სოზარ სუბარმა და ეროსი კიწმარიშვილმა პატიმრობიდან გათავისუფლებული თანაპარტიელი მოინახულეს
„ქართული პარტიის“ ლიდერებმა, სოზარ სუბარმა და ეროსი კიწმარიშვილმა რუსთავში პარტიის ადგილობრივი რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის მოადგილე გოჩა კაკოიშვილი მოინახულეს, რომელმაც 30-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა 2 დღის წინ მოიხადა.
პარტიის ლიდერები კაკოიშვილის სახლში მივიდნენ და მისგან პირადად მოისმინეს ინფორმაცია იმ მდგომარეობის შესახებ, რაშიც მათ წინასწარი დაკავების იზოლატორში ამყოფებდნენ.
კაკოიშვილის ცნობით, ერთთვიანი პატიმრობის განმავლობაში ამყოფებდნენ დამამცირებელ და არაადამიანურ პირობებში; აყენებდნენ ფიზიკურ და მორალურ შეურაცხყოფას, აშიშვლებდნენ, ასხამდნენ ცივ წყალს, აფურთხებდნენ და აგინებდნენ, მხოლოდ იმის გამო, რომ არ არის ხელისუფლების მომხრე და „ქართული პარტიის“ წევრია.
მისივე თქმით, ცემისა და შეურაცხყოფის დროს პატიმრები მიმართავდნენ სიტყვებით: „აბა, მიდი, შეცვალე ხელისუფლება“, - განსაკუთრებული სისასტიკით კი, 26 მაისის შემდეგ ეპყრობოდნენ.
როგორც კაკოიშვილმა აღნიშნა, ეს არ არის სამართალდამცავების მხრიდან მისდამი ანგარიშსწორების პირველი შემთხვევა. მისი განცხადებით, 2007 წლის 7 ნოემბრის დარბევის დროს, როდესაც ირაკლი ოქრუაშვილის გუნდის წევრი იყო, მასთან სახლში მიიჭრნენ სამართალდამცავები, ჩაუდეს ავტომატის ტყვიები და მის წინააღმდეგ აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე, რის შემდეგ საპროცესო გარიგებით გაათავისუფლეს და მას მიუსაჯეს 3-წლიანი პირობითი პატიმრობა, ხოლო 2009 წლის 5 აგვისტოს, შარტავას მოედანზე ათამდე ნიღბოსანმა ის სასტიკად სცემა, უგონო მდგომარეობაში მყოფი კი მოქალაქეებმა გადაარჩინეს.
რაც შეეხება ადმინისტრაციულ პატიმრობას, კაკოიშვილი 2011 წლის 21 მაისს რუსთავის პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს. როგორც კაკოიშვილი აღნიშნავს, დაკავების შემდეგ შეხვდა რუსთავის პოლიციის თანამშრომელს, ვინმე დავით სართანიას, რომელმაც კითხვაზე, თუ რა მოტივით არის დაკავებული, უპასუხა, რომ ასეა საჭირო.
კაკოიშვილს დაკავებისა და წამების ფაქტს მკაცრი შეფასება მისცეს პარტიის ლიდერებმა. სოზარ სუბარის განცხადებით, ეს ისტორია არის ნათელი მაგალითი, როგორ ექცევა ხელისუფლება უდანაშაულო ადამიანებს. როგორ ატერორებს და აშინებს მათ. მისივე თქმით, ეს ნიშნავს, რომ პოლიცია არის არა სამართალდამცავი, არამედ - მხარე, რომლის ერთადერთი მიზანია არა კანონის უზენაესობისა და მოქალაქეების დაცვა, არამედ სააკაშვილის, მერაბიშვილისა და ადეიშვილის რეჟიმის შენარჩუნება.

Sozar Subari and Erosi Kitsmarishvili Visit Member of Their Party Released from Prison
Leaders of Georgian Party Sozar Subari and Erosi Kitsmarishvili visited the deputy head of the local regional organization of the party in Rustavi Gocha Kakoishvili who had served 30-day administrative sentence and was released two days ago.
The leaders of the party visited Kakoishvili to personally hear the information regarding the state of detention.
According to Kakoishvili, he has been subjected to the degrading and inhuman terms for a month; he was physically and morally abused; was tortured by cold water; sworn and spit on just because he does not support government and is member of Georgian Party.
According to him, the prisoners would use words like “Go ahead and change government” during the beating and abuse. The ill-treatment especially severed after the May 26th.
As Kakoishvili noted this is not the first case of physical abuse by the law-enforcement officials. According to him, during the raid on November 7 of 2007 when he was a member of Irakli Okruashvili’s team, the law-enforcement officials raided his home, planted bullets of automatic rifles and filed a criminal case against him. Then he was released by plea-bargain agreement and was imposed with 3-year conditional sentence. On August 5 of 2009, he was severely beaten by approximately ten people in masks. His life was saved by ordinary citizens who saw him unconscious.
As for the administrative sentence, Kakoishvili was detained on May 21st, 2011 by the Rustavi police officials. As Kakoishvili notes he met an employee of Rustavi police Davit Sartania after the detention. On the question to why he was detained he answered that it necessary.
The leaders of the party strictly evaluated the fact of Kakoishvili’s detention and his torture. According to Sozar Subari, this story is a clear example how the government treats the innocent people, terrorizes and intimidates them. According to him, this means that the police are not the law-enforcement body, but a party whose only goal is not serving law and protecting citizens but preserving regime of Saakashvili, Merabishvili and Adeishvili.