნებით, აქ ვერავინ შემოვა - იმეორებდნენ კინოთეატრის თანამშრომლები.
არ გასულა რამდენიმე წუთი და...
- კარგია, არა, კინოს ყურება?! - დროშის ტარის ქნევით და  ირონიული ყვირილით შემოვარდა ერთ-ერთი მომიტინგე, რომელსაც მოგვიანებით სხვებიც შემოყვნენ.  სულ დაახლოებით  30-მდე იქნებოდნენ.
დარბაზში ნელ-ნელა ცრემლსადენი გაზის სუნიც შემოვიდა.  ამას ზედ დაემატა მაყურებლების პანიკა, დიალოგ-მონოლოგები, ხველა და ვაი-ვიში!  ჩანთიდან წინა დღით ყოველი შემთხვევისთვის შეძენილი პირბადეები ამოვიღე და სხვებსაც გადავაწოდე.
გაურკვეველი მომავლის მოლოდინში მომიტინგეები სცენასთან დადგნენ, მაყურებელმა კი  უკანა რიგებისკენ დავიხიეთ.
უცებ, ახალშეუღლებული ცოლ-ქმრის გვერდით აღმოვჩნდი... ორსული ცოლი პანიკისგან ლამის კრუნჩხვებში ვარდებოდა, აღელვებული ქმარი კი ამშვიდებდა: ხომ გეუბნებოდი, არ უნდა წამოვსულიყავითო და თან სიგარეტს უბოლებდა. უკანასკნელი პირბადე მის ცოლს გადავაწოდე და ვუთხარი, რომ ამით ბირთული აფეთქების დროსაც კი შეძლებდა გადარჩენას. ვგრძნობდი, როგორი სერიოზული წუთი იყო, ამიტომ თავს ძალა დავატანე, ჩემსავე უკბილო ხუმრობაზე არ გამცინებოდა.
სულ მალე დარბაზში სპეცრაზმიც გამოჩნდა და ერთ-ერთ კართან განლაგდა. ამ დროს მომიტინგეები, დარბაზის მეორე გასასვლელ კართან შეჯგუფდნენ. ჩვენ - „კარიბის ზღვის მეკობრეების“ მაყურებლები კი მეტწილად ისევ დარბაზის ზედა მხარეს ვიყავით.
- ბილეთიანები ჩამოვიდნენ! ... ბილეთიანებს გვიშვებენ! ... ბილეთი სად გაქვს?  მოძებნე... - ატყდა ერთი ვაი-ვიში.
ვერასოდეს წარმოვიდგენდი, თუ უბრალო კინოს ბილეთს ასეთი დიდი მნიშვნელობა ექნებოდა ჩემს ცხოვრებაში. როგორ არ ჰგავდა ეს გრძნობა ჩემს ჩვეულებრივ წარმოდგენას სიცოცხლის გამოთხოვებაზე.
მოკლე-მოკლე, ასე, ოცსანტიმეტრიან ნაბიჯებით დარბაზის გასასვლელს გავუყევით, კინოთეატრის პირველ სართულზე ჩამოვედით და ლამის საჯარო ბიბლიოთეკამდე ბილეთებაწეულებმა გამოვიარეთ სპეცრაზმელთა კორიდორი.
- ბილეთი... ბილეთი სადაა?!.. მაჩვენე ბილეთი!.. დაუჩქარეთ!.. იძახდნენ სპეცრაზმელები.
ტროტუარზე ხელებშეკრული მომიტინგეები ეყარნენ, სისხლის კვალი და გაზის სუნი ჯერ კიდევ არ გამქრალიყო. სიტუაციას მთლიანად პოლიცია აკონტროლებდა.
„კარიბის ზღვის მეკობრეები - უცხო ნაპირებზე“ მაყურებლებს გულუბრყვილო წარმოდგენას უქმნის მეკობრეებზე, ერთგვარ რომანტიკულ ბურუსში ხვევს მათ. თუმცა, კარიბის ზღვის უცხო ნაპირებიდან რუსთაველის ნაცნობ გამზირზე, თავსხმა წვიმაში გამორიყულ მაყურებლებს ჩვენმა ბოროტმა მეკობრეებმა - სპეცრაზმელებმა შეგვახსენეს, რომ ცხოვრებაში რომანტიკისთვის ადგილი ცოტაა, თითქმის არ არის. იმ დღეს ხომ იქვე, კინოთეატრ „რუსთაველთან“ ახლოს 4 ადამიანი გარდაიცვალა (1 პოლიციელი და 3 დემონსტრანტი), ათობით დაშავდა და დაახლოებით 40 მოქალაქე დღემდე გაუჩინარებულია!
ბილეთი, რომელმაც რუსთაველის გამზირის ბოროტ მეკობრეებს გადამარჩინა, შენახული მაქვს, ვინ იცის, იქნებ, ჯადოსნურია და როდესმე კიდევ დამჭირდეს.

Pirates of Rustaveli Avenue
I have been used to the fact that my country is always under some kind of suspense and this suspense looks a lot like “Revolution.” The sad thing though (and tragic) is that the lives of people are sacrificed for this cause.
On May 25th, I cannot recall for how many times now “we all proceeded to Rustaveli Avenue and despite all, we could not guess (not even by intuition) that we were facing next human sacrifice. Unfortunately we once again forgot that the human life has the utmost value.
The weirdest thing is that right when the disruption of protest (a raid in reality) started at Rustaveli Avenue, I (who talks about the true values) was watching the Pirates of Caribbean in Rustaveli Theater.
At the end of the movie, the worried employees of the theater came in the hall and told us that the Special Forces were dispersing the demonstrators and we had to wait in the hall for a while. Soon, we heard the sound of rubber bullets and terrible noise from the outside. I was not scared. I just heard the noise approached us and felt it would soon reach the theater hall.
- You are safe in the hall. Nobody can come in here – repeated the theater employees.
Several minutes passed and…
- Is it good to watch a movie, ha?! – A demonstrator ran in the hall spinning a flag pole around. Soon others followed. Approximately 30 demonstrators gathered inside.
We soon felt the smell of tear gas. People started panicking! I got some respirators from the bag which I bought by occasion and passed them over.
The demonstrators stood on the stage with uncertain expectations and the viewers backed to the back rows.
Suddenly I found myself standing next to the newlyweds… The wife was pregnant and almost started to have cramps. The worried husband was calming her down by smoking a cigarette and saying that they should not have come. I passed a respirator to the wife and told her that she could survive a nuclear explosion with this gas mask. Then I felt how serious the situation was and tried not to laugh at my inappropriate joke.
Soon the Special Forces appeared and stood at one of the doors. Meanwhile the demonstrators grouped at another door. We, the viewers of Pirates of Caribbean stood in the upper part of the hall.
- The ones with the ticket can leave! ...
- Oh, the ones with the tickets can leave! ... Where is your ticket? Find your ticket…
I could never imagine that a simple theater ticket could be so meaningful for my life. This feeling was so not like my usual expectation of death!
We passed through the hall entrance holding our tickets up and passed through the corridor of Special Forces nearly to the Public Library in this way.
- Ticket… Where is the ticket?! … Show me the ticket!… Move!... cried the Special Forces.
The demonstrators with their hands tied were lying on the pavement. The traces of blood and smell of tear gas was still present. Police had an entire control over the situation.
Pirates of Caribbean – On Stranger Tides gives a naïve impression on the pirates and wraps them in a romantic mist. The reality is different: the evil pirates – the Special Forces once again reminded us that there is little space for romance in life. On that day, 4 people died near the movie theater Rustaveli (1 policeman and 3 demonstrators), tens of people were injured and approximately 40 citizens are still disappeared!
I still have the ticket that saved me from the evil pirates. Who knows, it might be magic and I may need it again.