არასამთავრობო ორგანიზაციები ხათუნა კალმახელიძეს მიმართავენ
არასამთავრობო ორგანიზაციები სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული მდგომარეობის გამო შეშფოთებას გამოხატავენ.
როგორც არასამთავრობოების ერთობლივ განცხადებაშია აღნიშნული, ბოლო პერიოდში საქართველოში ტემპერატურამ საგრძნობლად იმატა, რამაც პატიმრების მდგომარეობა საპყრობილეებში მნიშვნელოვნად გააუარესა. კერძოდ, საკნები არ არის აღჭურვილი ვენტილაციის სისტემით. რიგ შემთხვეევბში პრობლემებია წყალმომარაგებასთან დაკავშირებით, რის გამოც ზაფხულის პერიოდში უფრო გაუსაძლისი ხდება პატიმრების მდგომარეობა. ამ ვითარებაში განსაკუთრებით გართულდა იმ პატიმართა მდგომარეობა, რომლებიც სასჯელს იხდიან დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში. ამასთან, კრიტიკულია იმ პატიმრების ჯანმრთელობის მდგომარეობა, რომლებსაც აქვთ გულ-სისხლძარღვთა დაავადებები.
მათი განცხადებით, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლი კრძალავს წამებას, არაადამიანურ და ღირსების შემლახველ მოპყრობას.
„პატიმრებთან მოპყრობის მინიმალური სტანდარტული წესების“ თანახმად, პატიმრებისათვის განკუთვნილი ყველა ადგილსამყოფელი და განსაკუთრებით საძინებელი ადგილი უნდა პასუხობდეს ჯანმრთელობის ყველა მოთხოვნას და უნდა ითვალისწინებდეს სათანადო კლიმატურ პირობებს, აგრეთვე განსაკუთრებული ყურადღება უნდა ექცეოდეს ჰაერის მოცულობას, მინიმალურ ფართს, განათებას, გათბობასა და ვენტილაციას.
განცხადების მიხედვით, სახელმწიფოს აქვს პოზიტიური ვალდებულება მიიღოს ყველა შესაბამისი ზომა პატიმრობის ადეკვატური პირობების შესაქმნელად და უზრუნველყოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებები შესაბამისი აღჭურვილობით, რათა შენარჩუნდეს ნორმალური ტემპერატურული რეჟიმი და საფრთხე არ შეექმნას პატიმართა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
არასამთავრობოები მიმართავენ სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს დაუყოვნებლივ მიიღოს შესაბამისი ზომები და აღმოფხვრას ვენტილაციასთან დაკავშირებული პრობლემები, რათა პატიმრებს შეექმნათ სასჯელის მოხდის ადამიანური პირობები.
განცხადებას ხელს აწერენ ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასოციაცია „სამართალი და თავისუფლება“, საზოგადოებრივი დამცველი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის, კონფლიქტოლოგიისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრი, კავკასიის ქალთა ქსელი, კავშირი „21–ე საუკუნე“, ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, საარჩევნო და პოლიტ-ტექნოლოგიების კვლევის ცენტრი.

NGOs Appeal to Khatuna Kalmakhelize
Non-Governmental organizations express their concern regarding the situation in penitentiary institutions throughout Georgia.
The joint statement of the Georgian NGOs states that recent high temperature in summer the conditions of prisoners has worsened significantly, as in most of the rooms there is no ventilation and in some cases prison inmates have problems with water supply. This has created serious problems for those prisoners who serve their term in the so called closed type penitentiary institutions and who have some health problems regarding the heart disease and blood pressure.
The NGO representatives state that the Article 3 of the European Convention on Human Rights prohibits torture, inhuman and degrading treatment.
In accordance to the Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners, All accommodation provided for the use of prisoners and in particular all sleeping accommodation shall meet all requirements of health, due regard being paid to climatic conditions and particularly to cubic content of air, minimum floor space, lighting, heating and ventilation.
According to the statement, the state has positive obligation to take all necessary measures to create adequate conditions for prisoners and to equip the penitentiary settings with corresponding equipments in order to maintain normal temperature and not to threat the life and health of a prisoner.
Non-Governmental organizations call on to the Ministry of Corrections and Legal Aid to immediately carry out the necessary measures to solve the problem of ventilation in prisons and create human conditions for the prisoners.
The joint statement was signed by the following organizations: “Article 42 of the Constitution”, “Human Rights Center”, “Justice and Freedom”, “Civil Defender”, “Georgian Young Lawyers` Association”, “Former Political Prisoners for Human Rights”, “International Centre on Conflict and Negotiation”, “Network of Caucasus Women”, Union “21st Century”, “Human Rights Priority”, “International Society for Fair Elections and Democracy”, “Research Centre for Elections and Political Technologies”.