მდინარიდან სარწყავი წყლის მოხმარებისთვის გლეხები 250 ლარით დააჯარიმეს
მდინარე ალაზნის სარწყავი არხიდან წყლის მოხმარებისთვის სიღნაღის რაიონში გლეხები 250 ლარით დააჯარიმეს. როგორც გლეხებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობეს, დაჯარიმებამდე შპს „ალაზანი M“-დან არავითარი მითითება არ მიუღიათ, რომ წყლის მოხმარებამდე კომპანიასთან ხელშეკრულება უნდა გაეფორმებინათ.
„200 ძირი პომიდორი მიდგა, გვალვისგან ხმებოდა და მოვრწყე. მოვიდნენ და პირდაპირ 250 ლარიანი ჯარიმა გამოგვიწერეს. ძალიან გვიჭირს და გადახდის საშუალება არ გვაქვს. თუ მალე არ გადაიხდით, სასამართლოში გიჩივლებთო. პურის ფული არ გვაქვს, 250 ლარი რით უნდა გადავიხადო? ამდენი წყალი იღვრება, ცოტა ხნით ნაკვეთში გავუშვი და ჯარიმა დამიწერეს“, - აღნიშნა ერთ-ერთმა დაჯარიმებულმა დარეჯან ჯავაშვილმა.
შპს „ალაზანი M“-ის დირექტორის ალექსანდრე იმერლიშვილის განცხადებით, მათ ყველა სოფელში ჰყავთ წარმომადგენლები, რომლებმაც არაერთხელ გააფრთხილეს გლეხები, რომ „ალაზანი M“- თან ხელშეკრულებები გაეფორმებინათ. „ვინც ხელშეკრულება არ გააფორმა და სარწყავ წყალს მაინც მოიხმარს, ბუნებრივია მათ დავაჯარიმებთ“, - აღნიშნა იმერლიშვილმა.

Peasants Fined with 250 GEL For Having Irrigated Plots by River Water
Peasants in Signagi district were fined with 250 GEL for having irrigated their plots with the water of the Alazani River. The peasants told the Information Center of Kakheti that before being fined, Alazani M, Ltd did not suggest them to sign any agreements on the usage of the river water.
“I had 200 plants of tomato; they were getting dry because of drought and I watered them. They came and fined me with 250 GEL. I cannot afford to pay the fine. Unless I pay it on time, they threatened me with suing in the court. I cannot buy even bread for the family and how can I pay 250 GEL? So much water is wasted, and they fined me for having watered my plot,” said Darejan Javashvili.
Director of the Ltd Alazani M Aleksandre Imerlishvili said they have representatives in every village who have warned peasants about signing contracts with the Ltd several times. “Those, who used the irrigation water without agreements, of course will be fined,” said Imerlishvili.