“ვერ დაადგინეს რომელი ქვეყნის ჯაშუში ვიყავი“
ჯაშუშობისთვის და სამშობლოს ღალატისთვის 2006 წელს გასამართლებულმა სიმონ კილაძემ, რომელიც მაშინ პრეზიდენტ სააკაშვილის ადმინისტრაციაში მას-მედიასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მთავარ მრჩეველ-კონსულტანტად მუშაობდა, გასამართლებიდან ხუთი წლის თავზე  განაცხადა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეთითხნილი ბრალდებით დააპატიმრა, ხოლო გამოძიებამ საერთოდ ვერ დაადგინა, თუ რომელი ქვეყნის სასარგებლოდ ჯაშუშობდა. დაბალი რანგის ჩინოვნიკი სახელმწიფო კანცელარიის შენობაში 2006 წლის 28 მარტს სამუშაო კაბინეტში დააპატიმრეს და ბრალად ჯაშუშობა წაუყენეს. ტელევიზიებმა მაშინ კილაძის აღიარებით ჩვენებაც გაავრცელეს. შინაგან საქმეთა მინისტრმა მერაბიშვილმა კი განაცხადა, რომ კილაძე ერთ-ერთ ქვეყნის საელჩოს პრეზიდენტ სააკაშვილზე საიდუმლო ინფორმაციას გადასცემდა. ჯაშუშობაში ბრალდებული ერთი წლის შემდეგ, 2007 წელს საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე, ხუთ წლიანი პირობითი სასჯელით გაათავისუფლეს, პირობითი სასჯელის ვადა სიმონ კილაძეს ორ თვეში გასდის.
„მე მედავებოდნენ, რომ თითქოს მქონდა რაღაც მასალები და გადავეცი ეს მასალები ვიღაც-ვიღაცეებს, თუმცა ეს გამოძიების მასალებში გაშიფრული არ არის, გამოძიებამ ეს ვერ დაადგინა. მედავებოდნენ, რომ თითქოს ისეთი მასალები მქონდა, რომელიც უმაღლეს სახელმწიფო პირებს შეეხებოდა.  მე ვიყავი ჩვეულებრივი თანამდებობის პირი, რომელსაც არავითარი დაშვება საიდუმლო მასალებთან არ ჰქონდა. ძირითადად ეს იყო ინტერნეტის მასალები, პრესის, ტელევიზიის ანუ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებების მასალები. ეს  ცნობილი ამბავი იყო და თვითონ საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩომაც დაადასტურა, რომ მათ ვაწოდებდი პრესის ანალიტიკურ მიმოხილვას. რა თქმა უნდა მასში ის უარყოფითიც შედიოდა, რაც იბეჭდებოდა ხელისუფლებაზე პრესაში და არ გამოვრიცხავ, რომ ჩემი დაპატიმრების ერთ-ერთი მიზეზი ესეც ყოფილიყო. არასდროს არ დამავიწყდება, ალბათ, 2006 წლის 28 მარტი, 10-ს ეკლდა 20 წუთი. მე დამიძახეს სპეციალური ტელეფონით პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღანელთან და იქ საუბარი იყო, რომ მე ჩემს მოვალეობას ძალიან კარგად ვასრულებ და ერთ-ერთი დავალება მომცა, სასწრაფოდ გასაკეთებელია და დიდი ყურადღებით მოეპყარი ამ დავალების შესრულებასო. ვის არ ესიამოვნება - ხელმძღანელმა შეაქო თავისი თანამშრომელი. ჩამოვედი, დავჯექი ჩემს კომპიუტერთან და არ გასულა ხუთი წუთი შემოვიდნენ. შემოყვნენ კორესპოდენტები, ტელევიზიის ჟურნალისტები და გამომიცხადეს, რომ მე დაპატიმრებული ვარ! ჩემთვის ეს რასაკვირველია იყო შოკი, როგორც მოწმენდილ ცაზე მეხის გავარდნა.“
სიმონ კილაძის საბრალდებო დასკვნაში წერია, რომ „აღმოჩენილი იქნა უცხო ქვეყნისთვის გადაცემის მიზნით კილაძის მიერ შეგროვებული და შემდგომ ელექტრონული ფოსტით გადაცემული ცნობები საქართველოს სახელმწიფოს სტრატეგიული ინტერესების შესახებ, საქართველოს და საქართველოში სტუმრად მყოფი საზღვარგარეთის უმაღლესი სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირთა შესახებ ინფორმაციები, რომელთა გამოყენებამ შეიძლება მნიშვნელოვანწილად განაპირობოს სახელმწიფოთაშორისო მოლაპარაკების შედეგები, კონკრეტული მოლაპარაკებების ტაქტიკა; ასევე ინფორმაცია დამცავი ობიექტების შესახებ, რომელიც შეიცავენ სახელმწიფო საიდუმლოებას მიკუთვნებულ ცნობებს“. სიმონ  კილაძე ეჭვს გამოთქვამს, რომ ცნობილი ფოტოგრაფების საქმე, რომელიც დღეს საქართველოში ყველაზე რეზონანსული თემაა, მის საქმეს ძალიან ჰგავს.  6 ივნისს, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დააკავა ევროპის პრეს ფოტოსააგენტოს კორსპონდენტი ზურაბ ქურციკიძე, გაზეთ „ალიას“ და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფოტოკორესპოდენტი გიორგი აბდალაძე, პრეზიდენტ სააკაშვილის პირადი ფოტოგრაფი ირაკლი გედენიძე, მისი მეუღლე გაზეთ „პრაიმ ტაიმის“ ფოტოკორესპოდენტი ნათია გედენიძე და „ასოშეიტედ პრესის“ ფოტოკორესპოდენტი შახ აივაზოვი. არაოფიციალურად ცნობილია, რომ შახ აივაზოვი ამერიკული მხარის დაჟინებული მოთხოვნის შემდეგ გაათავისუფლეს. ნათია გედენიძე კი გირაოთი გათავისუფლდა, მას შემდეგ რაც მისმა მეუღლემ ირაკლი გედენიძემ ჯაშუშობა აღიარა. ქურციკიძე და აბდალაძე ბრალს არ აღიარებენ და საქმეს შეთითხნილს უწოდებს. აბდალაძე დაპატიმრების დღიდან მშრალად შიმშილობს. სიმონ კილაძე ამბობს:
„ჩემი დაპატიმრება დაემთხვა გირგვლიანის მკვლელობის ამბავს, როცა მატულობდა მღელვარება და დაიწყო საპროტესტო აქციები. ჩემს დაპატიმრებამდე კი დღენახევრით ადრე ციხის ბუნტი მოხდა, სადაც ხალხი დაიღუპა. ხდება მოვლენის გადაფარვა. პარალელს თუ გავავლებთ, შიძლება ითქვას, რომ დღესაც იგივე მოვლენასთან გვაქვს საქმე. რატომ? რისთის? რა გააკეთა ამ ხალხმა ისეთი, რომ მათ ბრალდებად წაუყენეს ჯაშუშობა და სახელმწიფოს ღაღატი?! აქაც, მართლაც გადაფარვასთან გვაქვს საქმე. იგივე მართლმადიდებლური ეკლესიასთან დაკავშირებით, შეიძლება ითქვას, რომ მათ დაინახეს ეკლესიის და საზოგადოების მწვავე რეაქცია და შეიძლება ამ დაპატიმრებით, ეს საკითხი გადაიფარა და უკანა პლანზე გადაიწია ეკლესიასთან დაკავშირებულმა საკითხმა. ნიშანდობლივია, რომ ბატონი გედენიძეც პრეზიდენტის პრეს-სამსახურში მუშაობდა, იქ სადაც მე ვმუშაობდი.“
სიმონ კილაძის საქმე პირველი ჯაშუშური საქმე იყო, საქართველოს უახლოეს ისტორიაში. 2006 წლის მარტის, შემდეგ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მრავალი ასეთი საქმე გახსნა. კილაძე გასაგები მიზეზების გამო არ საუბრობს, თუ რა ხერხებით მოიპოვა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მისგან აღიარებითი ჩვენება. არაოფიციალურად ცნობილია, რომ მას შვილზე ანგარიშსწორებით დაემუქრნენ. სიმონ კილაძე დღეს ზუსტად იგივე სამუშაოს ეწევა, რასაც დაპატიმრებამდე. სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის აკეთებს პრესის დაიჯესტს. შინაგან საქმეთა სამინისტროში სიმონ კილაძის სკანდალურ აღიარებაზე კომენტარის მიღება ვერ მოხერხდა.

„They Could Not Identify the Country For Which I Spied”
Five years later, former chief advisor-consultant for the media and public relation service at the President Saakashvili’s Administration Simon Kiladze stated that the MIA arrested him for the fabricated accusation and the investigation could not identify the country for which he spied in Georgia; Kiladze was convicted for espionage and high treason in 2006. On March 28, 2008, the public servant was arrested in his working room in the state chancellery; he was accused of espionage. TV-Companies screened his confession statement too. Minister of Interior Merabishvili said Kiladze was sending secret information about Saakashvili to a foreign embassy. The accused for the espionage was released in 2007 based on the plea-agreement under five-year conditional sentence which expires in two months.
“They were alleging that I had materials which I gave to certain people but the investigation materials did not identify the personalities of those people. They were alleging that I had some secret documents about high-ranking officials. I was ordinary public official in the administration who had no access to secret materials. I mostly shared the online information, materials from press, TV or other media outlets. It was famous fact and the US Embassy in Georgia also confirmed that I was sending analytic digest of the Georgian media to them. Of course, I included negative information about the government in my digests and I think, it was one of the reasons of my imprisonment. I will never forget March 28, 2006, 9:40 am, I was called to the head of the president’s administration by a special phone; he praised me for having implemented my duties perfectly and gave a special instruction which I had to implement on time and very carefully. Everybody will be pleased with such a reference from the chief. I went to my room, sat at my computer and five minutes later they entered together with correspondents, TV-journalists and told me that I was arrested! Of course it was real shock for me, like a thunder on a cloudless sky!”
Simon Kiladze’s charge-sheet states that “there are notes discovered collected by Kiladze and then sent by electronic mail in order to transfer it to the foreign country. The notes concern the strategic interests of Georgian state, information on high state officials of Georgia and foreign officials holding high political posts visiting Georgia which can stipulate the results of interstate negotiations and the tactics of concrete negotiations; also information on the defensive objects which include data  containing state secret.” Simon Kiladze expressed doubt that this famous case of photographers which is the most well-known topic in Georgia is very much like his case. On June 6th, the MIA detained the correspondent of European Press Photo Agency (EPA) Zurab Kurtsikidze, a photo correspondent of the newspaper Alia and Ministry of Foreign Affairs Giorgi Abdaladze, Irakli Gedenidze, private photographer of President Saakashvili, his wife a photo correspondent of the newspaper Prime Time Natia Gedenidze and the photo correspondent of Associated Press Shakh Aivazov. According to the non-official information, Shakh Aivazov has been released after the insisting pressure from the US. Natia Gedenidze was released under bail after her husband Irakli Gedenidze confessed the espionage. Kurtsikidze and Abdaladze do not acknowledge the crime and call this case a fabricated case. Abdaladze has been on dry hunger strike since the day of arrest. Simon Kiladze states:
“My arrest coincided with the Girgvliani murder case when the anxiety was increasing and the protest rallies started. A day before my arrest a prison mutiny took place where people died. They are trying to cover up another issue. If we draw a parallel, we can say that we are facing the same situation. Why? What did these people do to be imposed with charge of espionage and state betrayal?! Here as well they are trying to cover up another issue, namely issue of Orthodox Church. They saw sharp reaction from the Church and society and I think they tried to cover up this issue with this imprisonment and the church-related issue stepped back. It should be noted that Gedenidze worked in the Press Service of the President when I worked.”
Simon Kiladze’s case was the first case of espionage in the newest history of Georgia. Since the March of 2006 the Ministry of Internal Affairs opened a lot of such cases. For understandable reasons, Kiladze does not say how the MIA obtained the confession testimony from him. According to unofficial information, he was threatened that they would revenge against his child.
Simon Kiladze does the same job he did before the arrest. He does a press digest for different international organizations. We could not get a comment from the MIA regarding Simon Kiladze’s scandalous commentary.