ირაკლი ალასანია ვეტერანის სიკვდილზე პასუხისმგებლობას თავდაცვის სამინისტროს აკისრებს
„თავისუფალი დემოკრატები“ თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებს ყოფილი თანამშრომლის, ომის ვეტერანის, 57 წლის სერგო თეთრაძის დაკავებასა და მკვლელობაში ადანაშაულებენ.
ამასთან დაკავშირებით, პარტიის ლიდერმა ირაკლი ალასანიამ, თავდაცვის სამინისტროს შენობასთან დღეს განცხადება გააკეთა და მინისტრ ბაჩო ახალიასა და დაზვერვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, მეგის ქარდავას პასუხისმგებლობის საკითხი დაყენება მოითხოვა.
ალასანიას ინფორმაციით, სერგო თეთრაძე 17 სექტემბერს, საკუთარ სახლში თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა დააკავეს; მის ბინაში ჩხრეკა დამსწრეების გარეშე ჩატარდა. დაკავებულის ადგილსამყოფელი ოჯახის წევრებმა 24 საათის განმავლობაში არ იცოდნენ, უცნობი იყო დაკავების მოტივიც. 24 სექტემბერს კი, ოჯახს გლდანის ციხიდან დაუკავშირდნენ და უთხრეს, რომ თეთრაძე გულის შეტევით გარდაიცვალა და შეეძლოთ ცხედარი სახლში წაესვენებინათ.
„მიუხედავად იმისა, რომ სერგო თეთრაძის გვამს აშკარად ეტყობოდა დაზიანებების შენიღბვის მცდელობა, ჩვენ საქმე გვაქვს პატიმრის მკვლელობასთან“, - თქვა ალასანიამ.
როგორც „თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა აღნიშნა, რამდენადაც მისთვის არის ცნობილი, თეთრაძე ჯაშუშობის ბრალდებით იყო დაკავებული.
ალასანიამ თავდაცვის სამინისტროს თეთრაძის მკვლელობაში ეჭვმიტანილი პირების გამოვლენისკენ, ხოლო სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს საქმეზე გამოძიების ჩატარებისკენ მოუწოდა.
მან ასევე მიმართა მედიის წარმომადგენლებს, რომ ობიექტურად გააშუქონ ინფორმაცია ძალადობისა და შპიონომანიის მსხვერპლთა შესახებ, რადგან, მისივე თქმით, გამორიცხული არ არის, ხვალ იგივე ბრალდებით ნებისმიერ ადამიანს სასტიკად გაუსწორდნენ.
„მიუხედავად იმისა, რომ თავდაცვის სამინისტროში ბევრი ღირსეული ადამიანი მუშაობს, ამ უწყებას ჯალათების ჯგუფი ხელმძღვანელობს. „თავისუფალი დემოკრატები“ არასდროს შეეგუებიან ამ ძალადობას და კანონით მინიჭებულ უფლებებს გამოიყენებენ მოძალადეთა პასუხისგებაში მისაცემად“, - განაცხადა ალასანიამ.
„თავისუფალი დემოკრატების“ ინფორმაციით, სერგო თეთრაძე თავდაცვის სამინისტროში 2007 წლამდე მუშაობდა, 2007 წლიდან კი უმუშევარი იყო.

Irakli Alasania: MoD Should Be Held Accountable for the Death of Veteran Soldier
Free Democrats allege the officials of the Ministry of Defense in detained and then killed their former officer, Veteran Sergo Tetradze, 57.
Leader of the opposition party Irakli Alasania made the statement in front of the building of the Defense Ministry and requested to hold the Minister Bacho Akhalaia and head of intelligence department Megis Kardava liable for the fact.
According to Alasania, on September 17, officers of the Defense Ministry detained Sergo Tetradze in his house; the house was searched without witnesses. The family members did not know the whereabouts of the detainee during 24 hours; they did not know the motive of his detention either. On September 24, the family was called from the Gldani prison and informed that Tetradze died of heart attack and they could take the dead person home.
“Although it was evident that somebody had tried to hide the injuries on Sergo Tetradze’s corpse, it was obvious that the detainee was killed,” said Alasania.
The leader of the Free Democrats added, according to his information, Tetradze was accused of espionage.
Alasania called upon the MoD to expose the people suspected in the murder of Tetradze and the penitentiary department to investigate the accident properly.
He also suggested media-representatives to impartially report about the victims of violence and spy-mania because any person can be ruthlessly punished for the same accusation tomorrow.
“Although many honest people work at the Defense Ministry, the institution is governed by group of executioners. The Free Democrats will never put up with the violence and will use all their legitimate rights to bring violators before the court,” said Alasania.
According to the Free Democrats, Sergo Tetradze worked for the Defense Ministry before 2007. After that he was unemployed.