ვეძათხევიდან ბავშვები სკოლაში სასწავლებლად 18 კილომეტრს ფეხით გადიან
დუშეთის რაიონის სოფელ ვეძათხევის მაცხოვრებლები განათლების სამინისტროს და ადგილობრივ ხელისუფლებას დახმარებას სთხოვენ. ვეძათხევიდან 4 მოსწავლე ყოველდღიურად სკოლაში სასწავლებლად 18 კილომეტრს ფეხით გადის. ადგილობრივები სასკოლო ავტობუსის დანიშვნას ითხოვენ.
„ვეძათხევიდან ანანურამდე დაახლოებით 9 კილომეტრია, ბავშვებს დღეში 18  კილომეტრის გავლა ფეხით უწევთ. გზა საშიშია და ზამთარში ბავშვები სკოლაში სიარულს ვეღარ შეძლებენ. ამიტომ ვითხოვთ, რომ დუშეთის მუნიციპალიტეტმა ან განათლების სამინისტრომ ბავშვებისათვის სასკოლო ავტობუსი დანიშნოს“, - ამბობს ვეძათხევის მკვიდრი თამარ ინაშვილი.
როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ლაშა ჯანაშვილმა განუცხადა, ამ ეტაპზე გამგეობა ვეძათხეველებს ვერაფრით დაეხმარება. „ვეძათხევიდან ძალიან ცოტა ბავშვი დადის სკოლაში და მათ გამო ავტობუსს ვერ დავნიშნავთ“, -  აღნიშნა დუშეთის გამგებელმა.
მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ ვეძათხევის დაწყებითი სკოლის, რომელიც ქოხშია განთავსებული და სოფელში არსებული პრობლემების შესახებ ინფორმაციების გავრცელების შემდეგ, ამ თემით უცხოური მედია დაინტერესდა. ბრიტანელი ჟურნალისტები ვეძათხევში ჩასვლას უახლოეს დღეებში გეგმავენ.

Children from Vadzatkhevi Walk 18 kilometers to and from School Every Day
Residents of Vedzatkhevi village in Dusheti district urge the Ministry of Education and local authority for help. 4 pupils from the village walk 18 kilometers to and from school every day. Consequently, the locals request to fix school bus for the pupils.
“There are about 9 kilometers from Vedzatkhevi to Ananuri village; so, children have to walk 18 kilometers every day. The road is dangerous and in winter we will not send them to school. So, we urge the Dusheti district administration and the ministry of education to appoint school bus for children,” said Tamar Inashvili from Vedzatkhevi.
Dusheti district governor Lasha Janashvili told the ICMM that the district administration cannot assist the villagers at present. “Very few children go to school from that village so we cannot send bus for them,” said Dusheti district governor.
Foreign media got interested in the problems of Vedzatkhevi primary school after the ICMM published article about their problems. British journalists intend to visit the village in near future.