„წინააღმდეგობის მოძრაობის“ საპროტესტო აქცია ბრიუსელში
11 ივნისს „წინააღმდეგობის მოძრაობამ“ ბრიუსელში, შუმანის მოედანზე, 26 მაისს საქართველოში განვითარებული მოვლენები გააპროტესტა.
აქციის მონაწილეებმა საგანგებო პეტიცია გაავრცელეს, სადაც ნათქვამია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ, ყველა საერთაშორისო კანონმდებლობის დარღვევით, 2011 წლის 26 მაისს სასტიკად დაარბია მშვიდობიანი მომიტინგეები და ჩაიდინა დანაშაული.
პეტიციაში ასევე აღნიშნულია, რომ აუცილებელია დასავლეთის მხარდაჭერა, რათა ჩატარდეს კომპეტენტური გამოძიება და დაისაჯონ კონკრეტული დამნაშავეები.
„ჩვენ მივმართეთ ევროსტურქტურების პირველ პირებს, რათა გაააქტიურონ ყურადღება საქართველოში მიმდინარე პროცესების მიმართ, სადაც ყოველდღე ირღვევა ადამიანის უფლებები, ციხეები სავსეა პოლიტიკური და უკანონო პატიმრებით; აზრის გამოხატვა ნიშნავს რუსეთის, ან იაპონიის აგენტობას და ა.შ. ეს არის ნეობოლშევიზმი, რომელსაც ყველა ერთად უნდა დავუპირისპირდეთ. ჩვენ შევთავაზეთ ევროსტრუქტურებს, შეიქმნას ევროკომისია, ისეთი ტიპის, როგორიც იყო ტალიავინის კომისია და ჩვენმა დასავლელმა პარტნიორებმა გამოიძიონ, თუ რა მოხდა საქართველოში 26 მაისს“, - აცხადებს წინააღმდეგობის მოძრაობის ომბუდსმენი პოლიტიკური ემიგრაციის საკითხებში მერაბ ბლადაძე.

On June 11th, the Resistance Movement protested against the May 26th developments in Georgia in Brussels at Shuman square.
The protest rally participants disseminated a special petition where it is stated that Georgian government violated international legislation when it brutally disrupted the peaceful demonstrators on May 26th of 2011 and committed a crime.
The petition also notes that the support of the West is needed in order to launch competent investigation and punish the concrete individuals.
“We addressed the leadership of Euro structures to intensify their attention towards the processes underway in Georgia where the human rights are violated every day; the prisons are full of political and illegal prisoners; where expressing your dissenting opinion means spying for Russia or Japan and etc.. This is Neo-Bolshevism and we must fight against it. We offered the Euro structures to create a commission, one like Tagliavini commission and to investigate on what happened in Georgia on May 26th,” – states Merab Bladadze, the ombudsman of Resistance Movement in the issues of political emigration.