გაზეთ „ბათუმელების“ სარჩელი ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს
გაზეთი „ბათუმელები“ სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა  სასამართლოში ჩივის. გაზეთი იმ გადაწყვეტილებას ასაჩივრებს, რითაც გაზეთის გამომცემელი მზია ამაღლობელი და მთავარი რედაქტორი ეთერ თურაძე, 2009 წლის 15 აგვისტოს სარფის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე ჟურნალისტური მოვალეობის შესრულების გამო, ათა-ათასი ლარით დააჯარიმეს. აღნიშნული ადმინისტრაციულ-სამართალდარღვევათა აქტი მხარემ გაასაჩივრა, მაგრამ - უშედეგოდ.
ეთერ თურაძე, გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქტორი: „სასამართლომ ჩათვალა, რომ მებაჟეებს არ დავემორჩილეთ. თითქოს კოდექსი ითვალისწინებს იმას, რომ ყველა მოქალაქე მათ შორის ჟურნალისტიც, უნდა დაემორჩილოს მებაჟეს საბაჟოს ტერიტორიაზე“.
როგორც გაზეთის რედაქტორი აცხადებს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ და არც შემდეგ სააპელაციო სასამართლომ ბათილად არ ცნო ის ადმინისტრაციულ სამართალდაღვევათა აქტი, რომლითაც ჟურნალისტები დააჯარიმეს.
„სასამართლომ მიგვითითა, რომ შესაბამის პრესსამსახურს უნდა დავკავშირებოდით და პრესსამასახური დაგვეხმარებოდა ინფორმაციის მოძიებაში. ჩვენ ვამბობთ, რომ ეს იყო ჟურნალისტური გამოძიება და თუ ამას ჩვენ წინასწარ ვაცნობებდით მათ სამსახურს, გამოასწორებდნენ მდგომარეობას. მეორეს მხრივ, კოდექსში და არც შიდა ბრძანებებში, არსად წერია, რომ ჟურნალისტს აკრძალული აქვს მუშაობა სარფის საბაჟოს გამშვებ პუნქტზე. ვიცით, რომ ჟურნალისტს კანონით გადაღების უფლება აკრძალული აქვს სასამართლოში, დახურულია თავდაცვის სამინისტროც. თუმცა, იმის შესახებ, რომ საბაჟოც ასევე დახურულია, სასამართლო პროცესზე ჩვენ მოვითხოვეთ მხარისაგან შიდა ბრძანება-განკარგულება, მაგრამ მხარემ ვერ წარმოადგინა“, - აღნიშნა გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქტორმა.
სარჩელში, გაზეთი „ბათუმელები“ მორალური კომპესაციის მოთხოვნასაც აპირებენ, რომლის ოდენობაც სარჩელის დაზუსტების ვადებში გადაწყდება.

Newspaper Batumelebi Submitting Complaint to European Court of Human Rights
The newspaper Batumelebi is submitting complaint to Strasbourg to the European Court of Human Rights. The newspaper is appealing against the decision of imposition of fine of thousand GEL against the publisher Mzia Amaghlobeli and the main editor Eter Turadze because of performing their journalism duty. The corresponding act of administrative violation was appealed by them, but with no result.
Eter Turadze, editor of the newspaper Batumelebi: “The court considered that we did not obey the custom employees as if the Code envisages that all citizens including the journalist must obey the custom employees on the customs territory.”
As the editor of the newspaper states neither Tbilisi City Court nor the Appellate Court abolish the act of administrative violation according to which the journalists were fined.
“The court indicated that we should contact the relevant press service which would help with obtaining the information. We state that this was journalistic investigation and if we informed their service beforehand then they would be able to improve the situation. On the other hand, neither the code nor the orders issued by the customs service state that it is prohibited to work in the checkpoint of Sarpi customs service. We know that the journalists are prohibited to take videos inside the court and the Defense Ministry is also closed. We requested the order or instruction from another side which would state that the customs service is also closed, but they could not present such document,” – noted the editor of the newspaper Batumelebi.