მელაანში პრეზიდენტის ვიზიტის დროს პედაგოგი გაიტაცეს
26 სექტემბერს, გურჯაანის რაიონის სოფელ მელაანში, საქართველოს პრეზიდენტმა ახალი სკოლა დაათვალიერა. სკოლის დათვალიერების შემდეგ სააკაშვილი ეზოში მოქალაქეებს შეხვდა. ჩალაუბნის საჯარო სკოლის ყოფილი მასწავლებელი, 53 წლის ლამზირა ყორჩიშვილი ერთ-ერთი იყო, ვისაც პრეზიდენტისთვის წერილის გადაცემა უნდოდა. სკოლის ეზოდან ის სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პირებმა გაიტაცეს.
- ქალბატონო ლამზირა, სად მუშაობდით?
- სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგედ და დაწყებითი კლსების მასწავლებლად.
- რომელ სკოლაში?
- ჩალაუბანში.
- გაგათავისუფლეს ხომ იქიდან?
- რატომ?
- აქ ვიცი. უაზროდ!
- გაასაჩივრეთ?
- დიახ, პრეზიდენტის აპარატში მქონდა წერილი შეტანილი და მინდოდა პრეზიდენტის ნახვა. გავიგე, რომ მელაანის სკოლა იხსნებოდა და პრეზიდენტი უნდა ჩამოსულიყო. გადავწყვიტე, რომ მივალ პრეზიდენტთან და სიმართლეს ვეტყვი მეთქი, მაგრამ როგორც კი შემნიშნეს, რომ მე იქ ვიყავი და ხალხში ვიდექი, გამათრიეს.
- ვინ გაგათრიათ?
- ერთი პიროვნება მოვიდა და მიბრძანა, სასწრაფოდ დატოვეთ ტერიტორიაო (ტირის). რას ვაშავებ-მეთქი, მოკრძალებით ვუთხარი. გაგათრევთ აქედანო, - ამ სიტყვების თქმა და ორი ბიჭის დაცემა ერთი იყო, გამიყვანეს თრევით.
- დიდი ხანი გათრიეს?
-  ალბათ, ერთი, ხუთასი მეტრი მათრიეს. მიწაზე მათრევდნენ, მერე მანქანა მოვიდა, არ ვჯდებოდი მანქანაში და შემტენეს იმ მანქანაში (ტირის).
- რა მანქანა იყო?
- ვერცხლისფერი მანქანა იყო...
- თვითონ ის პირები, ვინც გაგიტაცეს ვერ იცანით?
- არა, ჩემთვის უცნობები იყვნენ (ტირის). ვეხვეწებოდი, დამანებეთ თავი, არ მინდა პრეზიდენტის ნახვა, სხვაგან შევხვდები, გამანებეთ თავი-მეთქი. მანქანის მინაზე მარტყმევინეს თავი, ერთმანეთს ეუბნებოდნენ, ჩავაგდოთ მანქანაშიო. ვეუბნებოდი, არ მინდა-მეთქი თქვენი მანქანა. სულ არ მინდა პრეზიდენტის ნახვა, სხვა გზით ვნახავ, ოღონდ თავი დამანებეთ-მეთქი. ძალით, ხელით, ფეხით შემტენეს მანქანაში, შემათრიეს, სულ თავი მარტყმევინეს მანქანის მინაზე (ტირის). ისეთ დღეში ჩამაგდეს... მანქანიდან ვხტებოდი, დამიკეტეს კარები, მე ვუთხარი სიცოცხლეს ჩემთვის აზრი აღარ აქვს, რად მინდა სიცოცხლე ამ უსამართლობაში. სიმართლეს ვერ ვპოულობ ვერსად და თავი უნდა მოვიკლა-მეთქი. გონი დავკარგე, ვეღარაფერი ვეღარ გავიგე მერე, როგორ აღმოვჩნდი კაჭრეთის საავადმყოფოში, ისიც არ ვიცი.
- საავადმყოფოში რომ მიხვედით მერე რა მოხდა?
- საავადმყოფოში ამათ უთქვამთ, გზაზე დაგდებული  ვიპოვეთო. პასპორტები არ გამოუჩინეს ექიმებს, აქაურები არა ვართ ჩვენ, ქრისტიანები ვართო, შეგვეცოდა და მოვიყვანთო. მერე, როცა უკვე მდგომარეობიდან გამოვედი, მკითხეს, აბა, რა დაგემართაო და მაშინ ვაღიარე, რომ ხალხიდან გამათრიეს. მთელი ამდენი ხალხი მიყურებდა, როგორ მათრიეს.
- არავინ არ მოგეხმარათ?
- არა, ვინ მომეხმარებოდა, იციან, რანიც არიან; მერე მოვიდნენ და ბოდიშებს მიხდიდნენ, გვაპატიე, უძლურები ვიყავით და ვერ მოგეხმარეთო (ტირის).
- ვერ ამოიცნობთ იმ ადამიანებს, ვინც გაგიტაცათ?
-კი, ამოვიცნობ, აუცილებლად ამოვიცნობ, მანქანასაც ვიცნობ.
- გამოძიება დაიწყო თუ არა?
- გამომძიებელი მოვიდა... შავლიაშვილი ხათუნა, კაჭრეთის გამომძიებელი. მითხრა, თუ მანქანა ვიპოვეთო... მე ვუთხარი, როგორ, მანქანა სახეზეა და მძღოლი ვერ უნდა იპოვოთ, ვინ იყო-მეთქი? ჰოდა, აი, თუ ვიპოვეთ, ვნახოთო, ასეთი იმედი მომცა. ექსპერტი რატომ არ მოგყავთ-მეთქი? ექსპერტის მოსვლა, თურმე არ შეიძლება, თუ პოლიციამ არ გამოიძახა. ექსპერტს, როცა უფროსი გადაწყვეტს, მაშინ მოვიყვანთო. როცა იარები გამივლის, მაშინ უნდა მომიყვანონ-მეთქი? გუშინაც დავურეკე, სადა გყავთ ექსპერტი-მეთქი და დღემდე არ მოუყვანიათ ექსპერტი.
გურჯაანის საავადმყოფოში ნევროპათოლოგმა გამსინჯა და დამიდგინა ტვინის შერყევა. მირჩიეს საავადმყოფოში დარჩენა, დავაკვირდეთ მოვლენებსო და თუ ეს მოვლენები ან შეიცვლება ან გართულდება, თბილისიდან გამოვიძახებთ რეანომობილს და ნეიროქირურგიულ ინსტიტუტში გადაგიყვანთო. არ დავეთანხმე და რომ ნახეს, სერიოზული მდგომარეობა იყო, ხელი მოგვაწერინეს, რომ ჩემი სურვილით წამოვედი საავადმყოფოდან.
- მიმართეთ ვინმეს? გამგებელს ან გუბერნატორს დაუკავშირდით? გიორგი ღვინიაშვილი, კახეთის გუბერნატორი ხომ თქვენი თანასოფლელია, ხომ არ მიგიმართავთ?
- არ მიმიმართავს გიორგი ღვინიაშვილისთვის. მე გამომძიებელს ვკითხე, იცის გუბერნატორმა ეს ამბავი-მეთქი და გაჩუმდა, არაფერი არ მიპასუხა და ჩავთვალე, რომ, ალბათ, იცის-მეთქი.
პედაგოგს სხეულზე სხვადასხვა დაზიანებები აღენიშნება. ექიმის დასკვნით, აქვს თავის ტვინის შერყევა და წოლითი რეჟიმი აქვს დანიშნული. უფულობის გამო ის მკურნალობას სახლში გადის.
ჩვენ კაჭრეთის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახურის ექიმს თამარ ჯაფარიძეს ვესაუბრეთ. 26 სექტემბერს დაშავებული ლამზირა ყორჩიშვილი სამედიცინო პუნქტში სწორედ მან მიიღო. „შემოიყვანეს უგონო მდგომარეობაში. კონტაქტში არ შემოდიოდა. ისტერიის ფონზე კრუნჩხვებიც განვითარდა. ასევე ჰქონდა სუნქთვის უკმარისობა. პირველადი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენის შემდეგ, ის კონტაქტში შემოვიდა. რომ შემოიყვანეს, არ უთქვამთ ვინ იყვნენ. გზაზე ვიპოვეთო. დატოვეს და წავიდნენ. მანქანის მარკა და ნომერი არ მახსოვს“, - აღნიშნა ექიმმა.
კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი პრეზიდენტის ვიზიტის დროს მელაანის საჯარო სკოლის ეზოდან ვინმეს გატაცების ფაქტს კატეგორიულად უარყოფს. „რას ამბობ, ეს სრული აბსურდია. ასეთი რამ არ მომხდარა“, - განაცხადა გუბერნატორმა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაარკვია, რომ 26 სექტემბერს, მელაანში საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტის დროს, ყოფილი მასწავლებელი ლამზირა ყორჩიშვილი, რომელსაც სააკაშვილისთვის წერილის გადაცემა უნდოდა, გურჯაანის პოლიციის უფროსის ლევან ბიწკინაშვილის მანქანით გაიტაცეს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, „მერსედესის“ მარკის ვერცხლისფერი მანქანა სახელმწიფო ნომრით GEG – 020, შს გურჯაანის სამმართველოს ბალანსზეა. მანქანა ამ დროისთვის გურჯაანის პოლიციის ეზოში დგას. პედაგოგის გატაცების საქმესთან დაკავშირებით პოლიციაში კომენტარს არ აკეთებენ.

04:23, Sunday, 19.05.2013
On September 26, President of Georgia opened a new school building in Melaani village, Gurjaani district. Then he met local citizens in the school yard. Former teacher of Chalaubani public school Lamzira Korchishvili, 53, was one of those who wanted to hand in a letter to the president. However, people in civil clothes kidnapped him from the school-yard.
-Where did you work?
-I was manager of the educational part of the school and was a teacher at primary school.
-Which school did you work at?
-At Chalaubani Public School.
-Did they fire you from school?
-Yes, they did.
-Why?
-I do not know the reason; for no reasons!
-Did you appeal against it?
-Yes I did. I had filed complaint to the president’s administration and wanted to meet him. I learned they were opening Melaani public school and President was going to visit it. So, I decided to meet him there and tell the truth. However, as soon as they noticed me standing among the people, they dragged me out of the yard.
-Who dragged you?
-A man approached me and ordered to immediately leave the area (she is crying). I asked what I was doing wrong. But he said he would forcibly take me out of the area; at that moment two young men attacked me and dragged me out.
-Were they dragging you long distance?
-About 500 meters. Then a car came up. I did not want to sit in the car but they pushed me into it (she is crying).
-What sort of car was it?
-It was a silver car…
-Did you recognize the people who kidnapped you?
-No, they were strangers. I was urging them to leave me alone; I did not want to meet president any longer. They hit my head against the car glass; they told each other to put me into the car. I urged them I did not want to sit in their car; I told them I had changed my mind about meeting the president and decided to see him some other time. I asked them to leave me alone. But they pushed me into the car forcibly hitting my head against the car glass. I wanted to jump out but they locked the door. I told them I wanted to die because of injustice. I could not find justice in this country and wanted to kill myself. I fainted and later recovered in Kachreti hospital; though I do not know how I was brought there.
-What happened in the hospital?
-They told the doctors they had found me fainted in the street. They did not show their passports saying they were not locals. They just said they were sorry for me and brought me to hospital. Then, when I recovered, I was asked what had happened and of course I told the truth. A lot of people saw me being dragged out of the school-yard.
-Did anybody help you?
-Nobody did. Who could help me; everybody knew it was useless. Later, people came to my house and apologized for not having assisted me; they said they could not resist them (she is crying).
-Will you be able to recognize the kidnappers?
-Of course I will. I can recognize the car too.
-Was the investigation launched?
-An investigator came - Khatuna Shavliashvili, from Kachreti. She promised to find the car… I told her they should find the driver too. I inquired why they had not brought an expert to examine my injuries. But she told me an expert will not come unless the police summons him/her. So, they will bring an expert if the chief police officer decides it. I guess, the expert will come when my injuries cure. I called them yesterday and asked about the expert but nobody has come yet.
A neurologist examined me in Gurjaani hospital and diagnosed brain concussion. He suggested me to stay in hospital to observe my health conditions; if they worsen then they will call paramedics from Tbilisi and take me to Tbilisi Neuro-Surgery Institute. I did not agree to stay in hospital; so they made me sign notification letter that I went home based on my own decision.
-Did you apply to anybody? like district governor or regional governor? Giorgi Gviniashvili, regional governor comes from your village and have not you applied to him?
-No, I did not apply to him. I asked the investigator whether Gviniashvili knew about the incident and she did not say anything; so, I thought he knew.
The teacher has various injuries on the body. According to the doctor’s conclusion, she has brain concussion and should stay in bed. The woman is taking medical treatment at home because of lack of money.
We conversed with the doctor of Kachreti district emergency medical service Tamar Japaridze. She was on duty at the medical center on September 26 when fainted Lamzira Korchishvili was delivered there. “She was unconscious at the moment of delivery; she could not contact us. She had cramp as a result of hysteria and could not breathe well. As a result of initial medical assistance she contacted us. The people, who brought her to the clinic, did not introduce themselves. They told us they had found the woman on the road. I do not remember the car state number,” said the doctor.
Kakheti regional governor Giorgi Gviniashvili categorically excludes the fact of kidnapping any person from the yard of Melaani public school during President’s visit. “It is absurd. Similar incident did not happen there,” said the governor.
The Information Center of Kakheti found out that on September 26, during president’s visit in Melaani, the former teacher Lamzira Korchishvili was kidnapped by Levan Bitskinashvili’s car, chief police officer of Gurjaani district.
According to the ICK, silver Mercedes, with state number GEG – 020 belongs to the Gurjaani district office of the MIA. Currently, the car is standing in the yard of the Gurjaani police office. The police do not comment on the fact.