„თბილისელები არ არიან მეწველი ძროხები და ეს კარგად უნდა ესმოდეს უგულავას“
თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ აბაშიძე საკრებულოს სარევიზიო კომისიას დასუფთავების გაზრდილი გადასახადიდან შემოსული თანხების განკარგვაზე შემოწმების დაწყებისკენ მოუწოდებს. აბაშიძემ დასუფთავების გადასახადის ახალი წესი თბილისის საკრებულოს შენობასთან გააპროტესტა.
ალასანიას გუნდის ერთ-ერთი ლიდერი, დასუფთავების სამსახურის თანამშრომელთა მიმართ სოლიდარობის მიზნით, თავისუფლების მოედანზე მეეზოვის ფორმაში ჩაცმული მივიდა.
„ამ შენობაში საკრებულომ მიიღო უკანონო და უსამართლო გადაწყვეტილება ნაგვის გადასახადის ელექტროენერგიაზე მიბმასთან დაკავშირებით, რის გამოც დასუფთავების უკვე გაძვირებული გადასახადი, 10-ჯერ მოიმატებს ზამთრის პერიოდში. ჩვენ გვაინტერესებს, სად მიდის ეს ფული და მივმართავთ სარევიზიო კომისიას, დაიწყოს დროულად მუშაობა და შეამოწმოს თანხები“, - აღნიშნა აბაშიძემ.
მისივე თქმით, უნდა გაეცეს პასუხი კითხვებს - მოხმარდება თუ არა გაზრდილი გადასახადიდან შემოსული თანხები დასუფთავების სამსახურის თანამშრომლების ხელფასების გაზრდას და ზოგადად დედაქალაქს.
„ეს არის ჩვენი თანამოქალაქეების პირდაპირი ძარცვა. თბილისელები არ არიან მეწველი ძროხები და ეს კარგად უნდა ესმოდეს უგულავას“, - განაცხადა ზურაბ აბაშიძემ.
მან კითხვით მიმართა მერს, აწუხებს თუ არა მის ოჯახს დასუფთავების გაზრდილი გადასახადი.
ამასთან, დაპირების მიუხედავად, თბილისის საკრებულოში უმრავლესობის რომელიმე წარმომადგენელს კომენტარი არ გაუკეთებია.

“Tbilisi Residents Are Not Milk Cows and Ugulava Should Acknowledge It Very Well”
Deputy Chair of the Tbilisi City Council Zurab Abashidze suggests the revision commission of the city council to monitor the expenditure of the funds allocated from the increased tariff of cleaning service in the capital. Abashidze protested the new tariff in front of the Tbilisi City Council.
One of the leaders of Alasania’s political party, Zurab Abashidze, arrived at the Freedom Square in the street-cleaner’s uniform to express his solidarity with the employees of the cleaning service.
“The City Council adopted unlawful and unfair decision in this building and attached the cleaning service payment to the electricity bill. Consequently, citizens will have to pay 10 times more taxes for cleaning service in winter. We want to know how the sum allocated from the new taxes is spent and appeal to the revision commission to timely monitor those funds,” said Abashidze.
He also listed those questions that should be urgently answered – will the salaries of cleaners increased due to increased tariff or will the sums be spent on the general development of the Tbilisi infrastructure?
“It is direct robbery of our citizens. Tbilisi residents are not milk cows and Ugulava [Tbilisi mayor] shall acknowledge it very well,” said Zurab Abashidze.
He asked the Mayor whether the increased tariff of the cleaning service already had bad impact on his family’s income or not.
In addition, despite many promises, representatives of the majority in the Tbilisi City Council did not comment on the fact.