60-მდე ადამიანი კვლავ დაკარგულად ითვლება - არც შსს და არც ჯანდაცვის სამინისტრო მათ შესახებ ინფორმაციას არ ავრცელებს
„ინტერპრესნიუსის“ პრესის მიმოხილვიდან
„26 მაისის დარბევის შემდეგ 12 დღე გავიდა, რამდენიმე ათეული ადამიანი კი ისევ დაკარგულად ითვლება. არასამთავრობო ორგანიზაციები შს სამინისტროსგან ითხოვენ, მათ სიაში არსებული ხალხის ბედით დაინტერესდეს და გაავრცელოს ცნობები, სად არიან ისინი.“, - აცხადებს „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ თავმჯდომარე ეკა ბესელია გაზეთ „რეზონანსის“ სტატიაში სათაურით: „60-მდე ადამიანი კვლავ დაკარგულად ითვლება“.
„თუ შსს-ს იმ ოპერაციის შედეგად მეტი მსხვერპლი და გარდაცვლილი არ ჰყავს, ვიდრე დღეს ვიცით, მათ ინტერესში უნდა შედიოდეს ყველა ინფორმაციის სრულად გადამოწმება და საბოლოო რეალური სურათის დადება. ჩვენ გადამოწმების მექანიზმები არ გვაქვს. ეს მხოლოდ მათ შეუძლიათ. ამ გაურკვევლობის გამო ლეგიტიმური ეჭვი ჩნდება, რომ შესაძლოა, საქმე დანაშაულის დაფარვასთან გვქონდეს“, - აცხადებს ეკა ბესელია.
„ასეთ შემთხვევაში, ადგილი ექნება ისეთი მანიპულაციების მცდელობას, როგორც ეს გარდაცვლილი ნიკა კვინტრაძის შემთხვევაში მოხდა. შესაძლოა, გავიდეს დღეები და ვიღაც ისევ ვნახოთ გარდაცვლილი სახურავზე ან მტკვარში. კვალის დაფარვის მიზეზი ყოველთვის ისაა, რომ რთული იყოს დადგენა, რა ვითარებაში და როგორ მოხდა ადამიანის გარდაცვალება. ხანგრძლივი პერიოდის გავლის შემდეგ გარდაცვალების ხანდაზმულობის ასაკის დადგენა რთულდება. თანაც, თვითმხილველები ამბობენ, რომ მათ უფრო მეტი მომაკვდავი ადამიანი ნახეს, ვიდრე დღევანდელი ოთხი გარდაცვლილი, მაგრამ ეს ცნობები გადაუმოწმებელია. თუმცა, საზოგადოებაში ეჭვები არსებობს და ამას პასუხი უნდა გაეცეს", - აცხადებს ეკა ბესელია და დასძენს, რომ ერთი კვირის წინ ოფიციალურად შეიტანა შს სამინისტროში დაკარგულთა 49-კაციანი სია.
ორგანიზაცია „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ მიერ გამოქვეყნებული საბოლოო სია ასეთია: ვასილ ბარაძე, ლაშა ჩიკვაიძე, მიშიკო კერვალიძე, ზურაბ ლოლუა, რუსლან ნაზრიანი, კახა მოლაშხია, ბაჩუკი გულბანი, რომან ნასყიდაშვილი, გიორგი ბაკურიძე, გუჯა ბიჭაშვილი, გურამ პეტრიაშვილი, თამარ ჯობავა, რეზო ხოფერია, ლაშა ბოჟორაძე, დავით კალთელიშვილი, გელა ქარქაშაძე, ალეკო ცინცაძე, სოსო ძირკველაშვილი, მარინა აფრიამაშვილი, ვატო ნაცვლიშვილი, კახა ხიმშიაშვილი, იაშა ზოსიძე, კარლო ან აჩიკო დუმბაძე, თემურ წერეთელი, ნუგზარ უგველაძე, მიხეილ ბარიძე, გელა გვიანაძე, დავით კუპატაძე, აიდმირ ლაგვილავა, თამაზ როსებაშვილი, დავით აზარაშვილი, მაჩალაძე (სახელი უცნობია), გია გურგენიძე, ზურა ხეცურიანი, ზურაბ ბიბილაია, თამაზ ტვირთიშვილი, ემზარ ქვარიანი, ენვერ ანდღულაძე, ირაკლი გარსევანიშვილი, ზაქარია ხურციძე, ვაგიპ ალიევი, ბექა ბენდიაშვილი, ვაჟა ჯამაგიძე, კოტე კუჭავა, დავით ლორია, ნოდარ ცინცაძე, დავით ტარიელიძე, ლაშა ბოჭოიძე.
ბესელიას თქმით, პირები, რომელთა ახლობლები დაუკავშირდნენ და განაცხადეს, რომ იპოვეს დაკარგული ახლობლები სულ 13-ია. ესენია: გია ნაცვლიშვილი, გიორგი როგავა, ლაშა კეკელიძე, მამუკა სიგუა, დავით ქინქლაძე, ედემი კანკია, ვილჰელმ მახარაძე, მამუკა გრძელიძე, ნანა ქურდოვანიძე, მამუკა ნემსიწვერიძე, უჩა ძიძიკაშვილი, იური კვარაცხელია და მირზა კოჩაძე.
„რეზონანსს“ 26 მაისს დაკარგულთა სია ბურჯანაძის „დემოკრატიულმა მოძრაობამაც“ მიაწოდა. მათ მიერ დაკარგულად მიიჩნევა 47 ადამიანი. ეკა ბესელიას სიისგან განსხვავებით, ამ სიაში რამდენიმე განსხვავებული სახელი და გვარია: ბესო გაბისონია, ბაჩო გვარაია, ირაკლი გძელივანაშვილი, ილია კერესელიძე, გელა მგელაძე, ნაჭყებია (სახელი უცნობია), ავთო რიჟამაძე, ბესიკ სამსონაშვილი, გიორგი ცხვარიაშვილი, ვალერი ხეჩიაშვილი.
„დემოკრატიული მოძრაობის" აღმასრულებელი მდივანი ვახტანგ ყოლბაია ამბობს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ყოველდღიურად მიმდინარეობს სიების შეჯერება, მაგრამ 100%-იანი არც ეს არის, რადგან ეს ხალხი შეიძლება უკვე გამოჩნდა ოჯახებში, მაგრამ ეშინიათ, ერიდებიან გამოსვლას და არ ახმაურებენ. ყოლბაია არ გამორიცხავს, რომ სიაში არსებული ადამიანების ნაწილი საავადმყოფოებშიც იყოს.
„ჯანდაცვის სამინისტროს დაშავებულთა შესახებ საჯარო განცხადება ამ დრომდე არ გაუკეთებია. არც შსს ამბობს რამეს დაპატიმრებულთა ახალი მონაცემების გამოქვეყნებასა თუ დაკარგულთა შესახებ ინფორმაციის მოწოდებაზე. ერთადერთი, რაც განაცხადეს ისაა, რომ შსს 26 მაისთან დაკავშირებით არც ერთ მოქალაქეს დაკარგულად არ განიხილავს. ბესელია კი აცხადებს, რომ ერთი კვირაა, რაც მისმა ორგანიზაციამ დაკარგულთა სია შს სამინისტროს კანცელარიას ჩააბარა, მაგრამ სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან რეაგირება არ ჩანს“, - დასძენს გაზეთ „რეზონანსის“ სტატიის ავტორი.
„რამდენიმე ადამიანმა დარეკა, რომ ოჯახის წევრებმა ისინი დაკავებულთა შორის იპოვეს. სხვათა შორის, ამ ადამიანთა გვარები არც შსს-სა და არც სახალხო დამცველის მიერ გავრცელებულ დაკავებულთა სიაში არ ეწერა. ოჯახის წევრები კი მაინც ეძებდნენ იზოლატორებში და ვერ პოულობდნენ, რადგან დაპატიმრებულებს ხშირად უცვლიდნენ ადგილს და სხვადასხვა ქალაქებში გადაჰყავდათ - გორში, ქუთაისში და ა.შ., თან ისე, რომ არავინ ატყობინებდა ოჯახს. ეს კანონის დარღვევაა, კოდექსში წერია, რომ პირის დაკავების შემთხვევაში ეს ფაქტი ოჯახს ან ახლობელს უნდა შეატყობინო. რამდენიმე ადამიანი დამალული იყო იმ დღეებში და გვიან გამოჩნდა. გამოაქვეყნონ რეალურად დაკავებულთა ზუსტი რიცხვი და ეცოდინება საზოგადოებას, დაკარგული არიან თუ დაკავებული ეს პირები, მაგრამ დაკავებულთა სიას არ აქვეყნებენ, რადგან მათი რაოდენობა ყოველდღე მატულობს და თან არ უნდათ, საზოგადოებამ შეიტყოს, რამდენი ადამიანი გამოკეტეს იზოლატორებში“, - აცხადებს გამოცემის კორესპონდენტთან საუბრისას ეკა ბესელია.

Approximately 60 People Are still Considered to be Missing – Neither Ministry of Internal Affairs nor the Ministry of Health Disseminates Information
interpressnews Press Review
“12 days passed since the protest disruption on May 26th. Some people are still considered to be missing. The NGOs are requesting the Ministry of Internal Affairs (MIA) to show interest in the fate of these people and issue information on their whereabouts,” – states the head of Solidarity to Illegal Prisoners Eka Beselia to the newspaper Rezonanci (Resonance) in the article entitled: “Approximately 60 People are still missing.”
“If the MIA does not have more victims than according to current information, they should be interested to thoroughly examine all information and present the ultimate real picture. We do not have the mechanisms to conduct examination. They are the only ones who can do it. Due to this uncertainty we have a legitimate doubt that they might be covering up the crime,” – states Eka Beselia.
“In this case, they might resort to the same manipulations as they did in case of Nika Kvintradze. The days might pass and we might come across dead people on the roof or in the river. The reason of concealing the traces of crime is to make it hard to ascertain the circumstances in which the person died. After a long time has passed it is hard to ascertain the age of the deceased. The witnesses state that more people were dying than reported four. This information has not been checked. There are suspicions in the society and they should answer it,” – states Eka Beselia and adds that she officially presented a list of 49 missing people to the MIA a week ago.
The ultimate list published by the organization Solidarity to Illegal Prisoners is such: Vasil Baradze, Lasha Chikvaidze, Mishiko Kervalidze, Zurab Lolua, Ruslan Nazriani, Kakha Molashkhia, Bachuki Gulbani, Roman Naskidashvili, Giorgi Bakuridze, Guja Bichashvili, Guram Petriashvili, Tamar Jobava, Rezo Khoperia, Lasha Bozhoradze, Davit Kaltelishvili, Gela Karkashadze, Aleko Tsintsadze, Soso Dzirkvelashvili, Marina Apriamashvili, Vato Natsvlishvili, Kakha Khimshiashvili, Iasha Zosidze, Karlo or Achiko Dumbadze, Temur Tsereteli, Nugzar Ugveladze, Mikheil Baridze, Gela Gvianadze, Davit Kupatadze, Aidmir Lagvilava, Tamaz Rosebashvili, Davit Azarashvili, Machaladze (first name is unknown), Gia Gurgenidze, Zura Khetsuriani, Zurab Bibilaia, Tamaz Tvirtishvili, Emzar Kvariani, Enver Andghuladze, Irakli Garsevanishvili, Zakaria Khurtsidze, Vagip Aliev, Beka Bendiashvili, Vazha Jamagidze, Kote Kuchava, Davit Loria, Nodar Tsintsadze, Davit Tarielidze, Lasha Bochoidze.
According to Beselia, relatives of only 13 missing persons contacted them and stated that they found the missing. These people are: Gia Natsvlishvili, Giorgi Rogava, Lasha Kekelidze, Mamka Sigua, Davit Kinkladze, Edemi Kankia, Vilhelm Makharadze, Mamuka Grdzelidze, Nana Kurdovanidze, Mamuka Nemsitsveridze, Ucha Dzidzikashvili, Iuri Kvaratskhelia and Mirza Kochadze.
The Democratic Movement also transferred the list of missing people to the newspaper Rezonansi. They consider 47 people to be missing. There are several names in this list differing from that of Eka Beselia: Beso Gabisonia, Bacho Gvaraia, Irakli Gdzelivanashvili, Ilia Kereselidze, Gela Mgeladze, Nachkebia (first name is unknown), Avto Rizhamadze, Besik Samsonashvi, Giorgi Tskhvariashvili, Valeri Khechiashvili.
The executive secretary of Democratic Movement Vakhtang Kolbaia states that the NGOs are daily comparing their lists but nothing can be said for 100% as there might be people who already appeared in the families but they are scared to show up. Kolbaia does not exclude that some people from the list were in the hospitals.
“The Ministry of Health has not made a public statement regarding the health of people yet. MIA also refuses to issue new data on the detainees and present information on the missing people. The only statement they made was that it does not consider anyone missing as a result of May 26th development. Beselia states that it has been a week now her organization transferred the list of missing to the MIA, but received no feedback,” – states the author of the article of Rezonansi.
“Several people called and said that their family members were found among the detainees. By the way, the last names of these people were not in the lists of MIA or Public Defender. Their family members still searched them in the detention cells but could not find them as they were transferred to different cities – Gori, Kutaisi and etc. Their family members were not notified about this. This is a law violation. The Code states that in case of detention the family or relative shall be informed about it. There were so many people hiding during those days and they appeared later. Why do not they issue the exact number of detainees and let public know whether or not these people are detained. But they refuse to do it as the number of detainees increases every day and plus they do not the public to know how many people they locked up in the prisons,” – stated Eka Beselia whith the newspaper correspondent.