აჭარის მთავარი სამმართველოს პოლიციის II განყოფილების უფროსი ემზარ სურმანიძე ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის რეგიონის კოორდინატორს და humanrights.ge-ს ჟურნალისტს, მაკა მალაყმაძეს დაპატიმრებით დაემუქრა.
სურმანიძის გაღიზიანება ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეკითხვამ გამოიწვია. კითხვა პირადად მას და პოლიციის განყოფილების მიერ ჩატარებულ გამოძიებას ეხებოდა. ჟურნალისტმა მას კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით შეკითხვა დაუსვა. კერძოდ, საუბარია ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგოდ შენახვის ბრალდებით, ზაზა მჟავანაძის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეზე.
როგორც ბრალდებულის ძმამ, ვაჟა მჟავანაძემ ადამიანის უფლებათა ცენტრთან განაცხადა, ამ საქმის დეტექივ-გამომძიებელმა ემზარ სურმანიძემ 4 კბ.მეტრი ხის მასალა გამოსძალა, ასევე იყო სხვა ფაქტებიც.
„გამომძიებლებთან ურთიერთობისას ისეთი შთაბეჭდილება შემექმნა, რომ საქმე მაქვს მძარცველებთან და ბანდიტებთან. გამომძიებელ ემზარ სურმანიძესთან როცა შევედი, პერანგის წინა ჯიბეში ჩადებული სათვალე უკითხავად ამომაცალა და მოირგო - ასეთს შენ კიდევ იყიდი, მეზღვაური ხარ და მაჩუქეო. შემდეგ, სხვა შეხვედრებისას, სადილობის დროს, გვეუბნებოდნენ, გვშიაო. სამჯერ რესტორანში დაგვაპატიჟებინა თავი. ქობულეთის სასამართლოში მისვლისთვის, თავის სამსახურეობრივ მანქანაშიც 10 ლიტრი საწვავი ჩვენ ჩაგვასხმევინა. ეს არის კორუფცია და მექრთამეობა“, - განაცხადა ვაჟა მჟავანაძემ.
მაკა მალაყმაძე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის კოორდინატორი, ჟურნალისტი: „12 სექტემბერს 17:00 საათისათვის ემზარ სურმანიძეს შევხვდი აჭარის მთავარი სამმართველოს პოლიციის II განყოფილებაში. მანამდე იგი ქობულეთის პოლიციის დეტექტივ-გამომძიებელი იყო. მჭირდებოდა მისი კომენტარი იმ ფაქტებზე, რაც ჩვენმა რესპოდენტმა, ვაჟა მჟავანაძემ ცენტრში განაცხადა. თუმცა, მას შემდეგ, რაც სურმანიძემ გაიგო, რა საქმეზე ვიყავი მისული, განაცხადა, რომ ჩემთან საუბარი არ სურდა და მოიმიზეზა მოხუცი მოქალაქე, რომელსაც ჩემს მიღებამდე ესაუბრებოდა. შემდეგ თავისი კაბინეტი დატოვა და მეც, იძულებული ვიყავი, კაბინეტიდან გავსულიყავი. პოლიციის შენობის ჰოლში და შესასვლელში კი ხმამაღლა მეუბნებოდა: „შენ ხარ პროვოკატორი და ამისთვის დაგაპატიმრებ. შენ ჩადიხარ დანაშაულს. მე ძალიან ბევრი საქმე გამომიძიებია, და თუ თქვენ ახლა საქმეს იძიებთ, კარგად ბრძანდებოდეთ. ახალგაზრდა გოგო ხარ და ძალიან დიდ შეცდომაში შეყავხარ ვიღაცას. რა შეკითხვებზე უნდა გიპასუხოთ, ვინა ხართ? პროვოკატორი ხარ და მაგისთვის დაგაკავებ. შევხვდებით ჩვენ კიდევ სხვაგან!“
ამის შემდეგ აჭარის მთავარი სამმართველოს უფროსი ემზარ სურმანიძე თავის მანქანაში ჩაჯდა და წავიდა. მანამდე კი მაკა მალაყმაძის წარმომავლობითაც დაინტერესდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტ-გაზეთი humanrights.ge მოქალაქე ვაჟა მჟავანაძის საქმეზე სტატიას ამ დღეებში გამოაქვეყნებს.

Head of II Police Department of Adjara Threatened Journalist of Human Rights Center with Arrest
The head of the II Police Department of Adjara Emzar Surmanidze threatened the Human Rights Center regional coordinator in Adjara and journalist of humanrights.ge Maka Malakmadze with arrest.
Surmanidze was irritated by the question of Human Rights Center. The question concerned him personally and the investigation conducted by his police department. The journalist asked him question about concrete criminal case. Particularly, the talk concerned the criminal case filed against Zaza Mzhavanadze under the charges of illegal keeping of gun and explosives.
As the brother of defendant Vazha Mzhavanadze stated to Human Rights Center, the detective-investigator of this case Emzar Surmanidze extorted 4 square meter wood material from him and there also were other facts of violations.
“While interacting with the investigator I had an impression that I was talking to robbers and bandits. When I entered the cabinet of the investigator Emzar Surmanidze, he pulled out the sunglasses from the pocket of my shirt and stated that I could buy this any time and now it was his gift. During other meetings, at dinner time he would say that he is hungry. Three times he made us invite him to the restaurant. When we came to the Kobuleti court, he made us pay for ten liter oil for his car. This is corruption and bribery,” – stated Vazha Mzhavanadze.
Maka Malakmadze, coordinator of Human Rights Center, journalist: “On September 12th at 17:00 pm I met Emzar Surmanidze in the II police department of main agency of Adjara. He has been a detective-investigator of Kobuleti police in the past. I needed his comment regarding the facts expressed by our respondent Vazha Mzhavanadze in the Center. However, after Surmanidze found out what we were there for, he stated that he does not want to talk to me and recalled meeting with the elder citizen as an excuse. Then he left his cabinet and I was also forced to do so. In the hall and entrances of police building he yelled: “You are a provocateur and I am going to arrest you for that. You are committing crime. I have investigated many crimes. If you are being an investigator now, I want to tell you goodbye. You are young and somebody is deceiving you. What questions shall I answer? Who are you? You are a provocateur and I will arrest you for that. We will meet again somewhere!”
Then the head of Adjara main police agency Emzar Surmanidze sat in his car and left. He also showed interest in the background of Maka Malakmadze.
Human Rights Center’s internet-magazine humanrights.ge will soon publish article regarding the case of Vazha Mzhavanadze.