26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით ბრალდება შვიდ პირს წარედგინა
2011 წლის 26 მაისს, რუსთაველის გამზირზე მყოფ პირთა სიცოცხლის მოსპობისა და ჯანმრთელობის დაზიანების ფაქტებთან დაკავშირებით, ბრალდება შვიდ პირს წარედგინა.
მთავარი პროკურატურის ინფორმაციით, დღევანდელი მდგომარეობით, ხუთმა ბრალდებულმა აღიარა ჩადენილი დანაშაული და იშუამდგომლა საპროცესო შეთანხმების გაფორმებაზე.
„თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ 2011 წლის 28-29 ივლისს დამტკიცებულ იქნა საპროცესო შეთანხმებები. ამირან მერებაშვილს 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 5 წელი პირობით მსჯავრი, ალექსანდრე ბიბილურს 8 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 5 წელი პირობით მსჯავრი, ნიკოლოზ ზაუტაშვილს 8 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 5 წელი პირობით მსჯავრი, კობა კობაურს 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 5 წელი პირობით მსჯავრი და ილია ზივზივაძეს 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 5 წელი პირობით მსჯავრი მიესაჯა“, - აღნიშნულია პროკურატურის განცხადებაში.
ხოლო შაქრია ზურაშვილისა და ივანე ჩიღვინაძის მიმართ გამოძიება გრძელდება.
პროკურატურაში განმარტავენ, რომ შემდგომში საზოგადოებას მიაწვდიან სრულ ინფორმაციას, სადაც ამომწურავად და დეტალურად იქნება ასახული გამოძიების პროცესში გამოკვეთილი ყველა ფაქტი და საზოგადოებისთვის საინტერესო გარემოება, მათ შორის ყველა ის მტკიცებულება, რომელიც საფუძვლად უდევს ბრალდებას.

Seven People Convicted for Dispersal on May 26
Seven people were convicted for killing and health damage of people in Rustaveli Avenue on May 26, 2011.
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia reported that according to current data, five accused pleaded guilty and petitioned for plea-bargain.
“On July 28-29 of 2011, the Tbilisi City Court approved plea-bargains. Amiran Merebashvili was sentenced to 4-year-imprisonment and five-year conditional sentence; Aleksandre Bibiluri was sentenced to eight-year-imprisonment and five-year conditional sentence; Nikoloz Zautashvili – to eight-year imprisonment and five-year conditional sentence; Koba Kobauri to three-year imprisonment and five-year conditional sentence and Ilia Zivzivadze to two-year-imprisonment and five-year conditional sentence,” the statement of the Prosecutor’s Office.
As for Shakria Zurashvili and Ivane Chighvinadze, the investigation is still going on their cases. The representatives of the Prosecutor’s Office clarified that they will update the society with complete and detailed information about the investigation process; relatively, the society will learn about all interesting circumstances as well as all evidence against the accused people.