ბიძინა გიორგობიანი ესპანეთის ციხიდან გაათავისუფლეს
ბიძინა გიორგობიანი ესპანეთის ციხიდან გაათავისუფლეს. ამის შესახებ ინფორმაციას თავად გიორგობიანი დღეს სოციალურ ქსელ „ფეისბუქით“, თავისი მეგობრის გვერდზე ავრცელებს.
„ღამის 11 საათზე გამომიშვეს, მაგრამ 2 კვირით ესპანეთის ტერიტორია არ უნდა დავტოვო. გერმანელებმა იომეს გმირულად. სერიოზულ შარს გადავრჩი. ბავშვებთან ერთად ვიყავი ერთი კვირით შვებულებაში და იქ დამადგა ინტერპოლი. საშინელი 3 კვირა გადავიტანე და ერთი კაი წიგნიც დავწერე სიბნელეში“, – წერს გიორგობიანი.
ესპანეთის პოლიციამ საქართველოს სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელი ბიძინა გიორგობიანი 21 აგვისტოს დააკავა. იგი ესპანეთში ოჯახთან ერთად ისვენებდა.
ბიძინა გიორგობიანს ქართველი სამართალდამცავები ინტერპოლის მეშვეობით, საერთაშორისო ცირკულარით ეძებდნენ, თუმცა, მას გერმანიამ პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა.
გიორგობიანს ბრალი ედება სატყეო დეპარტამენტის ხელმძღვანელად მუშაობის დროს უფლებამოსილების გადამეტებასა და თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში. საქართველომ გიორგობიანზე ძებნა რამდენიმე წლის წინ გამოაცხადა. ქართულმა სასამართლომ მას სასჯელი დაუსწრებლად შეუფარდა. თავად გიორგობიანი თავს პოლიტიკურ დევნილად მიიჩნევს.

Bidzina Giorgobiani Released from Prison in Spain
Bidzina Giorgobiani is released from prison in Spain. He stated following on facebook on his friend’s web page.
“I was released at 11 pm. But I was not supposed to leave Spanish territory for two weeks. Germans worked hard. I was seriously rescued. I went on vacation with my children and got pursued by Interpol. It was horrible 3 weeks and I even wrote a book in the dark,” – states Giorgobiani.
Police of Spain detained the former head of Georgia Forest Department on August 21st. He was on vacation with his family in Spain.
Georgian law-enforcement searched Bidzina Giorgobiani by Interpol through international circle. However, Germany gave him political asylum.
Giorgobiani was accused of abuse of authority and abuse of official authority. Georgia declared Giorgobiani wanted several years ago. Georgian court imposed sentence in absentia against him. Giorgobiani considers to be politically persecuted.
According to the existing information, Georgia side requested transfer of Giorgobiani from the state of Spain.