სახალხო დამცველის აპარატი დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლისგან განმარტებას ითხოვს
სახალხო დამცველის აპარატი დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლისგან წერილობით განმარტებას ითხოვს. ომბუდსმენის ოფისს აინტერესებს, რის საფუძველზე მიიღო გამგეობის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელმა პირმა გადაწყვეტილება, რომ „ეცდება მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს 4 ივლისს მოთხოვნილი ინფორმაცია 23 აგვისტომდე მიაწოდოს“.
„საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, საჯარო ინფორმაცია გასცეს დაუყოვნებლივ. სახალხო დამცველის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის მე-18 მუხლის საფუძველზე, მოგმართავთ თხოვნით, ამავე კანონის 23-ე მუხლით დადგენილ ვადაში მოგვაწოდოთ ინფორმაცია და ამ ინფორმაციის ამსახველი დოკუმენტაცია“, - აღნიშნავს მართლმსაჯულების დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი მჟავანაძე დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლისთვის გაგზავნილ წერილში.
შეგახსენებთ, რომ ივლისში მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა საჯარო ინფორმაციების მისაღებად, დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობას და საკრებულოს 15-ზე მეტი წერილობითი განცხადებით და რამდენიმე ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა. ერთ-ერთი განცხადებით მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ითხოვდა ინფორმაციას 2004 - 2011 წლებში რა ოდენობის თანხა დაიხარჯა ქალაქ დუშეთის სასმელი წყლის სისტემის რეაბილიტაციაზე. დუშეთის გამგეობიდან ჟურნალისტს აცნობეს, რომ „შეეცდებიან ინფორმაცია მიაწოდონ 2011 წლის 23 აგვისტომდე“.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის რედაქტორს მანანა ვარდიაშვილს მიაჩნია, რომ დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ უსაფუძვლოდ შეზღუდა მისი კანონიერი უფლება, კანონით დადგენილ ვადაში თავისუფლად მიეღო და გაევრცელებინა ინფორმაცია, რის გამოც რეაგირებისათვის სახალხო დამცველს მიმართა.

Office of Public Defender Requests Explanation from Dusheti Municipality Governor
Office of Public Defender requests written explanation from the Governor of Dusheti municipality. The Office of Ombudsman wants to know on what basis the individual responsible for issuing public information decided “to try to provide the information before August 23rd requested by Mtskheta-Mtianeti Information Center on July 4th.”
“The public department is obliged to issue public information immediately. According to the article 18 of the Organic Law on Public Defender of Georgia we are requesting the issuance of this information according to the article 23 of this law and the documentation reflecting this information,” – states the head of Justice Department of Office of Public Defender in the letter sent to the Governor of Dusheti municipality.
Mtskheta-Mtianeti Information Center addressed Dusheti Municipality local government and the City Council with more than 15 written requests and several administrative complaints. According to one of the requests, Mtskheta-Mtianeti Information Center was requesting the information on the amount of money spent for the rehabilitation of drinking water system in 2004-1022 in the city of Dusheti. Dusheti local government notified the journalist that “they will try to provide information till August 23rd of 2011.”
The editor of Mtskheta-Mtianeti Information Center Manana Vardiashvili considers that Dusheti municipality local government unlawfully restricted her right to receive and disseminate information in the terms established by the law. Therefore she addressed Public Defender.