რუსთაველის თეატრის მსახიობ ბესო ზანგურს პოლიცია უთვალთვალებს
რუსთაველის თეატრის მსახიობ ბესო ზანგურს პოლიცია უთვალთვალებს. ამის შესახებ ინფორმაციას ზანგურის მეგობრები სოციალურ ქსელ facebook-ში ავრცელებენ.
როგორც  მსახიობის მეგობრები აღნიშნავენ, ზანგურის სახლთან დგას შავი ფერის ჯიპი, ნომრით - 575, რომელიც მას უთვალთვალებს, ხოლო „ერთ-ერთი სტუმარი მისი სახლიდან გასვლის შემდეგ კინაღამ მანქანაში ჩატენეს“.
ცოტა ხნის წინ მსგავსი ინფორმაცია სოციალურ ქსელზე რუსთაველის თეატრის ყოფილმა სამხატვრო ხელმძღვანელმა რობერტ სტურუამაც გაავრცელა, თუმცა მას მსახიობის ვინაობა არ დაუკონკრეტებია: „დამირეკა ერთმა მსახიობმა... უთვალთვალებენ... აშინებენ... „დემოკრატიის“ ჯაშუშნი ჯიპებში სხედან და სტუმრებს უფრთხობენ... რუსთაველის ვეფხისტყაოსანი, უზნეოა მთავრობა და რუსთაველის თეატრი... რა სამკუთხედია?!“
შეგახსენებთ, რომ რობერტ სტურუას თანამდებობიდან გათავისუფლება რუსთაველის თეატრის თითქმის ყველა მსახიობმა გააპროტესტა. მათ გააკეთეს სპეციალური განცხადებაც და აღნიშნეს, რომ მათთვის რუსთაველის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელად კვლავ რობერტ სტურუა რჩება.
23 აგვისტოს თეატრის რამდენიმე მსახიობმა განაცხადა, რომ თუ რუსთაველის თეატრში სამხატვრო ხელმძღვანელად რობერტ სტურუას არ დააბრუნებენ, ისინი მზად არიან ყველაზე რადიკალური ნაბიჯებისათვის, მათ შორის, იმისთვისაც, რომ არ დადგან სპექტაკლები და არ გახსნან სეზონი.
კულტურის მინისტრმა ნიკა რურუამ რობერტ სტურუა გათავისუფლების შესახებ ბრძანებას 9 აგვისტოს მოაწერა ხელი, ხოლო 15 აგვისტოს ბრძანება ძალაში შევიდა. მინისტრის თქმით, სტურუა „ქსენოფობიური განცხადებების გამო იქნა გათავისუფლებული თანამდებობიდან“.
ამის შემდეგ რობერტ სტურუამ  შეთავაზება მიიღო რუსეთის რამდენიმე თეატრიდან, ხოლო გუშინ თავად სტურუამ განაცხადა, რომ „ეტ სეტერას“ შეთავაზებას დათანხმდა.

Police is spying on Rustaveli Theater actor Beso Zanguri. Zanguri’s friends disseminated the following information on facebook.
According to his friends, a black jeep with license plate 575 is standing near Zanguri’s house and is spying on him. “One of his guests was almost stuffed in the car.”
Not too long ago the former art director of Rustaveli Theater Robert Sturua disseminated similar information on facebook. However, he did not name the actor: “One actor called me… They spy on him… intimidate him… These guards of “democracy” sit in the jeeps and intimidate their guests…”
Robert Sturua’s dismissal was protested by almost every actor. They made a special statement and noted that Roberts Sturua still remains to be their art director.
On May 23rd several actors stated that if Robert Sturua is not restored to his job in Rustaveli Theater they are ready to take the most radical steps including boycotting plays and refusing to open up the season.
The Culture Minister Nika Rurua signed the decree of his dismissal on August 9th. The decree took force on August 15th. According to the Minister, Sturua was dismissed for xenophobic expressions.
Sturua received offering from several theaters of Russia. Yesterday he stated that he agreed on Et Cetera’s offer.