89 წლის მარტოხელა მოხუცს სოციალური დახმარება მოუხსნეს
სოციალური მომსახურების სააგენტომ დუშეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ჟინვალში მცხოვრებ 89 წლის მარია კარაკეტოვას სოციალური დახმარება მოუხსნა. კარაკეტოვა ოთხსართულიან საცხოვრებელ კორპუსში, ერთოთახიან ბინაში მარტო ცხოვრობს. მისი ერთადერთი შემოსავალი პენსიაა 87 ლარის ოდენობით.
„ერთი წელია, რაც დახმარება მომიხსნეს. მას შემდეგ დავდივარ და სამართალს ვეძებ. სოციალური დახმარება ჩემთვის დიდი შეღავათი იყო. ამდენი ხანია ვცდილობ, გავიგო, რატომ მომიხსნეს დახმარება, მაგრამ უშედეგოდ. არავინ პასუხს არ მცემს“, - ამბობს მარია კარაკეტოვა.
როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს სოციალური მომსახურების სააგენტოს დუშეთის განყოფილების უფროსმა ვლადიმერ ჭონქაძემ განუცხადა, მარია კარაკეტოვას ქონებრივი მდგომარეობა ბოლოს 2011 წლის 18 აგვისტოს გადაამოწმეს. „ბოლო გადამოწმების შემდეგ კარაკეტოვას სარეიტინგო ქულა არის 62 660. ამ ქულით ის სოციალურ დახმარებას ვერ მიიღებს, მხოლოდ სადაზღვევო პოლისი ეკუთვნის“, - განაცხადა ჭონქაძემ.
სოციალური აგენტი იმედა არაბული, რომელმაც მარია კარაკეტოვას სოციალური ეკონომიკური პირობები შეამოწმა, აღნიშნავს, რომ კარაკეტოვა ღარიბი კი არა, ღატაკია.
„მე თვითონ ვიყავი ჟინვალში და კარაკეტოვას სოციალური მდგომარეობა პირადად გადავამოწმე. ღარიბი კი არ არის, ღატაკია. როგორც გაირკვა, თავის დროზე მან სოციალურ აგენტს ელექტროენერგიის ქვითრები ვერ წარუდგინა და შეცდომით უთხრა, რომ თვეში 5 ლარის ელექტროენერგიას მოიხმარდა. მაღალი სარეიტინგო ქულა ამის გამო მიიღო,“ - ამბობს სოციალური აგენტი.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს ინფორმაციით, ამ ეტაპზე მათ არაფრის შეცვლა არ შეუძლიათ. განმეორებითი გადამოწმება ბოლო დეკლარაციის შევსებიდან ერთი წლის გასვლის შემდეგ არის შესაძლებელი.

Social Agency seized social allowance from Maria Karaketova, 89, resident of Zhinvali small town in Dusheti district. Karaketova lives alone in a one-room flat in the four-storied residential house. Her only income is her pension 87 GEL.
“They seized my allowance a year ago. Since then I have trying to find justice but in vain. That social allowance was a serious aid for me. I have been trying to find out the reason of seizing my allowance but nobody explains it to me,” said Maria Karaketova.
Head of Dusheti district service office of the Social Agency Vladimer Chonkadze told the ICMM that agents repeatedly evaluated the conditions of Maria Karaketova on August 18, 2011. “As a result of the re-evaluation, 62 660 points were granted to her. Consequently, she cannot receive social allowances with those rating but can receive medical insurance police,” said Chonkadze.
Social agent Imeda Arabuli, who evaluated Maria Karaketova’s social-economic conditions, said she is not poor, she is extremely impoverished person.
“I personally visited her in Zhinvali and examined her family. She is not poor, she is extremely impoverished person. We cleared up that during previous evaluation she could not show electricity bulls to a social agent and orally told him that she used electricity of 5 GEL per month. So, the high rating points were granted to her based on this data,” said the social agent.
According to the Social Agency, currently they cannot change anything. They can re-evaluate the family only next year.