ხელისუფლება დევნილთა იძულებით გამოსახლებას აგრძელებს
თბილისში დევნილების გამოსახლების მესამე ეტაპი ტრადიციული ხმაურით და კანონდარღვევებით მიმდინარეობს. ამ დღეებში დევნილები თბილისში მდებარე 4 კომპაქტური ჩასახლებიდან: ვარკეთილის 204 ბაგა-ბაღიდან, სამღერეთის ქუჩიდან, უზნაძის 8 და ყაზბეგის 16-დან გამოასახლეს.
დევნილებმა რამდენიმე დღით ადრე (8 ივლისს) მიიღეს წერილი საცხოვრებელი ფართის დატოვების შესახებ, სადაც მითითებული იყო, რომ მათ ალტერნატიულ ფართებს კახეთისა და სამეგრელოს რეგიონის სოფლებში სთავაზობდნენ. დოკუმენტს არც ერთი სავალდებულო რეკვიზიტი არ ახლდა: არც თარიღი, არც საცხოვრებლის დატოვების ვადა და არც ხელმოწერა. საცხოვრებელი ფართების დატოვების შესახებ მეორე დოკუმენტი დევნილებმა უკვე პოლიციისგან უშუალოდ გასახლების წინა დღეს, არასამუშაო საათებში მიიღეს.
როგორც კონსერვატიული პარტიის წევრი ლაშა ჩხარტიშვილი აღნიშნავს, 8 ივლისს მიღებული წერილი შეგნებულად არ ატარებდა დოკუმენტის სახეს, ხელმოწერა და ვადა არ იყო მითითებული, რითაც შეუძლებელი ხდებოდა მისი გასაჩივრება. მეორე შემთხვევაში კი, ეს კეთდებოდა სპეციალურად დროითი შეზღუდვის მიზნით. ჩხარტიშვილი განმარტავს, რომ დოკუმენტები შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილის მიერ მიღებული 747-ე ბრძანების მიხედვითაა გაცემული, რაც გასახლების თაობაზე ვადების გაუქმებას გულისხმობს. „ეს სწორედ იმისთვის კეთდება, რომ ადამიანებმა ვერ მოახერხონ სასამართლოში გასაჩივრება“, - აღნიშნავს ჩხარტიშვილი.
გამოსახლების მესამე ეტაპის შედეგად თავშესაფრის გარეშე 70-მდე ოჯახი დარჩა. მათ ნაწილს ალტერნატიული ფართები შესთავაზეს, ნაწილს კი ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ინფორმაციით, დახმარება უკვე მიღებული აქვს.
სამინისტროს ვებ-გვერდზე არსებული ინფორმაციით, თბილისში მდებარე 4 შენობაში დევნილები ბოლო 2 წლის მანძილზე შეიჭრნენ და თვითნებურად ცხოვრობენ. ვებ-გვერდზე, ასევე, აღნიშნულია, რომ ამ დევნილთა დიდი ნაწილი ბოლო 2 წლის განმავლობაში სწორედ სამეგრელოდანაა ჩამოსული.
„ბინების საკუთრებაში გადაცემის პარალელურად, სამინისტრო დევნილებს ადგილზეც ეხმარება. ურიგებს მათ სასოფლო-სამეურნეო მიწებს, ეხმარება მათ დამუშავებაში და ასევე არსებობს სპეციალური პროექტები, რომელიც მათ ხელს უწყობს საკუთარი შემოსავალი ჰქონდეთ“, - აღნიშნულია სამინისტროს ვებ-გვერდზე.
მიუხედავად ამისა, დევნილები მთავრობის შეთავაზებებზე უარს აცხადებენ. მიზეზი, ხშირ შემთხვევაში, თბილისში უკვე არსებული სამუშაო ადგილებია. რეგიონებში კი სამუშაო და ოჯახის შენახვის საშუალება არ არსებობს.
„დევნილებს ასეთნაირი არჩევანიც მისცეს - ან სამუშაო ან საცხოვრებელი სოფლად, კორპუსის ბინებში ან ყოფილ ფერმებში. თუ დათანხმდებიან იმ ფერმებში ცხოვრებას, ამ შემთხვევაში, კარგავენ სამუშაოს, რომელიც უკვე აქვთ თბილისში. ხოლო თუ არ მიიღებენ შეთავაზებას, ამ შემთხვევაში, უწევთ თავი შეაფარონ ნათესავებს, ან ქირით გავიდნენ საკუთარი სახსრებით“, - აღნიშნავს ჩხარტიშვილი.
დევნილთა გამოსახლების დეტალებზე არანაირი ინფორმაცია არაა მოცემული სამინისტროს ვებ-გვერდზე. ამ ფაქტებზე humanrights.ge-სთან საუბრობს ჩხარტიშვილი და აღნიშნავს, რომ დევნილებზე ფსიქოლოგიურ ზემოქმედებასთან ერთად სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფასაც ჰქონდა ადგილი. მისი ინფორმაციით, დევნილებისა და პოლიციის შეფარდება 1:5 იყო.
სხვა უბნებთან შედარებით, ვარკეთილის II მიკრორაიონში მდებარე #204-ე ბაგა-ბაღში  მცოვრებმა დევნილებმა პროტესტი ყველაზე მწვავედ გამოხატეს. მას შემდეგ, რაც პოლიციამ დევნილებს გამოსახლების შესახებ ფურცელი ჩააბარა, ქალბატონებმა და ბავშვებმა ჩაკეტეს შენობა, ხელში სანთლები და ხატები დაიკავეს. ისინი ლოცულობდნენ და ითხოვდნენ, რომ მათ არ შეხებოდნენ ფიზიკურად და მათი გამოსახლება არ მომხდარიყო. შენობა რამდენიმე საათის განმავლობაში პოლიციის ალყაში იყო მოქცეული, შემდეგ კი პოლიციამ პირდაპირ ფიზიკური შტურმი მიიტანა იმ კარზე, სადაც ბავშვები იდგნენ მჭიდროდ. პოლიციელებმა კარი ელექტრო ხერხით გადაჭრეს, რითაც საფრთხეში ჩააგდეს იქ მყოფი ბავშვებისა და ქალების ჯანმრთელობა. იყო არაერთი შემთხვევა, როცა ადამიანები ცუდად ხდებოდნენ ფსიქოლოგიური სტრესისა და ფიზიკური ტრამვებისაგან.
აღნიშნულ შენობაში სულ 17 ოჯახი ცხოვრობდა. როგორც მათ „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადეს, მთავრობა ალტერნატიულ ფართს არ სთავაზობს და ქუჩაში უშვებს. შენობის გარშემო გამოკრული იყო საპროტესტო პლაკატები: „ჩვენი სიცოცხლე საფრთხეშია“ „ნუ გაგვყრით დევნილებს ქუჩაში“ „ვინ გაგვცემს პასუხს?“ „სამჯერ გადასახლებას სჯობს ერთხელ დაიწვა“.
გამოსახლებისას დევნილების გვერდით იმყოფებოდა კოალიცია „დევნილი სამოქალაქო საზოგადოებისათვის“ წარმომადგენლები. კოალიციის წევრმა, რამაზ გერლიანმა განაცხადა, რომ დევნილების გამოსახლება-გადასახლების პროცესი უსამართლოა, რადგან მათ საცხოვრებელ ფართებს სთავაზობენ დასავლეთ საქართველოში, სადაც არანაირი საარსებო წყარო არ არსებობს.
გამოსახლების ფაქტებს, ტრადიციულად, მწვავე შეფასება მოჰყვა ოპოზიციაში. როგორც კონსერვატიულ პარტიაში აღნიშნავენ, ხელისუფლებას ორი მთავარი მოტივი ამოძრავებს: ერთი - მიითვისოს მილიონობით ლარი, რომელიც დევნილების დამხარებისთვის გამოყოფილი და მეორე - პოლიტიკური მოტივი: სურს, რომ თბილისი დევნილების გარეშე დატოვოს. ისინი წარმოადგენენ პოტენციურ საფრთხეს ხელისუფლებისათვის, რადგან ხელისუფლება აღარ აპირებს მათთვის არანაირი გარანტიების შექმნას.
მასობრივ გამოსახლებებამდე თბილისში 90 000-მდე დევნილი ცხოვრობდა, მათგან 5% უკვე გადასახლებულია, დარჩენილის ნახევარი კერძო სექტორში ცხოვრობს, ნახევარი კი თბილისში არსებულ 350 საერთო ჩასახლებაში.

Government Continues to Forcefully Evict IDPs
The third stage of IDP eviction takes place with violations. The IDPs have been evicted from 4 compact settlement places of Tbilisi: Varketili #204 kindergarten, Samghereti St, 8 Uznadze St and 16 Kazbegi St.
IDPs received a letter of notice on July 8th, several days before the eviction which indicated that they were offered alternative residence places in the villages of Kakheti and Samegrelo region. The document did not have any necessary requisites: no date, the terms for leaving the place or a signature. IDPs received the second document regarding eviction a day before the eviction, during the non-working hours.
As the member of Conservative Party Lasha Chkhartishvili notes the letter received on July 8th did not have a form of a document intentionally. The signature and the terms were not indicated that made it impossible to submit complaint against it. In the second case, it was issued in order to have time limit. Chkhartishvili explains that the documents were issued according to the decree #747 of the Minister of Internal Affairs Vano Merabishvili which envisages abolishment of terms of eviction. “This way they want to hinder people to submit complaint in the court,” – notes Chkhartishvili.
70 families are left without the shelter as a result of the eviction. Some of them were offered the alternative residence places. Some have already received the assistance, according to the Ministry of Refugees and Accommodation.
According to the information of the Ministry website, out of 4 buildings in Tbilisi the IDPs raided four buildings for the last 2 years and started living there illegally. The website also notes that majority of these IDPs have come from Samegrelo during the past two years.
“Along with the issuance of apartments under the ownership, the Ministry helps IDPs on the place, gives them agricultural land, helps them to cultivate the land and also there are special projects which help them to have their own income,” – notes the Ministry web-site.
Despite this, the IDPs refuse to take government’s help. The reason mostly is the jobs they have in Tbilisi and problem of unemployment in the regions.
“The IDPs had to make a choice – a job or transfer to the village, in the apartment buildings or former farms. If they agreed to live in the farms, in this case they would lose jobs that they have in Tbilisi. If they did not receive the offer, in this case they would have to shelter in their relatives’ homes or move out by own means,” – notes Chkhartishvili.
There is no information regarding the details of the eviction at the Ministry’s website. Chkhartishvili talks about this to humanrights.ge and notes that along with the psychological influence the verbal and physical assault also took place. According to his information, the proportion between the number of IDPs and police is 1:5.
Overall there are 17 families living in this building. As they told interpressnews, the government does not offer them alternative residence place and leaves them on the street. There were protest posters around the building entitled: “Our life is under danger” “Do not leave us on the streets” “Who can give us answer?” “It is better to be burned once than evicted three times.”
The representatives of the Coalition Persecuted Civil Society were with the IDPs during the eviction. The member of the Coalition, Ramaz Gerliani stated that the process of IDP eviction is unjust since they are offered a residence place in Western Georgia where there is no living standards there.
The facts of eviction were strictly evaluated by the opposition. As the Conservative Party notes, the government is driver by two main motives: first – to appropriate millions of GEL allotted for IDPs and the second – political motive: wants to leave Tbilisi without IDPs. They represent a potential threat to government since government is not going to create guarantees for them.
Before the mass evictions, 90 000 IDPs lived in Tbilisi, 5% out of which have been already evicted and the half of the rest live in the private sector, and another half in 350 settlements in Tbilisi.