„ქართული პარტიის“ თავმჯდომარის, სოზარ სუბარის მიმართვა საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ მისიებს და გაეროს წარმომადგენლობას საქართველოში
ბოლო პერიოდში საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების  მხრიდან „ქართული პარტიის“ წევრებსა და მხარდამჭერებზე სისტემატურად ხორციელდება პოლიტიკური რეპრესიები, რაც მათ უკანონოდ დაპატიმრებასა და ძალადობაში გამოიხატება.
30 ივნისს დააკავეს:
ლერი ბერიტაშვილი - „ქართული პარტიის“ წევრი;
გოჩა ჩიხლაძე - ირაკლი ოქრუაშვილის ყოფილი მძღოლი;
გაგა გიგუაშვილი - სოფელ ტყვიავის მკვიდრი;
თამაზ ოდიაშვილი - სოფელ ტყვიავის მკვიდრი;
თეიმურაზ ელყანიშვილი - „ქართული პარტიის“ პოლიტიკური მდივნის, ეროსი კიწმარიშვილის პირადი მძღოლი; მამიდის, ნაირა ელყანიშვილის თქმით, საპატრულო პოლიციამ დაურეკა, რომ შემოსულია შეტყობინება და მისამართი აინტერესებთ. როცა პოლიციელები სახლში შევიდნენ, მათ არაფერი უთქვამთ, ისე დაიწყეს ჩხრეკა. ამ დროს თეიმურაზ ელყანიშვილს ეძინა, რომელსაც ხმაურზე გაეღვიძა. მას განძრევის საშუალება არ მისცეს. მამიდა კი მოტყუებით ეზოში გაიყვანეს და როგორც თვითონ ამბობს, მისი საკერავი მანქანის მაგიდაზე ყუმბარა დადეს. მამიდამ შეამჩნია, რომ კარადის თავზეც უცხო ნივთი იყო დადებული. კატეგორიულად ითხოვდა ამ ნივთის შემოწმებას, მაგრამ პოლიციელებმა ყურადღება არ მიაქციეს. თეიმურაზ ელყანიშვილი წაიყვანეს და „ნივთმტკიცებები“ თან წაიღეს.
ბესიკ ბერიტაშვილი - „ქართული პარტიის“ ოფისის მძღოლი (ერთი თვეა, მუშაობს), მისი მეუღლის, 5 შვილის დედის, თამარის მონაყოლით ირკვევა, რომ 30 მაისს, გამთენიისას 17 შეიარაღებული და ნიღბიანი პირი შეიჭრა მათ სახლში, ჩაამსხვრიეს  ფანჯრები და დიასახლისის თვალწინ, აბაზანაში თავისივე დადებული იარაღი „აღმოაჩინეს“. მთელი სახლი გაჩხრიკეს. ბორკილებდადებული ბესიკ ბერიტაშვილი სად წაიყვანეს, მეუღლისთვის არ უთქვამთ.
გოჩა ლიჩელი - ირაკლი ოქრუაშვილის პირადი დაცვის ყოფილი წევრი - გოჩა ლიჩელმა „ქართული პარტიის“ წევრების დაკავების ფაქტების შემდეგ, რამდენიმე დღით ოჯახი დატოვა და ღამეს სხვაგან ათევდა. ოჯახის დიასახლისი, გოჩა ლიჩელის დედა, ემა ლიჩელი მომხდარ ფაქტს  აღწერს: 30 ივნისს ტყვიავში, ღამის 4 საათზე სახლში ერთად უამრავი პოლიციელი შეიჭრა. ოჯახის წევრებს წესიერად ჩაცმის საშუალებაც არ მიცეს და ავტომატები მძინარე ბავშვებს მიუშვირეს, თან უწმაწური სიტყვებით აგინებდნენ. ფანჯრიდან შემოზიდული იარაღი ჩატეხილ იატაკში ჩააწყვეს და დასაკითხად ამის შემდეგ დაიბარეს. ემა ლიჩელის განმარტებით, კარგად იცის, როგორ ატერორებენ ხალხს  და გიჟები არ იყვნენ, იარაღი, კიდევაც რომ ჰქონოდათ, სახლში შეენახათ, მით უმეტეს ოჯახში მცირეწლოვანი ბავშვები ყავთ... თანაც იმ ფონზე, როცა გოჩა ლიჩელი ღამეს ოჯახში არ ათევდა ტერორისა შიშით. სულ ცოტა ხნის წინ, სახლის შესაკეთებლად ბანკიდან 1000 ლარის სესხი აიღეს. შეიარაღებულებმა ყველაფერი დაანგრიეს და დაამტვრიეს. თან ცინიკურად ეუბნებოდნენ, ირაკლი ოქრუაშვილი დაგეხმარებათო. გოჩას ეძებდნენ. ამის შემდეგ ემას მეუღლისა და მეორე შვილის, ზურაბ ლიჩელის, ცემაზე გადავიდნენ. ასეთი საშინელება ომის დროს ოსებს და რუსებსაც კი არ ჩაუდენიათ-აღშფოთებით იხსენებს 29-30 მაისის ღამის დატერორებას ემა ლიჩელი. სპეცოპერაციის შედეგად, რადგან გოჩა ლიჩელი არ დახვდათ,  დააკავეს მისი მამა და ძმა, გაიოზ და ზურაბ ლიჩელები. მეორე დღეს გაიოზ ლიჩელი გაანთავისუფლს.
ნუკრი დათებაშვილი - სოფელ ტყვიავის მკვიდრი
თამაზ ბერიაშვილი - თბილისი, ქიბარ ხალვაშის  ყოფილი თანამშრომელი;
ძმები შოთა და ჯიმშერ ჩიხლაძეები - სოფელ  ტყვიავის მკვიდრი;
შალვა საბაშვილი -  დააკავეს 20 ივნისს. ჩხრეკის შედეგად ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი, თავისივე ერთი მჭიდით და 30 ვაზნით;
ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით.
ხვიჩა მაჭარაშვილი. დაკავება  20 ივნისი. მეუღლე, ეკა მაჭარაშვილი  დეტალურად იხსენებს თუ  როგორ ჩატარდა ჩხრეკა მის სახლში: 18 პოლიციელი სახლში შუაღამისას შეიჭრა. ნამძინარევი ლოგინიდან წამოაგდეს ეკა მაჭარაშვილი. იგი იხვეწებოდა, ჩაცმა ეცლიათ. პოლიციელებმა საძინებელ ოთახში ჩაკეტეს და ბინის ჩხრეკა დაიწყეს.  ჩხრეკისთვის მოითხოვეს, რომელიმე მეზობელი მაინც დაესწროთ, რაზედაც უარი უთხრეს. მერე სათავსოში შეიარაღებულების მიერვე ჩადებული ავტომატი „აღმოაჩინეს“. ვინაიდან მოწმე არ ჰყავდათ, ოქმზე ხელი იმავე პიროვნებამ მოაწერა, რომელმაც ჩხრეკა ჩაატარა. ეკა მაჭარაშვილი ეხვეწებოდა, „ავტომატს ხელს ყველა  ნუ კიდებთ, რადგან თუ  ჩემი ქმრისაა, მისი თითის ანაბეჭდები  იქნება და არ წაიშალოს-მეთქი, მაგრამ ყური არავინ მათხოვა“. მისივე თქმით, მის საცხოვრებელ სახლზე მუდმივად ხორციელდება თვალთვალი. ეკა მაჭარაშვილი ასევე ამბობს, რომ როდესაც სასამართლო პროცესზე თავისი მეუღლე ნახა, დარწმუნდა, რომ ნაცემი იყო და კბილები ჰქონდა ჩამტვრეული.
2011 წელი, ჩხრეკის შედეგად ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი მჭიდითა და 30 ვაზნით ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით.
გიორგი საათაშვილი,   დააკავეს    21 ივნისს
. ჩხრეკის შედეგად ამოღებულია  თავად სამართალდამცველების მიერ ჩადებული უნომრო ცეცხლსასროლი იარაღი მჭიდითა და 30  ვაზნით;
ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით
დავით შიუკაშვილი, დააკავეს 22 ივნისს 2011 წ. ჩხრეკის შედეგად საცხოვრებელი ბინიდან  სამართალდამცავებმა  მათ მიერვე  ჩადებული ცეცხლსასროლი იარაღი ამოიღეს. აღსანიშნავია, რომ  ამ დროს თავად დავით შიუკაშვილი  სარეზერვო სამსახურში იყო გაწვეული  და სენაკში იმყოფებოდა.
ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი ნაწილით და სსკ 223 მუხლის მეორე ნაწილით.
კახაბერ ტერაშვილი - დაკავება 20 ივნისი, 2011 წ. -იგი, „ქართული პარტიის“ ორ აქტივისტთან ერთად, 19 ივნისს საკუთარ ოფისში დააპატიმრეს ისე, რომ არანაირი ჩხრეკა არ ჩაუტარებიათ, „მოდულის“ შენობაში გადაყვანის შემდეგ კი  განუცხადეს, რომ ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისთვის დააკავეს.
21 ივნისს  მამის საცხოვრებელი სახლიდან ამოღებულია ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი მჭიდითა და  30 ვაზნით, რომელიც იქ პოლიციამ ჩადო... ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი ნაწილით 2 ეპიზოდში და ამავე მუხლის მეორე ნაწილით,
ლევან ტერაშვილი - თავდაცვის სამინისტროს აპარატის ყოფილი უფროსი, „ქართული პარტიის“ აღმოსავლეთ საქართველოს რეგიონული კოორდინატორი; დაკავება 22 ივნისი, 2011 წ.  ძმის, კახა ტერაშვილის დაკავების შემდეგ, ცხადია, რომ   ლევან ტერაშვილი იარაღს, კიდევაც რომ ჰქონოდა, სახლში არ გააჩერებდა. ამ დროს კი სამართალდამცველებმა ჩხრეკის შედეგად  ამოიღეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი მჭიდითა და 30 ვაზნით.- მის საცხოვრებელ ბინაში, დაახლოებით 02 საათზე, 20-მდე შეიარაღებული პოლიციის თანამშრომელი მივიდა, რომლებმაც ლევან ტერაშვილს და მის  მეუღლეს გადაადგილება აუკრძალეს, ასევე არ მისცეს მეზობლების დასწრების საშუალება. ამის შემდგომ მათ  ბინაში სინათლე გამორთეს და ჩხრეკა დაიწყეს. მოგვიანებით,  სინათლე აანთეს, აბაზანაში შევიდნენ და იქიდან  ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი გამოიტანეს.
ცნობილია ბრალდებულად სსსკ-ის 223-ე მუხლის მეორე ნაწილით და 236-ე მუხლის პირველი ნაწილით.
დავით ჯარმელიშვილი. დააკავეს  22 ივნისს. გორის რაიონული ორგანიზაციის საინიციატივო ჯგუფის წევრი დავით ჯარმელიშვილი, რომელიც 30-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობიდან წინა დღეს გათავისუფლდა, ამჯერად, უკვე სისხლის სამართლებრივი წესით არის დაკავებული.
ჩხრეკის შედეგად მისი ძმის საცხოვრებელი სახლიდან  ამოღებული იქნა პოლიციელების მიერვე ჩადებული  1 ცალი კალაშნიკოვის სისტემის ავტომატი, 1 ცალი მჭიდითა და 15 ვაზნით. ციხიდან წინა დღეს გამოსული ადამიანი რომ იარაღს ძმის სახლში არ შეინახავდა, დიდი მიხვედრა არ სჭირდება.
ბრალდებულია სსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი და  სსკ 223 მუხლის მეორე ნაწილით.
ბონდო კაკაშვილი. დააკავეს 22 ივნისს. ჩხრეკის შედეგად ამოღებულია ორლულიანი თოფი და ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი 1 მჭიდითა და 17 ვაზნით. ბრალდებულია სსკ-ის 236-ე მუხლის პირველი და სსკ 223 მუხლის მეორე ნაწილით.
ბრალდების მიხედვით, კახაბერ ტერაშვილმა, გიორგი საათაშვილმა, შალვა საბაშვილმა, ხვიჩა მაჭარაშვილმა, ბონდო კაკაშვილმა, ლევან ტერაშვილმა, დავით შიუკაშვილმა და დავით ჯარმელიშვილმა, გამოძიებით დაუდგენელ დროსა და ვითარებაში მართლსაწინააღმდეგოდ შეიძინეს ცეცხლსასროლი იარაღები, საბრძოლო მასალა, ფეთქებადი ნივთიერება და ასაფეთქებელი მოწყობილობები, რასაც მართლსაწინააღმდეგოდ ატარებდნენ გორის რაიონის ქვეშის ტერიტორიაზე. მან თანამზრახველებთან ერთად 2011 წლის 25 მაისს ხსენებული იარაღი შეინახა სოფ.ქვეშის ტერიტორიაზე ლადო ვაშაგიშვილის ბაღში.
საქმეზე შეკრებილი მტკიცებულებებია: მოწმეების ვახტანგ სარაულის, გიორგი დავითაშვილის, ზურაბ ვანიშვილის ჩვენებები, ასევე ბრალდებულ გიორგი საათაშვილის ჩვენება.
ლევან ტერაშვილის და კახა ტერაშვილის ინტერესების დამცველი ადვოკატები არიან: ნანა გულუა, მაკა ბარკალაია; მაჭარაშვილის და ჯარმელიშვილის ადვოკატია რევაზ რევაზიშვილი; შიუკაშვილის ადვოკატი - გიორგი რამაზაშვილი; კაკაშვილის  ადვოკატი - მერაბ მამულაძე; საბაშვილის ადვოკატი - ბონდო ვათიაშვილი.
გარდა ამისა, გორის რაიონში დევნას განიცდიან  „ქართული პარტიის“  წევრები და მხარდამჭერები: ციცინო სინაურიძე, ლევან კლდიაშვილი და როლანდ კლდიაშვილი. აღსანიშნავია, რომ ამ  უკანასკნელს, მიუხედავად იმისა, რომ  70 წლის ხანდაზმულია, 26 მაისის საპროტესტო აქციის დარბევის დროს, სამართალდამცავები სასტიკად გაუსწორდნენ და ნეკნები ჩაუმტვრიეს, ამჯამად კი პოლიცია სახლში აკითხავს და მის დაშინებას ცდილობს.
მოგმართავთ თხოვნით,  თქვენი შესაძლებლობის ფარგლებში, მოახდინოთ ზეწოლა საქართველოს ხელისუფლებაზე, რათა შეწყდეს „ქართული პარტიის“ წევრებისა და მხარდამჭერების მიმართ  რეპრესიები. იმედს ვიტოვებთ, თქვენი მხრიდან ადეკვატური რეაგირების შემთხვევაში, საქართველოს ხელისუფლება იძულებული გახდება, გაათავისუფლოს უკანონოდ დაკავებული ადამიანები.

Sozar Subari Appeals to Diplomatic Corps and UN Delegation in Georgia
Lately, Georgian law enforcement bodies have launched systematic political oppression on the members and supporters of the Georgian Party as a result of what they arbitrarily arrest them and use violence against them.
The Detained on June 30:
Leri Beritashvili – member of the Georgian Party
Gocha Chikhladze – former driver of Irakli Okruashvili
Gaga Giguashvili –resident of Tkviavi village (native village of Irakli Orkuashvili, former defense minister)
Tamaz Odiashvili – resident of Tkviavi village
Teimuraz Elkanishvili – personal driver of Erosi Kitsmarishvili, political secretary of the Georgian Party; his aunt Naira Elkanishvili said the patrol police called and told them they had received a notification and asked our address. When police officers arrived, they started search without any clarification. At that moment, Teimuraz Elkanishvili was sleeping and noise woke him up. The aunt was led out into the yard and according to her allegations, the police officers put a shell on the table of a sewing machine. The aunt noticed a strange thing on the top of a wardrobe too and categorically demanded the police officers to check it but police officers did not pay attention to her request. They took Teimuraz Elkanishvili with the withdrawn “proofs”.
Besik Beritashvili –driver of the Georgian Party (worked only for one month). His wife (they have five children) Tamari recalled that early in the morning of May 30 seventeen armed persons with masks broke into their house, smashed windows and “discovered” weapon in the bathroom which they had put their a minute ago in front of her. They searched the entire house and then took Besik Beritashvili with irons on his hands without explaining the situation to his wife.
Gocha Licheli – former personal guard of Irakli Orkuashvili – after the members of the Georgian Party were arrested, Gocha Licheli left home for several days and stayed in other place. His mother Ema Licheli recalled the fact as follows: On June 30, at 4:00 am a lot of police officers broke into the house in Tkviavi village. They did not give time to family members to get dressed and pointed automatic guns at sleeping children and cursed them. They put the weapon, which they brought through the windows into the rooms, in the broken floor and summoned Gocha Licheli to the interrogation after that. Ema Licheli clarified that she knows how people are generally intimidated in the country and they were not crazy to keep weapons at home even if they had; moreover they have little children at home… Furthermore, Gocha Licheli was not at home because he was afraid of being intimidated. Short time ago, the family took loan of 1000 GEL from bank to renovate the house but the armed police officers destroyed everything. They were telling cynically – Irakli Okruashvili will assist you. They were looking for Gocha. Then they started beating Gocha’s father and brother Zurab Licheli. Even Ossetian and Russians did not do similar things during the armed conflict.  Ema Licheli recalled the night of May 29-30 with astonishment. As a result of the special operation, since they could not find Gocha Licheli, they arrested his father Gaioz Licheli and brother Zurab Licheli; next day Gaioz Licheli was released.
Nukri Datebashvili – resident of Tkviavi village
Tamaz Beriashvili – Tbilisi resident; former employee of Kibar Khalvashi (Georgian businessman, persecuted on political grounds, currently lives abroad)
Brothers Shota and Jimsher Chikhladzes – residents of Tkviavi village
Shalva Sabashvili – detained on June 20. As a result of the search, firearm with its cartridge and 30 bullets were withdrawn
He was accused under Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia
Khvicha Macharashvili, detained on June 20. His wife Eka Macharashvili recalled the details of the search in their house: 18 police officers broke into the house at midnight. Eka Macharashvili was sleeping at that moment. She asked the police officers to allow her to get dressed but they locked her in the bedroom and started search of the house. The family members asked them to invite some neighbors to attend the search process but police officers refused. Then they discovered the automatic-gun in the loft which was planted by police officers. Since they did not have any witness, the person, who searched the house, signed the search protocol. Eka Macharashvili asked everybody not to touch the gun because if it really belonged to her husband, they should not have smashed the finger-prints on it; however, nobody paid attention to her requests. Eka Macharashvili added that their house was permanently watched; when she saw her husband at the trial, she got sure that he was beaten and had his tooth broken.
2011- As a result of the search the law enforcement officers withdrew firearm with its cartridge and 30 bullets; he is charged under Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia.
Giorgi Saatashvili, detained on June 21. As a result of the search, the previously planted firearm without number and with its cartridge and 30 bullets were withdrawn from the house.
Accused under Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia.
Davit Shiukashvili, detained on June 22, 2011. As a result of the search, the law enforcement officers withdrew the firearm which was planted by them previously; it is noteworthy that Davit Shiukashvili was in reserve military service in Senaki.
He is charged under Article 236 Part I and Article 223 Part II of the Criminal Code of Georgia.
Kakhaber Terashvili – Detainment on June 20th, 2011 – He was detained in his office with two activists of Georgian Party on June 19th without conducting any search. After transferring to the MIA building he was told that he is detained for illegal possession of gun.
On June 21st a gun with a cartridge and 30 bullets was seized from the house of his father which was planted there by the police… He is charged with the paragraph II of the part I of the article 236 and part II of the same article.
Levan Terashvili – former head of the office of Defense Ministry, regional coordinator of Easter Georgia of Georgian Party; was detained on June 22nd, 2011. It is apparent that after the detention of his brother Levan Terashvili, he would not keep the gun at home even if he had it. And the law-enforcement officials seized a gun with a cartridge and 30 bullets. At about 02 am, approximately 20 armed police officials went in their apartment and prohibited them to move. They did not allow them to present a neighbor as a witness. Then the light was turned off in their apartment and the search started. Later, they turned on the light, went in the bathroom and took the gun out of there.
He is charged with the part II of article 223 of the Criminal Code and part I of the article 236.
Davit Jarmelishvili. He was detained on June 22nd. The member of the initiative group of Gori regional organization Davit Jarmelishvili who was detained again on the second day after the release from 30-day administrative sentence, now as a criminal offender.
1 Kalashnikov automatic gun with a cartridge and 15 bullets planted by the policemen was seized from his brother’s house. It is not hard to guess that a person released a day earlier from prison would not have put the gun in his brother’s home.
He is charged with the part I of article 236 and part II of article 223.
Bondo Kakashvili. He was detained on June 22nd. A gun with two barrels and an automatic gun with a cartridge and 17 bullets were seized as a result of search. He is detained with part I of article 236 and part II of article 223.
According to the charge, Kakhaber Terashvili, Giorgi Saatashvili, Shalva Sabashvili, Khvicha Macharashvili, Bondo Kakashvili, Levan Terashvili, Davit Shiukashvili and Davit Jarmelishvili, at uncertain time and place illegally bought the guns and explosives and illegally carried them on the territory of Kvesha of Gori region. He stored the gun on May 25th of 2011 in the yard of Lado Vashagishvili in the territory of the village Kvesha.
The evidence obtained in the case: the testimonies of the witnesses Vakhtang Sarauli, Giorgi Davitashvili, Zurab Vanishvili and a defendant Giorgi Saatashvili.
The lawyers defending the interests of Levan Terashvili and Kakha Terashvili are: Nana Gulua, Maka Barkalaia; Leva Revazishvili is a lawyer of Macharashvili and Jarmelishvili;  lawyer of Shiukashvili – Giorgi Ramazashvili; lawyer of Kakashvili – Merab Mamuladze; lawyer of Sabashvili – Bondo Vatiashvili.
Besides, the members and supporters of Georgian Party are under the persecution in Gori region; Tsitsinon Sinauridze, Levan Kldiashvili and Roland Kldiashvili. It should be noted that the latter, despite his age – he is 70-years old – was severely beaten by the law-enforcement and his ribs were broken. Now he is threatened by the police.
We are asking you to pressure the Georgian government within your capabilities to stop the repressions against the members of Georgian Party and its supporters. We hope that in case of adequate reaction from you, Georgian government will be obliged to free the illegally detained people.