ფოტორეპორტიორთა საქმე
ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ოთხი ფოტოკორესპონდენტი თბილისის საქალაქო სასამართლომ 22 ივლისს სასამართლო დარბაზიდან გაანთავისუფლა. აღიარებითი ჩვენების საფუძველზე, პროკურატურასა და ბრალდებულებს შორის საპროცესო შეთანხმება შედგა. სასამართლომ ისინი ჯაშუშებად სცნო და სასჯელის სახით ზურაბ ქურციკიძეს  3-წლიანი, ნათია გედენიძეს 1,6-წლიანი, გიორგი აბდალაძესა და ირაკლი გედენიძეს კი 4-წლიანი, პირობითი მსჯავრი შეუფარდა.
სამოქალაქო პროტესტი
„ფოტოგრაფების საქმემ“ უპრეცედენტოდ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი გამოიწვია, რადგანაც მისი შედეგები და მიმდინარეობა პირდაპირ აისახება საქართველოში თავისუფალი მედიის განვითარების პერსპექტივებზე. ჩატარდა არაერთი საპროტესტო აქცია თბილისსა  და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში, ასევე უკრაინასა  და მოსკოვში. აქციის მონაწილეების ერთ-ერთი მოთხოვნა იყო, რომ ხელისუფლების შესაბამის სტრუქტურებს საქმისთვის აეხსნათ გრიფი „საიდუმლო“ და გამოძიების პროცსი მაქსიმალურად გამჭვირვალედ წარმართულიყო.  ამ მიზნით, საქმეში საქართველოში არსებული დიპლომატიური კორპუსიც ჩაერთო.
საპროტესტო აქციების ფონზე, ცხარე პროტესტი გრძელდებოდა სოციალურ ქსელებში. Facebook-ში შეიქმა ღია ჯგუფი სახელწოდებით „ქართველ შპიონთა კავშირი“„, რომელიც დაახლოებით 200-მდე ადამიანს აერთიანებდა. Facebook-ის არაერთმა მომხმარებელმა პროტესტის ნიშნად ფოტოაპარატგადახაზული ავატარი დაიყენა, სლოგანით - no picture, no democracy.
საზოგადოების ნაწილმა ფოტორეპორტიორების გათავისუფლება მათი მხრიდან გამოხატული აქტიური პროტესტის შედეგად მიღწეულ გამარჯვებად მიიჩნია.
„ძალიან მაგარია შედეგის შეგრძნება, უფრო და უფრო მემატება ძალა - ბედნიერი ვარ, რომ ვარ ჟურნალისტი!! ჩვენი კოლეგების თავისუფლებისთვის ასეთი ერთსულოვანი ბრძოლა იყოს სიმბოლო სხვა უკანონო პატიმრების თავისუფებისთვის ბრძოლის, არ შევჩერდეთ!!!! ჩვენ ბევრ ადამიანს ვჭირდებით ძალიან..“ , - წერს ერთ-ერთი Facebook მომხმარებელი გჯუფში „ქართველ შპიონთა კავშირი“.
ფოტოგრაფთა საქმე
მიუხედავად „საიდუმლო“ გრიფისა, „მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე“, საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ „ფოტოგრაფების საქმეში“ არსებულ მტკიცებულებათა ნაწილი გამოაქვეყნა. კერძოდ, ფოტოკორესპოდენტთა აღიარებითი ჩვენებები, ასევე მათი სამუშაო ოთახისა და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ნივთები და სატელეფონო ჩანაწერები.
გამოქვეყნებულ სატელეფონო საუბრებში ზურაბ ქურციკიძე გედენიძესა და აბდალაძისთვის ფულის გადარიცხვის მიზნით საბანკო რეკვიზიტებს სთხოვს, რაც ცალსახად დარღვევას არ წარმოადგენს, მით უმეტეს, რომ ფოტოგრაფთა საქმიანობა მოითხოვს ამას, ვინაიდან ისინი ხშირად ყიდულობენ სტრინგერებისგან ფოტოებს.
რაც შეეხება ჩხრეკის შედეგად ამოღებულ მასალებს, უნდა აღინიშნოს, რომ მოწმეთა თქმით, ფოტორეპორტიორთა ნივთების ამოღებისას არ მომხდარა მათი დალუქვა, რაც ეჭვქვეშ აყენებს მათ სანდოობას. შესაბამისად, გაუგებარია, მართლა ფლობდნენ თუ არა ფოტორეპორტიორები უცხოური დიპლომატებისა და ქართველი მაღალჩინოსნების შეხვედრების  სტენოგრამული ჩანაწერებს, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის დამლაგებელთა და შპს "სახელმწიფო უზრუნველყოფის" მუშების სრული სიას, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთობლივ ღონისძიებათა მუდმივმოქმედ გეგმებს. როგორც ზურაბ ქურციკიძის ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი თავის არაერთ ინტერვიუში ამტკიცებდა, საქმეში არსებულ მასალებსა და დაკავებულ ფოტორეპორტიორებს შორის კავშირი არ დგინდება.
მეორე მხრივ, გაუგებარია, რატომ მიიჩნევს პროკურატურა პრეზიდენტის მარშრუტს საიდუმლო ინფორმაციად, მითუმეტეს, თუ ფოტოჟურნალისტებს აღნიშნული ინფორმაცია თავიანთი სამსახურეობრივი მოვალეობის შესასრულებლად მუდმივად სჭირდებათ და თავად პრეს-ცენტრისგან მიეწოდებათ.  ასევე გაუგებარია, რის რატომ არის გაეროსა და ეუთოში მომუშავე  საქართველოს მოქალაქეების სია საიდუმლო.
რაც შეეხება სატელეფონო ჩანაწერებს, მთავარი პროკურატურა ასევე ადგენს, რომ  ფოტორეპორტიორებს კავშირი ჰქონდათ რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტოს გენერალური შტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს წარმომადგენლებთან. თუმცა, აღსანიშნავია, არ არსებობს სტენოგრაფიული ჩანაწერი, ხოლო მაგთის ნომერი, რომლიდანაც პროკურატურის მტკიცებით, 2004 წელს ქურციკიძე სინიცინთან და ოკროკოვთან რეკავდა, ეკუთვნოდა ქ. გორის მცხოვრებ, 1938 წელს დაბადებულ მედეა ჩანგალაძეს და მხოლოდ 2006 წლიდან არის აღნიშნული ნომერი ქურციკიძის მფლობელობაში. ასევე, აღსანიშნავია, რომ "პალიტრა TV"-მ" გადაამოწმა მთავარი პროკურატურის მიერ გამოქვეყნებული სატელეფონო ნომრები, რომლებიც სამართალდამცველების ვერსიით, გრუ-ს თანამშრომლებს სინიცინსა და ოკროკოვს ეკუთვნოდა. აღნიშნულ სატელეფონო ნომერებს ამჟამად ვინმე არჩილი და მოქალაქე ალექსანდრე ჩიხლაძე პასუხობს, რომლებიც ამტკიცებენ, რომ ეს ნომრები უკვე დიდი ხანია მათ ეკუთვნით.
საზოგადოების ნაწილი ეჭვის თვალით უყურებს პროკურატურის მიერ წარმოდგენილ მტკიცებულებებსაც, რომ აღარაფერი ვთქვათ აღიარებით ჩვენებებზე, რომელიც, მათი აზრით, ფიზიკური თუ ფსიქიკური ზეწოლის შედეგია. თუმცა, აღნიშნულთან დაკავშირებით დუმილს ამჯობინებენ თავად ფოტოკორესპოდენტები.
„ზურაბ ქურციკიძეს და გიორგი აბდალაძეს პირადად ვიცნობ. განსაკუთრებით ძალიან ახლოს ვიცნობ ქურციკიძეს - გაზეთ „რეზონანსში“ და „ახალ ვერსიაში“ 8 წელი ერთად ვმუშაობდით. დარწმუნებული ვარ, იგი ისევეა ჯაშუში, როგორც მე. ამიტომაც ამ საქმემ პირდაპირი დასკვნების საშუალება მომცა. მივხვდი, რომ ვარდების რევოლუციის შემდეგ, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა თანდათან მოახდინა ხელისუფლების უზურპირება და დღესდღეობით მსგავს ოდიოზურ გადაწყვეტილებებს ამა თუ იმ პირის დაჭერასთან დაკავშირებით ხშირად პირადად ის იღებს. ასევე ცხადია, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრი თვითონ არის დამნაშავე, როცა ასეთ ფალსიფიცირებულ საქმეებს კერავს და ადამიანებს მოგონილი ბრალდებებით იჭერს. იმედია, დადგება დრო, როცა მას და მისი ბრძანებების შემსრულებლებს ამ დანაშაულებისთვის პასუხი პირდაპირ მოეთხოვებათ“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის რედაქტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
„შედეგით ნაწილობრივ ვარ კმაყოფილი. პირველ რიგში მიხარია, რომ ეს ადამიანიები დღეს თავისუფალნი არიან, თუმცა, ცუდია, რომ მათ მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი დადგა და საბოლოოდ ვერც საზოგადოებამ გაიგო საქმის ნამდვილი არსი. მტკიცებულებები, რომელიც მთავარმა პროკურატურამ გამოქვეყნდა ვერანაირ კრიტიკას ვერ უძლებს“, - განაცხადა სახლთან საუბრისას გაზეთ რეზონანსის მთავარმა რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა.
„პიროვნულად ახლოს, არცერთ დაკავებულ ფოტორეპორტიორებს არ ვიცნობდი, თუმცა სრულიად გულწრფელად მჯერა რომ გამოძიებას არ ჰქონდა ბრალდებისათვის მყარი არგუმენტები. დარწმუნებული ვარ, რომ არა საერთაშორისო და ადგილობრივი საზოგადოების გამოხმაურება, მათ ციხეში ჩასვამდნენ. არა მგონია, სასამართლოს იმის ობიექტური შეფასება დაეწყო რამდენად მყარი ან სუსტი არგუმენტები ჰქონდა ბრალდების მხარეს. მეორეს მხრივ, ის, რაც მივიღეთ, არის ძალიან პარადოქსული, იმიტომ რომ რეალურად მათ ვერ დაუმტკიცეს ბრალდება და საპროცესო შეთანხმებით გამოუშვეს, თუმცა ბრალი მაინც აღიარებინეს,“ - განაცხადა, მედიაექსპერტმა ია ანთაძემ.
თავად ფოტოგრაფები სამომავლო გეგმებზე ღიად არ საუბრობენ, თუმცა გიორგი აბდალაძე კვირის პალიტრისთვის მიუცემულ ინტერვიუში აცხადებს, რომ:  „ჩემი, როგორც რეპორტიორის კარიერა ცუდად, მაგრამ დამთავრდა. შეიძლება გადავიღო დაბადების დღეები, ქორწილები. აბა, წარმოგიდგენიათ, მე პოლიტიკური პრესკონფერენციები ან მიტინგები როგორ უნდა გავაშუქო?“
ფოტორეპორტიორთა საქმე და თვითცენზურა
ფოტორეპორტიორების დაპატიმრება ერთგვარი წყალგამყოფი აღმოჩნდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის რედაქტორ ალეკო ცქიტიშვილისთვისაც, როგორც ჟურნალისტისთვის, როგორც უფლებადამცველი ორგანიზაციის წარმომადგენლისთვის და როგორც მოქალაქისთვის ან თუნდაც, როგორც ამომრჩევლისთვის.
„15 წელია, აქტიურ ჟურნალისტიკაში ვარ, და ამ ხნის განმავლობაში ხშირად მიფიქრია იმ რისკებზე, რაც ამ პროფესიას ახლავს. რისკიან თემებზე, მძაფრ ჟურნალისტურ გამოძიებებზე მიმუშავია და ისეთ გაზეთსაც ვარედაქტორობდი, სადაც წინა თუ ამჟამინდელი ხელისუფლების უკანონობებზე თვალს არ ვხუჭავდით. შემოუთვლიათ მუქარები. შესაბამისად, რისკებზე ფიქრი ძალაუნებურად მიწევდა. თუმცა, აქ მთავარი არჩევანია - ან ირჩევ, რომ ხარ ჟურნალისტი და უკან არ იხევ, ან თავს ანებებ ამ საქმიანობას. არის კიდევ მესამე გზა, რასაც ზოგიერთი ჩემი კოლეგა ადგას, როცა უსამართლო რეჟიმის პირობებში იწყებ ლავირებას - რაღაცაზე თვალს ხუჭავ, პირში წყალს იგუბებ, პოზიცია არა გაქვს, ბოლოს კი კონფორმისტი ხდები და პოზას იჭერ, რომ რაც ხდება, ის შენს მიღმაა, „სხვა თემაა“-, განაცხადა ალეკო ცქიტიშვილმა.
ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) რედაქტორს გიორგი კუპატაძეს მიაჩნია, რომ ფოპტორეპორტიორების დაკავებამ შეიძლება საშიში პრეცედენტი შექმნას.
“პრაქტიკამ აჩვენა, რომ მსგავსი შემთხვევებისგან არავინაა დაზღვეული.  ფოტორეპორტიორების დაკავებამ ჟურნალისტები დააფიქრა, რომ დაუცველები არ არიან და, ბუნებრივია, მომავალში ბევრი მათგანი პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას უფრო მეტ სიფრთხილეს გამოიჩენს, ვიდრე აქამდე იჩენდა. არ გამოვრიცხავ, რომ ამ ფაქტის შემდეგ ზოგიერთ ჟურნალისტში თვითცენზურაც გაიზარდოს, რაც ძალიან ცუდია“,- განაცხადა, გიორგი კუპატაძემ.
„ნებისმიერი მსგავსი ფაქტი გარკვეულ პრობლემებს იწვევს, მათ შორის რისკს, რომ ჟურნალისტებს გაუჩნდებათ შიში, თუმცა ვიმედოვნებ, რომ ამ პრობლემას გადავლახავთ და ჟურნალისტები საკუთარ თავს ცენზურას არ დაუწესებენ“, - გვითხრა ლაშა ტუღუშმა, გაზეთ რეზონანსის მთავრმა რედაქტორმა.
„როგორც იცით, ფოტორეპორტიორებს ბრალი უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურის საფარქვეშ მოქმედი ორგანიზაციისთვის, საქართველოს ინტერესების საზიანოდ, მათი სამსახურებრივი მდგომარეობიდან გამომდინარე, სხვადასხვა სახის ინფორმაციის მიწოდების გამო წაუყენს. ანუ გამოდის, რომ ჩვენ გვევალება ვიცოდეთ, რომელი სააგენტო რომელი ქვეყნის საფარ ქვეშ მოქმედებს?! ამ ყველაფრის მერე, ზუსტად ვიცი, რომ  თუ რომელიმე უცხოურმა სააგენტომ შემომთავაზა თანამშრომლობა აუცილებლად უარს ვიტყვი“,- განაცხადა ცნობილმა ქართველმა ჟურნალისტმა ია ანთაძემ.
საკონსტიტუციო საჩივარი
ფოტოკორესპოდენტების დაკავების შემდგომ საზოგადოების განსჯის საგნად იქცა თავად სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლიც, რომლიც ჯაშუშობის სამართლებრივ დეფინიციას იძლევა.
მედია სამართლის სპეციალისტმა სანდრო ბარამიძემ, კონსტიტუციონალისტმა  ვახტანგ ხმალაძემ და გაზეთ „რეზონანსის" რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა საკონსტიტუციო სასამართლოში შესატანი სარჩელი მოამზადეს, რომელიც ჯაშუშობის ბრალდების განმსაზღვრელი სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის  არაკონსტიტუციურად ცნობას მოითხოვს.
სარჩელის ავტორების განცხადებით, ხსენებულ მუხლში მოცემული ზოგიერთი „ბუნდოვანი" ტერმინი და  განმარტება ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა. საკონსტიტუციო სარჩელის ავტორებს მიაჩნიათ, რომ ბუნდოვანია ტერმინები - „სხვა ინფორმაცია“ და „უცხოური ორგანიზაცია“, რომელიც „შეიძლება იყოს კერძო ან არასამთავრობო ორგანიზაცია“
„სამწუხაროდ, ჯაშუშობის მუხლში მოცემული ზოგიერთი ტერმინი ბუნდოვანია და სხვადასხვაგვარი ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა. ბუნებრივია, როცა კანონში მსგავსი ხარვეზია, ხელისუფლებას აქვს იმის ლეგალუირი საშუალება, რომ დასაჯოს ყველა ის ჟურნალისტი, რომელიც იმას გააკეთებს, რაც ხელისუფლებას არ აწყობს,“ - განაცხადა ია ანთაძემ.
„სარჩელი ამ ეტაპზე მზადდება და ჩვენ უახლოეს მომავალში შევიტანთ მას საკონსტიტუციო სასამართლოში. ჩვენი მიზანია, საზოგადოებაში დაწყოს ფართო დისკუსია, რათა ყველამ გაიგოს თუ რასთან გვაქვს საქმე“,- აცხადებს ლაშა ტუღუში.
1  314-ე მუხლის თანახმად, „უცხო ქვეყნისათვის, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის ან მათი წარმომადგენლისათვის საქართველოს სახელწიფო საიდუმლოების შემცველი ნივთის, დოკუმენტის, ცნობის ან სხვაგვარი მონაცემის შეგროვება, შენახვა ან გადაცემა ანდა გამოძალვა ან გატაცება მათთვის გადაცემის მიზნით, აგრეთვე საქართველოს ინტერესის საზიანოდ უცხო ქვეყნის დაზვერვის ან უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა ინფორმაციის შეგროვება ან გადაცემა, ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით რვიდან თორმეტ წლამდე".

Four photo-reporters charged with espionage were released from the courtroom on July 22. Tbilisi City Court sustained the prosecution’s motion to approve the plea bargain deal with the photo-reporters as they admitted that they were guilty. In the end the court found them guilty of espionage, in particular Zurab Kurtsikidze has been sentenced to a three-year trial period, Natia Gedenidze received a year and a half trial period and Irakli Gedenidze and Giorgi Abdaladze have received two four-year trial periods.
Civil Protest
The case of photo-reporters has caused unprecedented public interest because its results and process directly impacts the development of free media in Georgia. Numerous mass-protests were held in support of the detained photo-reporters in Tbilisi and in different districts of Georgia, as well as in Ukraine and in Moscow. The main demand was to remove the status of ‘highly classified’ from the photographers’ case. With this purpose diplomats were involved in the negotiating process as well.
At the same time, protests continued within different social networks. An open group was created on Facebook, named “Coalition of Georgian spies”, where around 200 Facebook users joined. A lot of Facebook users changed their avatar to a sign depicting a camera with a strike-through prohibiting photo shooting entitled “No pictures - No democracy”.
Some parts of Georgian society considers the photo-reporters’ sudden release as a result of the public protest actions.
“The feeling of achieving something is so great, I am getting more and more strength – I am happy that I am a journalist!! The unanimous fight in support of our colleagues was the symbol that we should fight for other unlawful detained people’s rights, as well. Let’s not stop! A lot of people need our support…” - commented one of Facebook users in the open group “Coalition of Georgian spies”.
Photo-reporters’ Case
In spite of the fact that the case had the status of ‘highly classified’ and in light of “the major public interest”, the Prosecutor's Office has decided to release some of the evidence. In particular, the testimonies of the detainees- confusing the crime, redacted versions of the classified documents found on the personal computers and data storage devices of Gedenidze, Abdaladze and Kurtsikidze, as well as cell phone records.
The cell phone records, Zurab Kurtsikidze asks Gedzenidze and Abdaladze to send their bank details to a certain address so that money could be transferred to them, which itself is not a violation of law; in fact, agencies often buy photos from a “stringer”.
As for the documents which were found during the search of the apartment, eye-witnesses note that they were not sealed up, which leaves their authenticity in question. Thus, it’s still in question whether or not the photo-reporters really were in possession of the following documents: electronic copies of classified documents related to the official visits between foreign diplomats and Georgian high-level officials, documents containing rosters of all the office cleaners at the Presidential Palace and of the employees of the State Procurement Agency. As the lawyer of Zurab Kurtsikidze points out, the link between those documents and the photo-reporters can’t be substantiated.
On the other hand, it is incomprehensible as to why the prosecutor’s office of Georgia deems the information concerning the president’s agenda as secret information; photo-reporters need that information for fulfilling their professional duties and naturally, the press center provides them with that information. It is also unclear why the information about the rosters of Georgian citizens employed at the United Nations is secret information.
The main prosecutor’s office also believes that the mobile phone records of calls shows that Zurab Kurtskidze's mobile phone number was in contact with the phone numbers of GRU officers Anatoly Sinitsin and Sergey Okrokov. Though, there is no stenographic record. It should be mentioned that according to the version of the Prosecutor’s Office, the telephone numbers for which Zurab Kurtsikidze used to call officers of the Russian Defense Ministry in 2004, belong to Meda Changaladze, born in 1938, resident of Gori district, Georgia. The telephone number had only belonged to Kursikidze since 2006. Palitra TV double-checked the telephone numbers that, according to the version of the Prosecutor’s Office, belonged to Sinitsyn and Okrokov, officers of the Russian Defense Ministry.
The Prosecutor’s Office alleges the detained Photo-reporter Zurab Kurtsikidze used to call Sinitsyn and Okrokov on those phone numbers. Palitra TV found out that those numbers belonged to Archil and Alexandre Chikhladze. They confirm that they have had the numbers for a very long time.
There are those in society who have strong doubts concerning the evidence put forth by the Prosecutor’s Office, which is to say nothing of the testimonies, that many feel were coerced from the photo-reporters through physical and psychological means. The photo-reporters prefer not to comment on this issue.
“I knew Zurab Kurtsikidze and Giorgi Abdaladze personally. I had an especially close relationship with Zurab Kurtsikidze – we worked together at the newspapers “Rezonansi” and “Akhali Taoba” for the last 8 years. I am sure he isn’t a spy. This case has helped me to conclude that after the Rose Revolution, President Saakashvili managed to gradually usurp authority and nowadays often makes such odious decisions about detaining somebody by himself. It is also clear that the Minister of Internal Affairs is guilty himself as he detains people under fabricated accusation. I hope one day he and his cohorts will be found guilty and be punished, “- stated the editor of the Human Rights Center.
I am partly satisfied with the results. First of all I am glad that those people are free, but it is bad that they were found guilty and that society was not finally provided with the real circumstances surrounding the case. The testimonies provided by the Prosecutor’s Office can’t bear criticism”, - said the main editor-in-chief of “Rezonansi” Lasha Tugushi to the Human Rights House Tbilisi.
“I didn’t know personally any of the detained photo-reporters, but I sincerely believe that the Prosecutor’s office did not have strong arguments to back-up their accusations. I am quite sure that if not for the involvement of international and local society, they would be detained still. I don’t think the court would check whether the testimonies were strong or weak. What we have is a very paradoxical situation, because in fact their guiltiness was not confirmed, but they were made to admit their crime,” – said media expert Ia Antadze.
The photo reporters themselves didn’t talk about their future plans in public. Though, Giorgi Abdaladze in the exclusive interview provided to the newspaper “Kviris Palitra” said: “My career as a photo-reporter has ended. I might take pictures of only birthdays and weddings. Imagine, how can I take photos of political press conferences and rallies?”
Media freedom and self-censorship
The photo-reporters’ cases have been a kind of watershed moment for the editor of human rights center Aleko Tskitishvili- as both a human rights defender and as a citizen and voter.
“It is has already been 15 years that I have been working as an active journalist, and during that period I have often thought about the risks that journalistic activity entails. I have worked on very risky topics, very harsh journalistic investigations and have edited such newspapers which weren’t blind to the previous or present government’s illegalities. There have been facts of threat. Thus, I had to think about the risks. Though, the main thing is the choice – you have chosen to be a journalist and you don’t step back or you give up. There is a third way, some of my colleague follow this way. This way is keeping silence when you see injustice, then you don’t have your position and at the end you became a conformist and you pretend that everything that is going on around you is not your business” – said Aleko Tskitishvili.
Giorgi Kupatadze, the editor of The Institute of War and Peace Reporting (IWPR) thinks that the detention of the photo-reporters can set quite a dangerous precedent.
“The practice shows that nobody is insured from such kind of incidents. The photo-reporters’ case made journalists think about their safety and it is natural that while doing their duties they would be more careful then before. I don’t exclude the possibility that some journalists will now increase self-censorship, which is very bad”, said Giorgi Kupatadze.
“Any of these facts can cause some problems, among them the risk that some journalists will have fear. I hope we will somehow get over this and Georgians will not censor themselves”, Said Lasha Tugushi, editor-in-chief of the “Rezonansi”.
“As you know, the photo-reporters were accused of supplying an organization operating under the cover of a foreign country’s special service with various pieces of information, against the interest of Georgia. That means that we have to know which agency under which the foreign country’s special service covers! If any foreign agency offers me to work for them, after this incident I know quite sure that I will not agree”’, - stated famous Georgia journalist Ia Antadze.
Constitution action
After the photo-reporters’ case, Article 314 of the criminal code of Georgia, providing the definition for espionage, became a subject of discussion as well.
Sandro Baramidze, a specialist in media law, constitutionalist Vakhtang Khmaladze and Lasha Tugushi, editor of the Georgian daily Rezonansi have drawn up a complaint to be lodged to the Constitutional Court of Georgia. In this complaint, they demand that Article 314[1] (Espionage) of the Criminal Code of Georgia be recognized as unconstitutional.
According to the authors of the complaint, the article contains “vague” terms and definitions which can subsequently result in misinterpretations. Some of the vague terms sited by the authors include ambiguities such as “other information” and the term “foreign organizations” which could refer to private or a nongovernmental”, stated the authors.
“Unfortunately there are some vague terms and definitions in the given article, which gives a possibility for interpretation. When there is such an opportunity in the law authority has a right to punish any of those journalists who will say or do something which they didn’t like”,- said Ia Antadze.
“We are right now working on the action and we will apply to court soon. Our aim is to start wild discussion in society about this issue and everybody understand the current situation”, -said Lasha Tugushi.
________________________________________
[1] According to the Article 314 "Collecting, keeping of the object, document, information or any other data containing the state secret of Georgia or transferring thereof to a foreign country, foreign organization or their representative, or extortion or transference of other information by commission of the surveillance of a foreign state or a foreign organization to the detriment of the interests of Georgia, - shall be punishable by prison sentences ranging from eight to twelve years in length.”