თბილისის ანძა 110 000 ლარად გაიყიდა
ონლაინ აუქციონში, რომელსაც თბილისის ანძის ახალი მმართველი უნდა გამოევლინა, მხოლოდ ერთი მყიდველი მონაწილეობდა, რომლის ვინაობაც ჯერ ცნობილი არ არის და რომელმაც ჯერ კიდევ 22 ივლისს გადაიხადა  მოთხოვნილი ბიჯი - 10 000 ლარი, ხოლო ქონების მართვის მოპოვების ღირებულებად  110 000 ლარი დააფიქსირა. მეტოქე მას არც პირველ აგვისტოს - აუქციონის ბოლო დღეს - გამოსჩენია და ამავე ფასად შპს ”ალფა-კომი”-ს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 100%-იანი  წილიც 4 წლით მართვის უფლებით გადაიბარა.
ქ. თბილისი, ფუნიკულიორის ზედა პლატო - ასე იყო ონლაინ აუქციონზე წარდგენილი ქონება, რომლის შემადგენლობაშიც შედის თბილისის ანძა და მასთან დაკავშირებული არაერთი ობიექტი მთელი საქართველოს მასშტაბით, რომელიც 110 000 ლარად გაიყიდა.
1 აგვისტოს, ონლაინ აუქციონის დასრულებამდე ერთი საათით ადრე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან მედიამ, არასამთავრობო სექტორის ნაწილმა და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებმა  თბილისის ანძის გასხვისება კიდევ ერთხელ გააპროტესტეს - ამჯერად ლოზუნგით ” სტოპ ვერა”, რომლის ადრესატი  ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ვერა ქობალია გახლდათ. ქობალიას უწყება ამ დრომდე უპასუხოდ ტოვებს კოალიციის "მედიის ადვოკატირებისათვის" მიერ გაგზავნილ ოფიციალურ წერილს, რომელშიც სამოქალაქო სექტორი ონლაინ აუქციონის შეჩერებას და თბილისის ანძის გაყიდვის გარშემო საჯარო დისკუსიის გამართვას ითხოვს. საიას წარმომადგენელი, იურისტი ნათია კაპანაძე, კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციების სახელით იმ კითხვებს ასახელებს,  რომელზე პასუხიც საზოგადოებას აინტერესებს:
1. დეტალური აღწერა შპს "ალფა-კომის" საკუთრებისა, რომელიც გატანილი იქნება ონლაინ აუქციონზე მართვის უფლების გადაცემის პირობით;
2. შპს "ალფა-კომის" მართვის უფლებით გადაცემის გამომწევევი მიზეზები;
3. შეიცვლება თუ არა შპს "ალფა კომის" ტექნიკურ ინფრასტრუქტურასთან დაშვების დღეს არსებული პირობები, მათ შორის, სატარიფო პირობები?
4. სასურველი შედეგი, რომლის მიღწევა არის დასახული შპს "ალფა-კომის" მართვის უფლებით გადაცემით;
5. დახასიათება სასურველი მყიდველისა, რომელიც მისაღები იქნება შპს "ალფა-კომის" საქმიანობის პროფილის შესანარჩუნებლად;
6. მომავალი მყიდველის შესასრულებელი ფინანსური ვალდებულების დეტალური აღწერილობა;
7. ონლაინ აუქციონის პირობების შესასრულებლად მომზადების გონივრული ვადა”
თბილისის ანძის გაყიდვის საკითხს 1 აგვისტოს პარლამენტში ახლად შექმნილმა ფრაქციამ ”ერთობა სამართლიანობისათვის” საგანგებო სხდომაც მიუძღვნა, თუმცა მის მოთხოვნას პარლამენტის წინაშე წარმდგარიყო  ეკონომიკის მინისტრი ან ამ უწყების რომელიმე ჩინოვნიკი მაინც, შესაბამისი სამინისტროდან არავინ გამოეხმაურა. ამიტომ ფრაქციის წევრები მხოლოდ საკუთარ ვარაუდებს გამოთქვამდნენ და   შემხვედრი არგუმენტები არ მოუსმენიათ. ფრაქციის წევრმა პეტრე მამრაძემ, მაგალითად, განაცხადა, რომ მისთვის ანძის გაყიდვით  მედიაზე ზეწოლის მიზანმიმართული პოლიტიკა გრძელდება:
”რეჟიმი პირდაპირ მართვაში იღებს ამ დარგს - მაუწყებლობას  - და საყურადღებოა, რომ მასთან დაახლოებულ ფირმას კი არ აძლევს ყველაფერს, პირდაპირ ნიშნავს მენეჯერს, ისე როგორც ეს იყო ტელეკომპანია ” იმედის” და მისი დირექტორის, გიორგი არველაძის შემთხვევაში, რომელიც გახლდათ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი, მინისტრი და რომელიც მორჩილად ასრულებს პრეზიდენტის ნებისმიერ სურვილს. ასევე იქნება ამ შემთხვევაშიც, ამ დარგშიც მოვა ადამიანი, რომელიც შეასრულებს იმ ბრძანებას, რასაც ეტყვიან - ტარიფის გაზრდა იქნება ეს თუ სხვა რამ. ხოლო თუ ვინმე გააპროტესტებს, ხელისუფლება თავს გაიმართლებს და იტყვის, რომ კერძო კომპანიის საქმიანობაში ის ვერ ჩაერევა”...
მედიის წარმომადგენლები ანძის გასხვისების საფრთხეებზე ლაპარაკისას ყურადღებას ამახვილებენ იმ ძირითად ბერკეტებზე, რომლებიც შესაძლოა ხელში ჩაუვარდეს ახალ მმართველს. და ამ საფრთხეებიდან ტარიფების გაზრდა არ არის ყველაზე მთავარი. ტელეკომპანია ”კავკასიის” ხელმძღვანელი ნინო ჯანგირაშვილი, რომელიც ცდილობდა მონაწილეობა მიეღო აუქციონში, -თუმცა  მას შესაბამისი ინფორმაცია აუქციონის პირობებისა და გასაყიდი ქონების შესახებ,  როგორც თავად აცხადებს, არ მიაწოდეს, - ამბობს, რომ საქმე გვაქვს კორუფციულ გარიგებასთან, რომლის ყველაზე ლოგიკური შედეგი იქნება შემდეგი:
”ახლო მომავალში გეტყვით რა მოხდება: ეს კომპანია, რომელიც ახლა მოგვევლინება მმართველად, გააკეთებს მულტიპლექსს და გვეტყვის, რაღად გინდათ თქვენი გადმცემები და სიხშირეები, აქ არის კომპანია, რომელსაც აქვს ეს მულტიპლექსი და მისგან იქირავეთო... კანონმდებლობას მარტივად მოარგებენ რეალობას, რეალობა კი იქნება ძალიან მძიმე და ჩვენ სხვა გზა აღარ გვექნება, გარდა იმისა, რომ ყველანაირ პირობაზე დავთანხმდეთ. სიხშირეები აღარ გვექნება, დავიქირავებთ სააკაშვილის ძმაკაცების კომპანიისგან ამ მულტიპლექსს და ასე იქნება ათეულობით წელი. ანუ, გარდა იმისა, რომ მედიაზე ზეწოლას ცდილობენ, ასევე მათ გეგმაში აქვთ, ხელში ჩაიგდონ მილიონებიანი შემოსავალი.”
აქვე კიდევ ერთხელ შეგახსენებთ, თუ რა ქონებაზეა ლაპარაკი.
საზოგადოებისათვის ცნობილია, რომ შპს "ალფა-კომი"(ყოფილი ტელერადიოცენტრი), ქვეყნის მასშტაბით ექსპლუატაციას უწევს 36 ანძას, - მათ შორის, თბილისში ფუნიკულიორზე მდებარე ანძას, - რომელთა დახმარებითაც გადაიცემა ტელე-რადიო, სატელეფონო თუ სხვა საკომუნიკაციო სიგნალები და ემსახურება 30-ზე მეტ რადიოსა და 16 ტელეკომპანიას.
”ალფა-კომი” 4 წლიანი მართვის უფლებით გაიცემა, საინვესტიციო თანხა კი, რომელიც ახალმა მმართველმა უნდა დააბანდოს,  12 000 000 დოლარია.  სამინისტროს ინფორმაციით, ”ალფა-კომის” დებიტორული დავალიანება 6 988 202 ლარია, ხოლო კრედიტორული – 2 917 158.59 ლარი.
რაც შეეხება ახალი მმართველის მიერ ტარიფის შესაძლო გაზრდას, ნინო ჯანგირაშვილს ამ საკითხზე ასეთი მოლოდინი აქვს:
”ახალი კომპანია, დარწმუნებული ვარ, რომ დაიწყებს ტარიფების გადახედვას. და ის ვალდებულება, რაც ყოფილ ”ტელერადიოცენტრს” ჰქონდა, ვერ გადავა ახალ მფლობელზე  - და ამას ნებისმიერი იურისტი ადასტურებს - და, მეორე, რომც დარჩეს მათთვის ეს დათქმა, რაც დღეს არსებობს, რომ ხარჯზე ორიენტირებული ტარიფი უნდა იყოს, კერძო კომპანიას ჩვენ ხარჯებს ვერ გავუკონტროლებთ, ის კი იტყვის, ეს ჩვენი ხარჯი ხომ  დიდია  და ტარიფიც უნდა გავზარდოთო.”
ტელეკომპანია ”კავკასიის” ხელმძღვანელი  უახლოეს მომავალშო აუქციონის შედეგების სასამართლოში გასაჩივრებას გეგმავს.

Tbilisi TV-Tower Sold at 110 000 GEL
Only one buyer participated in the online auction, where the new manager of the Tbilisi TV-Tower was to be declared. The name of the buyer is not known yet though the company has already paid initial requested bid 10 000 GEL on July 22 and fixed 110 000 GEL for the purchase of the property.The company did not have a rival on the last day of the auction – August 1 either and got hold of 100% of the state property owned by Alfa-Com, Ltd for 4-year-long management.
The property on the online auction was represented as Upper Plateau of Punikoliuri, Tbilisi; it unifies Tbilisi TV-Tower and several entities attached to the TV-Tower throughout Georgia and everything was sold for 110 000 GEL.
On August 1, an hour before the online auction finished, representatives of media, non-governmental organizations and opposition political parties protested the sale of the TV-Tower in front of the Ministry of Economy and Sustainable Development again; their slogan was Stop Vera! –the addressee of their slogan was the Minister of Economy and Sustainable Development Vera Kobalia. Kobalia’s institution has not replied to the official letter of the Coalition “Media for Advocacy” where the civil society requested to stop the online auction and to launch public discussion about the sale of the Tbilisi TV-Tower. Lawyer Natia Kapanadze from the Georgian Young Lawyers’ Association asked the questions in the name of the Coalition member organizations which are most interesting for the society:
1. Detailed description of the Alfa-Com’s property which will be put on the auction for future management.
2. the reasons for assigning the “Alfa-Com” to other company for management;
3. Will the current conditions for the access to technical infrastructure of the Alfa Com be changed? What about tariff conditions?
4. The desirable outcome, which is planned after assigning the Alfa Com to different company for management;
5. Description of the desirable buyer which will be most acceptable for the maintenance of the Alfa-Com’s activity profile;
6. Detailed description of the financial obligations of the future buyer;
7. Reasonable time for the implementation of the online auction’s requirements.
On August 1, the newly established parliamentary fraction “Unity for Justice” hold a special session about the sale of the Tbilisi TV-Tower but their request to invite either the minister of economy or any other high-ranking official of the same ministry was not responded from the ministry at all. So, the Fraction members expressed only their assumptions and did not hear any counter-arguments. The Fraction member Petre Mamradze said he believes that by selling the TV-Tower the government continues the oppression on media.
“The regime is getting hold of the management of broadcasting and it is noteworthy that they do not give anything to any favorite company but directly appoints the manager like it happened in case of the TV-Company “Imedi” and its director Giorgi Arveladze who previously was the head of President’s Administration, minister and always implemented orders of the president. The same will happen now; a person will appear in this field who will implement the orders about increase of tariff or other instructions without any hesitation. If anybody protests it, the government will justify itself and state that cannot interfere in the activities of private company.”
When speaking about the dangers related with the sale of the TV-Tower, media representatives underscore those mechanisms which might got in the hands of a new manager and the increased tariff is not the only danger in it. Head of the TV-Company Kavkasia Nino Jangirashvili, who tried to participate in the auction – though she alleges that nobody provided her with the information about auction conditions and the lot –, said it is corruptive deal which will have a very logic finish.
“I will tell you what will happen in near future: this company, who will be a new manager of the TV-Tower, will make a multiplex and tell us why we need our programs and frequencies while there is a company which already has a multiplex and we should hire from it … The law will be easily get suitable for the reality and this reality will be very hard and we will have no other way but accept all their conditions. We will no longer have frequencies, we will have to hire this multiplex from the company owned by Saakashvili’s friends and it will continue for dozens years. So, in addition to the oppression on free media, they also plan to get hold of the property with the income of several millions.”
Hereby, I would like to note what property we are talking about. As the public knows, the Ltd. Alfa Com (former TV Radio Center) managed 36 TV masts throughout whole country including the one located in Tbilisi funicular. Through these masts, the TV, radio, telephone and other communication signals have been transferred and served more than 30 radio and 16 TV companies.
Alfa Com will be transferred under the term of four-year management right. The investment money would be 12 million dollars. According to the Ministry of Economics, the debtor arrear of Alfa Com is 6 988 202 GEL, the creditor – 2 917 158. 59 GEL.
As for the possible increase of the tariff by the new manager, Nino Jangirashvili states:
“I am sure new company will reconsider the tariffs. The obligation that a TV Radio Center had will not pass onto the new owner – any lawyer can confirm this – and another thing is that even if the condition that the tariff must be expense oriented remains, we cannot control the expenses of private companies. They can say that their expenses are high and therefore they need to increase the tariff.”
The head of the TV Company Caucasia plans to submit complaint against the outcomes of the auction to the court in the nearest future.