WikiLeaks – თინა ქეიდენაუმ საქართველოს დამაბრკოლებლად კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებული არასაკმარისი პროგრესი დაასახელა
საქართველოსთვის ეკონომიკური განვითარების მთავარ დაბრკოლებად არა რუსული სამხედრო საფრთხე, არამედ კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებული არასაკმარისი პროგრესია.
როგორც WikiLeaks-ის მიერ გამოქვეყნებულ მორიგ მასალაშია ნათქვამი, ამის შესახებ 2009 წლის სექტემბერში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილემ თინა ქეიდენაუმ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან 2009 წლის სექტემბერში გამართულ შეხვედრაზე განაცხადა.
თბილისში აშშ-ს საელჩოს მიერ ვაშინგტონში გაგზავნილი ტელეგრამის მიხედვით, ქეიდენაუმ უთხრა პრეზიდენტ სააკაშვილს, რომ თბილისში ვიზიტისას ის შეხვდა ამერიკის სავაჭრო პალატის საბჭოს წევრებს.
„ისინი დაეთანხმნენ მოსაზრებას, რომ ეკონომიკური განვითარებისთვის მთავარ დაბრკოლებას არა რუსეთის სამხედრო ყოფნიდან მომავალი საფრთხე, არამედ კანონის უზენაესობის საკითხებთან დაკავშირებით არასაკმარისი პროგრესი და შიდა პოლიტიკურ სტაბილურობასთან დაკავშირებული შეშფოთება წარმოადგენდა. ქეიდენაუმ აღნიშნა, რომ ბიზნეს წრეებს კონკრეტულად მხედველობაში აქვთ მთავრობის მხრიდან სასამართლოზე პირდაპირი ზეწოლა, როგორც კარგი მმართველობისა და კანონის უზენაესობის დამაბრკოლებელი ფაქტორი“, - ნათქვამია ტელეგრამაში.
ამავე დოკუმენტის მიხედვით, სააკაშვილმა უპასუხა, რომ საქართველოს სასამართლო სისტემა უფრო ნაკლებად კორუმპირებულია, ვიდრე სხვაგან სამეზობლოში, მათ შორის თურქეთში.
„მან საქართველოს რეფორმები დაახასიათა, როგორც „პროცესი“. მან თქვა, რომ საქართველოს ჰყავს ახალგაზრდა, ამბიციური მოსამართლეები, რომლებსაც კარგი ანაზღაურება აქვთ, მაგრამ სჭირდებათ უფრო მეტი განათლება და დასავლეთთან ზიარება, რათა გააუმჯობესონ სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა. მან აღნიშნა, რომ პრეზიდენტი აღარ მონაწილეობდა მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში.

Tina Kaidanow said primary obstacle to further economic development was lack of progress on rule of law – Wikileaks
Primary obstacle to further economic development was not the threat of Russia’s military presence, but a lack of progress on rule of law issues.
According to the cable published by Wikileaks, the above-mentioned statement was made by U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Tina Kaidanow at the meeting with the Georgian President in 2009.
Tina Kaidanow told President Saakashvili that she had met with board members from the American Chamber of Commerce during her Tbilisi visit.
“They had agreed that the primary obstacle to further economic development was not the threat of Russia’s military presence, but a lack of progress on rule of law issues and concerns about domestic political stability in Georgia. She noted that the business community had specifically referenced the direct influence of the government in the judiciary as a hindrance to good government and rule of law,” the cable states.
Saakashvili replied that Georgia's judiciary was less corrupt than others in the neighborhood, including Turkey's.
“He described Georgia's reform efforts as a "process." He said that Georgia has young, ambitious judges who are paid well, but they need further education and more exposure to the West in order to improve judicial independence. He noted that there was no longer any presidential involvement in the judicial appointment process.”